26 stycznia 2025 roku kampus Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie ponownie wypełni dobra energia napędzająca ludzi do pomagania. Uczelnia kolejny raz organizuje w Kortowie własny sztab Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Już poszukiwani są wolontariusze oraz osoby, które chcą włączyć się w tworzenie poszczególnych wydarzeń.
Uniwersytet Warmińsko-Mazurski ma doświadczenie w tworzeniu świetnej atmosfery do dzielenia się dobrem. Od lat społeczność akademicka włącza się w działania Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Nie inaczej będzie tym razem – Uniwersytet już zaczął przygotowania do 33. Finału WOŚP. A celem styczniowej zbiórki będzie onkologia i hematologia dziecięca. Dzięki zebranym środkom Fundacja WOŚP zaopatrzy szpitale w najnowszy sprzęt do leczenia i diagnostyki nowotworów i innych ciężkich chorób hematologicznych u dzieci.
To ważne, aby wśród pięknych i głośnych dźwięków Orkiestry wybrzmiewały konkretne działania”
– podkreśla Marta Wangin, dyrektorka Centrum Współpracy z Otoczeniem Społeczno-Gospodarczym UWM, które wspólnie z Kortosferą i Fundacją Inicjatyw Kobiet Aktywnych FIKA ponownie zorganizuje sztab WOŚP na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim.
Największą motywację do działania powinien stanowić cel tegorocznej akcji. Jak zaznacza szefowa CWO, angażując się w pomoc, wesprzemy aż 18 oddziałów dziecięcych, 17 hospicjów, 5 ośrodków neurochirurgii onkologicznej, 6 ośrodków chirurgii onkologicznej oraz 4 zakłady patomorfologii. Już dzisiaj bowiem wiadomo, że Fundacja WOŚP ze środków zebranych podczas 33. Finału planuje zakup m.in. zestawów laparoskopowych, robotów do chirurgii onkologicznej, egzoskopów neurochirurgicznych czy urządzeń do mapowania magnetycznego mózgu. Nasze finansowe wsparcie przełoży się także na poprawę warunków w hospicjach. Z myślą o ich pacjentach zakupione zostaną np. koncentratory tlenu czy materace przeciwodleżynowe. Jak widać, potrzebne są więc zarówno bardzo skomplikowane, nowoczesne urządzenia, jak i sprzęty codziennego użytku.
Diagnoza oraz leczenie nowotworów i chorób hematologicznych wiąże się z ogromnymi kosztami, dlatego przyda się każde, nawet najmniejsze wsparcie. Organizatorzy zbiórki na UWM nie mają wątpliwości, że hasło „wszystkie ręce na pokład” nie pozostanie bez odpowiedzi.
Podczas poprzedniego finału WOŚP społeczność akademicka zdała egzamin z hojności (bo zebrano aż 109 495,86 zł), współdziałania (nasz sztab liczył 135 wolontariuszy i wolontariuszek!) oraz partnerstwa (czego wyrazem był fakt, że organizację 32. Finału wspierało aż 51 instytucji i firm)”
– zaznacza Marta Wangin. Jak dodaje, sukces organizacyjny był możliwy między innymi ze względu na możliwość czerpania z doświadczenia innych osób.
Dużym wsparciem była współpraca z Fundacją Inicjatyw Kobiet Aktywnych FIKA, której prezeska, pani Monika Falej, dzieliła się swoim wieloletnim doświadczeniem w organizacji wydarzeń finałowych WOŚP.”
Z Martą Wangin rozmawiał Krzysztof Gajewski. Posłuchajcie!
Choć do styczniowego wydarzenia zostało jeszcze kilkanaście tygodni, uniwersyteckie jednostki nie tracą czasu. Plan działań już powstał.
Podczas 33. Finału Centrum Popularyzacji Nauki i Innowacji „Kortosfera” otworzy swoje cztery kreatywne piętra dla zwiedzających. Bez biletów, z możliwością dokonania wpłat do puszki WOŚP. Oprócz stałej, interaktywnej ekspozycji zaplanowano warsztaty, wystąpienia na scenie zarówno te o charakterze publicystyczno-naukowym, jak i rozrywkowym. W przestrzeni Kortosfery pojawią się nasi naukowcy i naukowczynie, agendy artystyczne UWM, koła naukowe oraz partnerzy (firmy, instytucje), którzy uświetnią imprezę swoimi interaktywnymi atrakcjami. Przed budynkiem zaplanowana została strefa gastronomiczna. Będą się tam także odbywać atrakcje angażujące osoby przebywające na zewnątrz”
– zapowiada Marta Wangin.
Jak dołączyć do sztabu WOŚP na UWM?
Aby plany stały się rzeczywistością, potrzebne jest nasze zaangażowanie. Organizatorzy czekają na wszystkich, którzy czują, że mają coś do zaoferowania – w tym, rzecz jasna, czas i dobre chęci.
To wszystko będzie możliwe pod warunkiem, że społeczność akademicka naszego Uniwersytetu, partnerzy i sponsorzy podejmą wyzwanie i przyłączą się do akcji”
– zaznacza Marta Wangin.
Jeżeli macie pomysły czy zasoby do wsparcia organizacji 33. Finału WOŚP na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie, to TEN LINK poprowadzi do formularza, który umożliwia zgłoszenie udziału swojego lub jednostki organizacyjnej, koła naukowego, firmy, instytucji, organizacji pozarządowej itp. Serdecznie zapraszamy!
Jak co roku, społeczność akademicka może także wesprzeć zbiórkę, przekazując dary na aukcje, które odbędą się za pośrednictwem portalu Allegro. Warto już teraz o nich pomyśleć i zgłosić organizatorom swoje propozycje. Przedmioty, usługi oraz pomysły na licytacje można zgłaszać od 12 listopada w wyznaczone dni – we wtorki i piątki w godzinach 9:00 – 14:00, w Biurze Karier (Biblioteka Uniwersytecka, III piętro, pok. 304, wejście boczne, od strony boisk).
Z uwagi na organizację pracy Biura Karier, prosimy o telefoniczne uzgadnianie wizyty (tel. 89 524 51 84)”
– tłumaczy dyrektorka CWO. I zachęca:
Zagrajmy razem w jednej orkiestrze! Dołącz do WOŚP i wspólnie stwórzmy melodię dobra!”