RADIO UWM FM

Uwierz w muzykę

Teraz gramy

Title

Artist

Trzeba honorować swoich mistrzów

Napisane przez dnia

„O polskiej ortografii współcześnie” – to hasło sympozjum naukowego zorganizowanego w środę 25 października na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.  Gościem specjalnym wydarzenia był prof. Zygmunt Saloni – znany polski językoznawca, w przeszłości związany także z olsztyńską uczelnią. A na sali zasiadło wielu jego wychowanków.

Inicjatorką i pomysłodawczynią spotkania była prof. Renata Makarewicz z Katedry Języka Polskiego i Logopedii, która pod kierunkiem prof. Saloniego napisała swoją pracę doktorską. „Wszystko zaczęło się od tego, że profesor zebrał swoje teksty o ortografii i opublikował je w Internecie. Ja z kolei pomyślałam, że dobrze by było, aby ten zbiór ukazał się również w formie książkowej. Kiedy było już wiadomo, że będzie książka, to pomyślałam sobie, że warto zorganizować spotkanie, podczas którego będzie możliwość wysłuchania poglądów profesora na temat ortografii, które nie są powszechne. Ponadto chciałam pokazać studentom, jak można honorować swoich mistrzów. Bo bez wątpienia prof. Saloni jest moim mistrzem” – mówiła prof. Makarewicz.

 

 

Marta Wiśniewska rozmawiała także z gościem specjalnym sympozjum – prof. Zygmuntem Salonim. Dyskusja wokół książki „Czy potrzebne są zmiany w ortografii?” była osią spotkania. W publikacji tej znajdują się teksty profesora od lat sześćdziesiątych do czasów obecnych. Jednym z najważniejszych jest ten napisany w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, ponieważ stanowi swoistą kwintesencją poglądów naukowca na ortografię. Ponadto językoznawca opowiadał o tym, skąd wzięły się u niego zainteresowania językiem polskim, a także pochwalił się internetowym Słownikiem Gramatycznym Języka Polskiego, którego jest współtwórcą.

„Do zebrania tych artykułów zainspirowało mnie nieodpowiedzialne stanowisko Rady Języka Polskiego, która przez cały czas swojego istnienia nie potrafiła się zdobyć na żadne zdecydowane stanowisko wobec polskiej ortografii. Chciałbym poradzić młodym ludziom, aby nie przejmowali się za bardzo ortografią. Niektórzy uczą się jej bez żadnych trudności, a inni mają problemy z zapamiętaniem podstawowych reguł. Jeśli ktoś ma kłopoty, to powinien zwalczyć to indywidualnie – nie ma powodu do podejmowania jakichś szerszych prac w zakresie polskiej ortografii” – mówił prof. Zygmunt Saloni.

 

 

Aula Teatralna na Wydziale Humanistycznym, w której odbywało się spotkanie, szczelnie wypełniła się studentami, uczniami, nauczycielami oraz wykładowcami. Po dyskusji do prof. Saloniego ustawiła się długa kolejka. Wiele osób chciało zamienić  z nim chociaż kilka słów oraz zdobyć autograf na wyżej wspomnianej książce. „Jestem bardzo zadowolony z tego spotkania, ponieważ sądziłem, że zostałem już całkowicie zapomniany – zarówno w Polsce, jak i w Olsztynie, ale okazuje się, że jestem tutaj witany jak bardzo dobry stary znajomy” – przyznał z charakterystycznym dla siebie poczuciem humoru językoznawca.

Spotkanie z prof. Zygmuntem Salonim poprowadziła nasza redakcyjna koleżanka Ania Makarewicz. A tuż po nim miała okazję porozmawiać z jego wychowankami: dr Urszulą Andrejewicz i prof. Robertem Wołoszem, który do Olsztyna przyjechał z… Węgier.

 

 

 

Oprócz prof. Roberta Wołosza i dr Urszuli Andrejewicz w środowym spotkaniu udział wzięli także m.in.: prof. Elżbieta Awramiuk z Uniwersytetu w Białymstoku, dr Alicja Witorska, prof. Magdalena Derwojedowa i prof. Włodzimierz Gruszczyński z Uniwersytetu Warszawskiego i prof. Marcin Woliński z Instytutu Podstaw Informatyki Polskiej Akademii Nauk.


Opinie czytelników

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola oznaczono *



RADIO UWM FM

Uwierz w muzykę

Teraz gramy

Title

Artist