6 marca obchodziliśmy Europejski Dzień Logopedy. W tym roku jego główne hasło to: „Współpraca logopedów z innymi specjalistami”. Pod patronatem Polskiego Związku Logopedów w całym kraju organizowane są z tej okazji specjalne wydarzenia. M.in. na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie.
Warsztaty logopedyczne dla przedszkolaków, przedstawienia teatrlane („Calineczka” oraz „Szewczyk Dratewka”) przygotowane przez studentów I roku logopedii oraz darmowe konsultacje logopedczyne – to główne atrakcje obchodzonego 6 marca na Wydziale Humanistycznym UWM w Olsztynie kolejnego Europejskiego Dnia Logopedy.
Chcemy zwrócić uwagę przede wszystkim na to, że słowo brzmiące, wypowiadane – czy to przez dziecko, czy dorosłą osobę – powinno być przemyślane, powinno być piękne i powinno być zdrowe. Terapeuci mowy są po to, by te nasze słowa były jak najpiękniejsze i jak najczystsze – podkreślała dr Magdalena Zaorska z Katedry Polonistyki i Logopedii UWM.
W środę poznaliśmy także laureatów VIII Ogólnopolskiego Konkursu na Najtrudniejszą Lingwołamkę i Skrętacz Języka. „To konkurs dla tych, którzy z premedytacją sobie i innym łamią języki, skręcając słowa w zdania, wierszyki, we fragmenty prozy. Otrzymaliśmy w tym roku ponad 200 lingwołamek i kilkadziesiąt skrętaczy. Są wśród nich bardzo mocne i trudne do czytania teksty.”
Najlepsze skrętacze języka napisały Wiktoria Malinowska i Katarzyna Nadolska. Natomiast w konkursie na najtrudniejszą lingwołamkę I nagrodę zdobyła Dagmara Szydłowska. A to pełny werdykt.
Pomysł na lingwołamkę narodził się, gdy jechałam autobusem. Spodobała mi się nazwa miasta Chodzież. Stwierdziłam, że chciałabym coś o nim napisać – mówiła nam jedna z laureatek, Dagmara Szydłowska.
Te teksty czytamy sobie na zajęciach, po to, by usprawniać swoje artykulatory. Są to trudne teksty, więc… bardzo dobre do ćwiczeń.
Rozmawialiśmy także z jedną z jurorek – dr Magdaleną Osowicką-Kondratowicz. Posłuchajcie!
Ostatnim z wydarzeń wpisujących się w obchody Europejskiego Dnia Logopedy na UWM był wykład mgr Klaudii Dubickiej – „Postępowanie logopedyczne w leczeniu układu stomatognatycznego”.
Relację przygotował Piotr Szauer.