Co roku od 4 do 10 października obchodzony jest Międzynarodowy Tydzień Przestrzeni Kosmicznej. To wyjątkowy czas, aby celebrować osiągnięcia człowieka w odkrywaniu kosmosu. Z tej okazji Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne przygotowało wyjątkowe atrakcje.
Podczas tygodnia kosmicznego uczestnicy będą mogli wziąć udział w serii inspirujących wykładów, pokazów naukowych oraz premierowych seansów. Naukowcy z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego również zostali zaproszeni przez Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne do udziału w tym wydarzeniu, które ma na celu popularyzację wiedzy o astronomii. Opowiedzą między innymi o losach planet po śmierci gwiazdy oraz o najdziwniejszych obiektach w kosmosie. Wśród prelegentów są: dr hab. Leszek Błaszkiewicz, prof. UWM; dr hab. Marcin Hajduk, prof. UWM; dr hab. inż. Cezary Kowalczyk oraz dr inż. Rafał Kaźmierczak.
Przez cały tydzień będziemy mieli spotkania z naukowcami, którzy mają kontakt z przestrzenią kosmiczną na różny sposób: albo badając ją jako astronomowie, albo jako osoby zajmujące się technologią. Opowiedzą, w jaki sposób ta technologia wpływa na nas, w jakich dziedzinach życia możemy z niej korzystać. Są to osoby, które pracują na naszym uniwersytecie, więc lokalnie, ale jednak mają też kontakt z takimi instytucjami jak Europejska Agencja Kosmiczna – powiedziała na antenie Radia UWM FM Magdalena Pilska-Piotrowska, dyrektorka Olsztyńskiego Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego.
Nie tylko prelekcje
Jednak Tydzień Przestrzeni Kosmicznej w olsztyńskim Planetarium otworzy wernisaż kosmicznych prac Rafała Szulca, który zajmuje się kowalstwem artystycznym. Dzięki jego pracom zanurzymy się w niezwykły świat rzeźby inspirowanych twórczością Zdzisława Beksińskiego. Wystawę oglądać będzie można przez cały czas trwania Tygodnia Przestrzeni Kosmicznej.
Organizatorzy zadbali również o atrakcje dla najmłodszych fanów astronomii. W programie znajdą się pokazy naukowe, fotobudki oraz specjalne seanse filmowe, takie jak „Stellarsi – Misja: Las” i „Explore”.
Ważnym elementem wydarzenia będzie również jubileusz Obserwatorium Astronomicznego. Z okazji jego 45-lecia obędzie się pokaz laserowy na budynku wieży ciśnień, gdzie mieści się obserwatorium. Wcześniej jednak będzie można odkryć tajniki tego miejsca podczas zwiedzania zakamarków niedostępnych na co dzień
Obchody Międzynarodowego Tygodnia Przestrzeni Kosmicznej w Olsztyńskim Planetarium i Obserwatorium potrwają od 4 do 13 października, a pełny program wydarzenia znajdziecie TUTAJ.
Posłuchajcie również rozmowy Agi Wójcik z dyrektorką Olsztyńskiego Planetarium i Obserwatorium Magdaleną Pilską-Piotrowską!