Kilkaset osób pojawiło się w czwartek 21 listopada w Kortowie na oficjalnym otwarciu siłowni na świeżym powietrzu, która powstała ze środków Otwartego Budżetu Akademickiego na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim. Unikatowa przestrzeń treningowa została stworzona zgodnie z nową koncepcją zapoczątkowaną w Polsce przez WK DZIK. Ekipa „Warszawskich Koksów” w pełnym składzie – Michał „Owca” Owczarzak, Paweł „Ponczek” Sikora, Robert „Robur” Orzechowski i Michał „Saker” Sakowski – przez ponad dwie godziny nadawała specjalny program z kampusu UWM.
Pomysł na stworzenie siłowni zewnętrznej w Kortowie zdobył najwięcej głosów w drugiej edycji Otwartego Budżetu Akademickiego na UWM. Projekt różni się znacznie od tego, co możemy zobaczyć choćby na olsztyńskich osiedlach. Sprzęty treningowe wyposażono w regulację obciążenia, co pozwala budować sylwetkę zarówno osobom początkującym, jak i tym zaawansowanym. Maszyny pozwalają wykonać pełnowartościowy trening siłowy, poprawić wytrzymałość, wyrzeźbić sylwetkę, ale też po prostu zadbać o swoje zdrowie i formę. Na bezpiecznej nawierzchni za darmo korzystać można już z 10 różnych urządzeń, które pozwalają wykonywać ćwiczenia na każdą partię ciała. Jest to trzecia tego typu siłownia w Polsce. Dwie pierwsze powstały w Warszawie – także dzięki ekipie WK DZIK.
Przy każdym urządzeniu jest QR kod. Można go zeskanować i pobrać instrukcję na Youtubie, jak wykonywać dane ćwiczenie. Maszyny działają na zasadzie dźwigni. Przesuwamy ciężar i on jest zablokowany, przez co nie tak łatwo jest go ukraść. Natomiast ciężar pozwala nam na progresję. A – jak wiemy – progresja jest kluczowa, jeżeli chcemy rozwijać ciało. To fajne miejsce nie tylko dla studentów, osób młodych, ale też starszych, które chcą zadbać o silniejsze i bezpieczniejsze ciało. A to podobno przekłada się na bezpieczne życie w starszym wieku. Silna sylwetka zabezpiecza nas np. w przypadku upadku”
– tłumaczyli naszemu reporterowi Michał „Owca” Owczarzak i Robert „Robur” Orzechowski. Posłuchajcie rozmowy Szymona Ciszewskiego!
Nowa siłownia na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie powstała dzięki wsparciu Otwartego Budżetu Akademickiego. To właśnie na ten projekt, zgłoszony przez studenta UWM, przed rokiem społeczność uniwersytecka oddała najwięcej głosów. Świadczy to o coraz większym zainteresowaniu innowacyjnymi rozwiązaniami, które pozwalają zadbać o kondycję, zdrowie i środowisko.
Siłownie miejskie na otwartym powietrzu są z reguły bezużyteczne i stoją puste ze względu na brak funkcjonalności. Gdy dowiedziałem się, że uczelnia finansuje projekty studenckie, pomyślałem, że chciałbym mieć taką funkcjonalną siłownię u siebie w mieście. Mam nadzieję, że będzie to taki trend i kolejne uczelnie wykorzystają ten pomysł. Od momentu ogłoszenia o otwarciu naszej siłowni, pisało do mnie wiele osób, żebym nakierował ich, jak mogą zrobić coś podobnego u siebie”
– mówił nam Filip Kadziewicz, student ekonomii, który zgłosił projekt do konkursu OBA.
W czwartek 21 listopada podczas oficjalnego otwarcia siłowni odbyły się zawody siłowe, podczas których członkowie ekipy WK DZIK prezentowali możliwości poszczególnych urządzeń zainstalowanych w kortowskiej siłowni. Z wydarzenia przeprowadzona została transmisja live na kanale Warszawski Koks.
Nasz reporter Maksymilian Ładosz o wrażenia z wydarzenia zapytał także studentów. Czy zamierzają korzystać z siłowni? Posłuchajcie!
To ma być miejsce, które przyciąga młodych ludzi i zachęca do aktywności fizycznej. Chyba się udało. To otwarcie pokazuje, że jest duża potrzeba i chyba są też duże chęci, żeby korzystać z tej infrastruktury”
– mówił po otwarci siłowni Kanclerz UWM Bogusław Stec.
Przypomnijmy, że niedawno uczelnia zakończyła przyjmowanie wniosków w trzeciej edycji Otwartego Budżetu Akademickiego. Jak duże było zainteresowanie?
Mamy 15 zgłoszonych projektów. Komisja konkursowa da rekomendacje, które z nich przejdą dalej (wpisują się w regulamin). Mogę zdradzić, że są tam też inwestycje sportowe. Jedną z nich jest rozbudowa tej siłowni, którą już otworzyliśmy. Pojawił się też pomysł na stworzenie boiska do gry w padla.”
Posłuchajcie rozmowy Piotra Szauera z Bogusławem Stecem.
Przypominamy, że projekty, które wykonano w dwóch pierwszych edycjach Otwartego Budżetu Akademickiego na UWM, to także: pole do disc golfa, zielona wiata rowerowa oraz strefa nauki i odpoczynku MikroMakro na Wydziale Nauk Ekonomicznych. Na realizację pomysłów władze uczelni przeznaczają co roku 500 tysięcy złotych.
Zapraszamy do korzystania z nowej siłowni w Kortowie. Znajdziecie ją obok siłowni „Nad Kortówką” (ul. Kanafojskiego 5).