W dniach 19-22 września odbywa się X Konferencja matematyczno-informatyczna „Congressio-Mathematica”. Jej organizatorem jest Katedra Analizy Zespolonej Wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Wśród prelegentów znajdują się m.in. naukowcy z Indii, Niemiec, Rumunii, Bułgarii czy Malezji. Zapraszamy do wysłuchania relacji!
Podczas X Konferencji „Congressio-Mathematica” spotykają się naukowcy z całego świata, aby dyskutować o matematyce i informatyce. Do Olsztyna przyjechali prelegenci z Indii, Malezji, Finlandii, Rumunii, Niemiec i Bułgarii. Zaplanowane są następujące sekcje tematyczne: analiza zespolona, analiza funkcjonalna, informatyka, dydaktyka matematyki, historia matematyki i inne. Głównym organizatorem X edycji jest Katedra Analizy Zespolonej Wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Współorganizatorami są Instytut Matematyki Uniwersytetu Rzeszowskiego, Wydział Fizyki Technicznej, Informatyki i Matematyki Stosowanej i Centrum Nauczania Matematyki i Fizyki Politechniki Łódzkiej oraz Wydział Mechaniczny Politechniki Lubelskiej.
O programie i celach konferencji rozmawialiśmy z prof. Adamem Lecko, kierownikem Katedry Analizy Zespolonej Wydziału Matematyki i Informatyki UWM w Olsztynie.
Konferencja jest matematyczno-informatyczna. To dość nietypowe. Pomysł jest taki, aby w jednym miejscu spotkali się zarówno matematycy, jak i informatycy. Nie zawsze jest tak, że się dobrze komunikujemy. Tymczasem obie dziedziny są bardzo silnie sprzężone ze sobą. Dobrze, żeby specjaliści z jednej i drugiej mieli miejsce na spotkanie – mówi prof. Adam Lecko.
O wrażenia podczas konferencji, a także o potrzebę organizacji takich wydarzeń zapytaliśmy jednego z prelegentów – prof. Szymona Głąba z Uniwersytetu Łódzkiego.
Relację przygotował Paweł Obrycki.