Czy naukowcy z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego pomogą „zazieleniać” tereny pustynne w Arabii Saudyjskiej? A może studenci z Półwyspu Arabskiego niebawem będą kształcić się z zakresu rolnictwa w Kortowie? Takie rozmowy prowadzone są obecnie. Na początku października na Wydziale Rolnictwa i Leśnictwa UWM gościł dr Sultan Al Jazzar. Wizyta ta jest owocem współpracy nawiązanej przez Katedrę Architektury Krajobrazu z uniwersytetem w Rijadzie oraz firmami z Arabii Saudyjskiej.
Dr Sultan Al Jazzar 1 października wziął udział w ogólnouczelnianej inauguracji roku akademickiego na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. A w piątek 4 października uczestniczył w immatrykulacji Wydziału Rolnictwa i Leśnictwa. Wizyta ta jest owocem nawiązania przez Katedrę Architektury Krajobrazu kontaktów z uniwersytetem w Rijadzie oraz firmami z Arabii Saudyjskiej.
Pan dr Jazzar odwiedził nas, aby przedyskutować pierwsze pomysły na temat naszej współpracy i zaproponował nam wykonanie ekspertyz dotyczących powstałych już projektów architektury krajobrazu w przestrzeniach publicznych w Arabii Saudyjskiej. W listopadzie planujemy rewizytę w Rijadzie, w trakcie której będziemy obserwować, oceniać i analizować założenia krajobrazowe”
– wyjaśnia prof. Agnieszka Jaszczak, kierowniczka Katedry Architektury Krajobrazu UWM.
W tych projektach chodzi o zazielenianie przestrzeni w Arabii Saudyjskiej – m.in. obszarów otwartych, skwerów, zieleńców, parków, terenów przy rozmaitych inwestycjach, np. hotelowych oraz – co najciekawsze – obszarów pustynnych. Prof. Agnieszka Jaszczak przyznaje, że jest to dość egzotyczny kierunek współpracy, ale chętnie przyjmuje to wyzwanie i z ciekawością wybierze się w podróż do tego kraju.
Problemy, na które napotyka Arabia Saudyjska, są na pewno inne niż te, z którymi mierzymy się tutaj, w Europie. Jednak z radością i ciekawością podejmujemy to wyzwanie i mamy nadzieję, że za tą współpracą pójdą nie tylko ciekawe badania naukowe, ale także studenci z Arabii Saudyjskiej, którzy podejmą naukę na Wydziale Rolnictwa i Leśnictwa, bo jak dotychczas żacy z tego kraju studiują wyłącznie na Wydziale Lekarskim.”
Ta idea wpisuje się w specjalny program “Wizja 2030”, który nadzoruje królestwo Arabii Saudyjskiej w osobie księcia Mohammeda bin Salmana. Projekt jest realizowany przez przedstawicieli i jednym z nich jest właśnie dr Sultan Al Jazzar. Ma on firmę, która specjalizuje się w architekturze krajobrazu, zajmuje się projektowaniem terenów zielonych i sadzeniem drzew w Arabii Saudyjskiej, przede wszystkim w Rijadzie. Jest również konsultantem w Polsko-Saudyjskiej Izbie Gospodarczej, która pracuje na rzecz współpracy polskich firm z saudyjskimi.
Przyjechałem tu po to, aby odbyć konsultacje w sprawie projektów, które prowadzone są w Arabii Saudyjskiej. Bardzo bym chciał, aby nasza współpraca stała się w przyszłości faktem i żeby naukowcy z UWM doradzali w projektach dotyczących architektury krajobrazu w Arabii Saudyjskiej. Wiemy, że Polska ma duże doświadczenie w architekturze krajobrazu, rolnictwie i w zarządzaniu terenami leśnymi. Mamy nadzieję, że współpraca polsko-saudyjska się zacieśni”
– mówi dr Sultan Al Jazzar.
To pierwsza wizyta w Polsce naukowca i przedsiębiorcy z Arabii Saudyjskiej. Zainicjował ją dr inż. Abdalla Elkhatib, który pośredniczy w kontaktach Katedry Architektury Krajobrazu z instytucjami saudyjskimi. Wrażenia z kontaktu z polską kulturą i Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim przerosły oczekiwania gościa.
Studiowałem 10 lat we Francji, a także w innych krajach europejskich, ale nigdy nie widziałem tak ładnego kampusu, jak ten w Kortowie. Podobało mi się również to, co rektor mówił podczas ogólnouczelnianej inauguracji, a mianowicie, że UWM współpracuje z różnymi podmiotami gospodarczymi z Olsztyna i nie tylko. Mam nadzieję, że studenci z Arabii Saudyjskiej będą coraz liczniej przyjeżdżali na studia na UWM. Zostałem też bardzo ciepło przyjęty w Katedrze Architektury Krajobrazu. Jestem szczęśliwy, że tutaj przyjechałem.”
Relację przygotowała Marta Wiśniewska („Wiadomości Uniwersyteckie”).