Wydział Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie zanotował awans w szanghajskim Global Ranking of Academic Subjects (GRAS). Uczelnia została sklasyfikowana także w zakresie nauk rolniczych, co oznacza debiut w zestawieniu Wydziału Rolnictwa i Leśnictwa.
„GRAS to jeden z ważniejszych wariantów rankingu szanghajskiego (należącego do czterech najważniejszych rankingów światowych). Klasyfikuje on poszczególne dyscypliny naukowe” – tłumaczy prof. Paweł Wielgosz, prorektor ds. umiędzynarodowienia uczelni. „W tym roku kolejny raz w rankingu znalazła się olsztyńska weterynaria. Została ujęta w przedziale między 101-150 miejscem. To bardzo wysoko! Pierwszy raz w rankingu pojawiło się też rolnictwo (zajęło miejsce w przedziale 201-300). To oznacza większą rozpoznawalność, większą liczbę potencjalnych kandydatów na studia, ale także propozycję udziału w międzynarodowych projektach badawczych.”
Global Ranking of Academic Subjects ocenia uczelnie za pomocą pięciu wskaźników:
– wyników badań (Q1, czyli liczba artykułów naukowych w czasopismach z pierwszego kwartyla),
– wpływu badań (CNCI, czyli znormalizowanego wpływu cytowania),
– współpracy międzynarodowej (IC, wyrażona za pomocą liczby publikacji będących jej wynikiem),
– jakości badań (TOP – liczba artykułów w najlepszych czasopismach w dyscyplinie wskazywanych przez respondentów ankiety rankingowej),
– liczby międzynarodowych nagród naukowych (AWARD, czyli znaczące nagrody i wyróżnienia).
Ranking GRAS porównuje uczelnie w 55 dyscyplinach z zakresu nauk przyrodniczych, inżynierii, nauk o życiu, nauk medycznych oraz nauk społecznych. W tym roku oceniono ponad 5 tysięcy uczelni ze 104 krajów świata, a w zestawieniu znalazło się ostatecznie 1900 ośrodków akademickich.
Z prof. Pawłem Wielgoszem rozmawiał Piotr Szauer. Posłuchajcie!
Pod koniec października opublikowano jeszcze jeden międzynarodowy ranking uczelni, w którym pojawia się Uniwersytet Warmińsko-Mazurski. „THE World University Rankings by Subject to także ranking klasyfikujący uczelnie według dyscyplin naukowych. I w najnowszym zestawieniu mamy siedem dyscyplin naukowych z UWM, które uzyskały całkiem dobre wyniki. To: sztuka, nauki humanistyczne, ekonomia, medycyna, computer science, nauki inżynieryjne, nauki o życiu oraz nauki społeczne. Zajęły one miejsca od 600 do 800 w rankingu. Z tym, że w tym rankingu jest klasyfikowanych dużo więcej uczelni i dyscyplin niż w przypadku rankingu szanghajskiego.”