W piątek 26 kwietnia w Kortowie zebrał się Senat Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Jego członkowie wyrazili opinię w sprawie zatwierdzenia sprawozdania finansowego uczelni za poprzedni rok. Rekomendowali także przyznanie nagrody Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za całokształt dorobku prof. Andrzejowi Koncickiemu. Szczegóły zdradził nam Rektor UWM prof. Jerzy Przyborowski. Posłuchajcie!
Na początku kwietniowego posiedzenia Senatu UWM Rektor pogratulował studentom, którzy otrzymali niedawno nagrody Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Wśród wyróżnionych znalazło się w tym roku pięcioro przedstawicieli Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. To Kacper Kostrzewa (prawo), Laura Trelewicz (pedagogika), Jan Kapała (kierunek lekarski), Karolina Kowalska (biotechnologia) oraz Julia Lewandowska (kierunek lekarski). Informowaliśmy już o tym na naszej antenie.
Jesteśmy dumni z naszych studentów! Gratuluję jeszcze raz. To bardzo dobry przykład dla innych, że warto poza studiami sięgać po dodatkowe formy aktywności. Mają one bardzo dużą wagę w decyzji o przyznaniu takiej nagrody – podkreślał Rektor UWM prof. Jerzy Przyborowski.
W piątek Senat UWM jednomyślnie pozytywnie zaopiniował wniosek o przyznanie nagrody Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za całokształt dorobku prof. Andrzejowi Koncickiemu. Przedstawiono także sprawozdanie finasowe uczelni za poprzedni rok.
Tradycyjnie, kiedy mamy już opinię biegłego rewidenta, przedkładam Wysokiemu Senatowi rekomendację dla Rady Uczelni do zatwierdzenia sprawozdania finansowego. Szczegółowo zostały przedstawione: struktura przychodów i struktura kosztów – tłumaczy Rektor.
Warto podkreślić, że mimo rosnących cen, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie zachował dodatni bilans finansowy (ponad 4 miliony złotych). Choć w 2023 roku był on znacznie większy (ponad 30 mln zł). „Gdybyśmy popatrzyli na strukturę i nominalną wartość kosztów, mamy wzrost na poziomie kilkudziesięciu milonów złotych w stosunku do poprzedniego roku. Stąd ten niższy wynik finansowy. Zbliżają się trudne czasy, więc musimy bardzo mocno pilnować tych spraw.”
Z prof. Jerzym Przyborowskim rozmawiał Piotr Szauer. Posłuchajcie!
W tym tygodniu Rektor UWM uczestniczył także w spotkaniu Konferencji Rektorów Uczelni Rolniczych i Przyrodniczych. O czym dyskutowano we Wrocławiu?
O możliwościach wsparcia kształcenia w obszarze nauk rolniczych przez Ministerstwo Rolnictwa. Spotkaliśmy się z panem ministrem Siekierskim i przedstawialiśmy różnego rodzaju systemowe propozycje. Wszystkie uczelnie, które do tej Konferencji należą, do projektów podchodzą wspólnie. Czyli chcemy wspólnie realizować pewne projekty. Pierwszy z nich dotyczy promocji kształcenia w zakresie nauk rolniczych. Obserwujemy bowiem spadek liczby studentów. A jednocześnie otrzymujemy informacje z instytucji, które zajmują się obsługą w tym sektorze, o braku kadr. Ta cała sytuacja powoduje, że w niedalekiej przyszłości możemy mieć z tym problem – relacjonuje prof. Przyborowski.
Rozmawialiśmy również o możliwości wsparcia przez ministerstwo projektów, które miałyby charakter systemowy i kompleksowy. One miałyby obejmować obok badań naukowych również kwestie związane z wdrażaniem nowych technologii, kształceniem i promocją.
Foto: upwr.edu.pl
Podczas kwietniowego spotkania Konferencji Rektorów Uczelni Rolniczych i Przyrodniczych odbyły się także obrady tzw. Wodnego Okrągłego Stołu. Ich gospodarzem jest Politechnika Wrocławska. „Rozmawialiśmy o wodzie w rolnictwie. Okazuje, że jest to bardzo poważny problem, nie tylko ze względu na pojawiające się susze, które w znacznym stopniu redukują plony” – podkreśla Rektor UWM.