Święto Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie to nie tylko okazja do radości, ale i namysłu nad przyszłości szkolnictwa wyższego. 3 czerwca do Kortowa przyjechali rektorzy uczelni zrzeszonych w Konferencji Rektorów Uniwersytetów Polskich oraz Konferencji Rektorów Polskich Uczelni Technicznych. Przez dwa dni będą tu dystkutować o rozwoju polskiej nauki.
Spotkanie Konferencji Rektorów Uniwersytetów Polskich oraz Konferencji Rektorów Polskich Uczelni Technicznych w Kortowie rozpoczęło się w poniedziałkowy (3 czerwca) poranek.
Bardzo się cieszę, że możemy świętować jubileusz 25-lecia Uniwersytetu z rektorami należącymi do KRUP i KRPUT – mówił prof. Jerzy Przyborowski, rektor UWM.
Przy tej okazji rozmawiamy o sprawach istotnych. Dzisiaj pierwsza część obrad była poświęcona roli Polskiej Komisji Akredytacyjnej i wyzwaniom, które przed nią stoją.
W czasie spotkania rektorów na tapecie był też inny, bardzo ważny temat, czyli to, w jaki sposób uczelnie mogłyby wspierać zakończenie konfliktu w Strefie Gazy. Jak zaznaczył prof. Jerzy Przyborowski, sytuacja w tym regionie budzi ogromne emocje.
Dyskutować będziemy przede wszystkim o przyszłości – zapowiadała z kolei w poniedziałkowy poranek prof. dr hab. Bogumiła Kaniewska, rektorka Uniwersytetu Adama Mickiewicza oraz przewodnicząca KRUP.
Chcemy porozmawiać o tym, co się powinno w szkolnictwie wyższym i w nauce dziać w ciągu najbliższych czterech lat. Rozpoczęliśmy od rozmowy na temat kształtu Polskiej Komisji Akredytacyjnej, projektów oceny kompleksowej i projektów akredytacji, później będziemy mówić o bieżących problemach szkolnictwa wyższego, bo wiele się dzieje w tej chwili w kraju. Będzie też mowa o kolejnych przepisach i rozwiązaniach, żebyśmy wiedzieli, z czym wchodzimy w nowy rok akademicki.
Dyskutujemy również o przyszłości w zakresie systemów edukacji – dodał prof. dr hab. inż. Teofil Jesionowski, rektor Politechniki Poznańskiej i przewodniczący KRPUT.
Zgodnie z systemem bolońskim mamy podział na kształcenie licencjackie i inżynierskie, a później magisterskie. Z tym wiążą się różne wyzwania, więc chcemy też zróżnicowania subwencji w ramach kształcenia, zwłaszcza na poziomie magisterskim (nie mówiąc już o szkołach doktorskich), bo ono powinno być bardziej elitarne. Drugi ważny aspekt to nowa ewaluacja. Wiemy, że ministerstwo pracuje nad kwestiami legislacyjnymi, więc chcemy współuczestniczyć w tym tworzeniu rozwiązań. Zależy nam na przyszłości, na naszych studentach, doktorantach i oczywiście pracownikach.
Szykujemy się do zmian w ustawie o szkolnictwie wyższym, dlatego KRASP już pewne swoje propozycje panu ministrowi przedstawił, ale myślę, że będzie jeszcze mnóstwo szczegółowych uzgodnień – przyznała prof. Kaniewska.
Spotykamy się dwoma konferencjami, bo każda grupa uczelni ma swoje kłopoty i swoje interesy, ale działamy w systemie, który powinien być spójny. Myślę, że to jest historyczna chwila, kiedy obie konferencje spotykają się razem i już ta pierwsza część pokazała, że mamy wspólne sprawy i – co jest najważniejsze – potrafimy rozmawiać.
Gremia, które spotkały się w Kortowie, będą obradować zarówno razem, jak i w oddzielnych sekcjach.
Przed uczelniami technicznymi stoją dwa wyzwania. Pierwsze związane jest z tym, jak kształcić w nowym modelu, wykorzystując nowe narzędzia. O sztucznej inteligencji mówi się dużo, ale ważne jest, żeby przejść rewolucję w edukacji i nie stracić podstaw inżynierskich – zaznaczył przewodniczący KRPUT.
Drugi temat dotyczy tego, czy będą kierunki zamawiane i jak pozyskiwać najlepszych kandydatów na studia oraz jak zachęcić młodych absolwentów do pracy na uniwersytecie. Musimy myśleć z troską o nowych kadrach.
Jak przypomniał prof. Jesionowski, niedawna regulacja płac, choć ważna, jest niewystarczająca. Tym bardziej że w interesie szkolnictwa wyższego jest to, by na uczelniach zostawali najlepsi absolwenci.
KRUP w czasie wtorkowych (4 czerwca) obrad będzie się zajmował m.in. uchwałami Uniwersyteckiej Komisji Finansowej, które zostaną przedyskutowane, a następnie przedstawione ministrowi i przewodniczącemu KRASP. Rektorzy będą rozmawiać także o koniecznych zmianach w regulaminie Konferencji. To spotkanie przygotuje KRUP do kolejnego zebrania, które będzie miało charakter sprawozdawczo-wyborczy i podczas którego wyłonione zostaną nowe władze Konferencji.
Choć rektorzy z całej Polski przyjechali do Kortowa, by zajmować się przyszłością szkolnictwa wyższego, nie pozostali obojętni na miejsce, w którym prowadzili obrady. Przewodniczący obu Konferencji przyznali, że kampus kortowski zrobił na nich duże wrażenie.
Jestem zachwycona tym, jak tu jest pięknie i zielono, ale imponuje mi też to, że Uniwersytet Warmińsko-Mazurski łączy tak wiele dyscyplin i kierunków kształcenia. To pewien fenomen dla mnie jako rektorki uniwersytetu klasycznego. Macie państwo przed sobą ogromne i wspaniałe perspektywy, a także jesteście – co pokazały ostatnie wybory rektora – jednością, która wie, w którą stronę zmierza – mówiła w wywiadzie udzielonym mediom uniwersyteckim prof. Kaniewska.
Rektorka UAM życzyła społeczności UWM jak najszybszej realizacji celów i… wyznaczenia sobie kolejnych zadań. Jak zapewniła, za sukces Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego trzyma kciuki.
UWM to bardzo silny, kompleksowy uniwersytet. Jestem zaszczycony, że należy on do KRPUT-u, uczelni zogniskowanych na naukach inżynieryjno-technicznych, ale – tak jak powiedziała pani rektor Bogumiła Kaniewska – to jest Uniwersytet bardzo zróżnicowany i czyni go to po prostu lepszym – zaznaczył z kolei prof. Jesionowski, doceniając także działania, które UWM podejmuje z myślą o zrównoważonym rozwoju.
Gratuluję tego wspaniałego srebrnego jubileuszu i już życzę, żeby zamienił się w piękne złoto, a później w diamenty. Jesteście państwo w naprawdę pięknym miejscu i czasie.
Relację przygotowali: Daria Bruszewska-Przytuła i Piotr Szauer