QS World University Rankings to jeden z najbardziej prestiżowych rankingów uniwersytetów z całego świata. W opublikowanym właśnie najnowszym zestawieniu Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie znalazł się w gronie 1200 najlepszych uczelni, poprawiając swój wynik sprzed roku.
W zestawieniu opracowanym przez Quacquarelli Symonds klasyfikowane są tylko 22 uczelnie z Polski. W minionym roku w rankingu QS WUR Uniwersytet Warmińsko-Mazurski znajdował się w przedziale 1200-1500 uniwersytetów świata. Aktualnie jest w grupie wyższej, czyli w przedziale 1001-1200.
Przy przygotowaniu rankingu pod uwagę brane są: reputacja akademicka, liczba cytowań, reputacja wśród pracodawców, wyniki dotyczące zatrudnienia absolwentów, stosunek liczby studentów do liczby wykładowców, umiędzynarodowienie, międzynarodowe sieci badawcze, liczba studentów z zagranicy, zrównoważony rozwój.
Dla nas bardzo duże znaczenie ma już sama obecność w tym rankingu – podkreśla prof. Paweł Wielgosz, prorektor UWM ds. umiędzynarodowienia.
Ranking QS należy do grona tzw. wielkiej czwórki najważniejszych rankingów międzynarodowych. Jesteśmy obecni w nim już od dwóch lat. A taki awans i miejsce w przedziale 1001-1200 jest dla nas dodatkowym prestiżem. A patrząc na wewnętrzne wskaźniki rankingu, jesteśmy około piętnastego miejsca w naszym kraju. Ten wzrost punktacji przede wszystkim spowodowany jest naszymi wynikami w realizacji celów zrównoważonego rozwoju. Przypomnę, że mamy powołany przez rektora Green Team, który opracował ostatnio strategię realizacji celów zrównoważonego rozwoju w uniwersytecie. Istotny był także wskaźnik International Research Network – obejmujący publikacje, które ukazały się we współautorstwie z naukowcami z zagranicy. Liczba tych publikacji nam wzrosła.
W zakresie realizacji celów zrównoważonego rozwoju UWM zajmuje we wspomnianym zestawieniu siódme miejsce wśród polskich uczelni.
Bardzo dobrze wypadliśmy też w ankietach wypełnianych przez przedsiębiorców, którzy zatrudniają naszych absolwentów. Tutaj w kraju zajmujemy dziesiąte miejsce.
Z prof. Pawłem Wielgoszem rozmawiał Piotr Szauer. Posłuchajcie!
Na szczycie rankingu od trzynastu lat utrzymuje się Massachusetts Institute of Technology (MIT). Imperial College London przeskoczył o cztery miejsca i zajął w tym roku drugie miejsce, a Uniwersytet Oksfordzki i Uniwersytet Harvarda znalazły się odpowiednio na trzecim i czwartym miejscu. Pierwszą piątkę zamyka Uniwersytet Cambridge.
Ewaluacji poddanych było 5600 najważniejszych uczelni z całego świata.