W dniach 10-12 maja w Poznaniu odbyły się IX Mistrzostwa Polski Pracowników Szkół Wyższych w Piłce Siatkowej. Tytułu kolejny raz bronił Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie. W finale przegrał jednak z gospodarzem imprezy – Politechniką Poznańską – 0:2.
Foto: Centrum Sportu Politechniki Poznańskiej
Drużyna Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie pojechała do Poznania w następującym składzie: dr Paweł Drozda i mgr Jacek Szypulski (obaj z Wydziału Matematyki i Informatyki), dr Maciej Duda (Wydział Prawa i Administracji), dr inż. Piotr Bilko, dr. inż. Grzegorz Krzan, dr inż. Szymon Sawczyński, dr inż. Karol Szuniewicz (wszyscy z Wydziału Geoinżynierii) oraz dr Adam Wiśniewski (Wydział Nauk Ekonomicznych).
Kortowski zespół w drodze do finału wygrał wszystkie mecze. W półfinale pokonał 2:1 Politechnikę Gdańską i był bardzo blisko wywalczenia czwartego z rzędu złotego medalu. Ale w finale musiał uznać wyższość Politechniki Poznańskiej. Przegrał z gospodarzami 0:2 i do Olsztyna wrócił ze srebrem.
Zabrakło niewiele… Ale gospodarze byli lepsi. Nie ma co płakać. Drugie miejsce też bierzemy z pełnym dobrodziejstwem. To też osiągnięcie – podsumował dr Paweł Drozda. I przyznał, że o braku złota mogła zadecydować zmęczenie i brak odpowiednich przygotowań przed turniejem.
Znowu nie udało nam się potrenować. Przez całą historię naszych występów trenowaliśmy tylko dwa razy (przed poprzednim turniejem). Próbowaliśmy się zebrać, ale niestety się nie udało. To też troszeczkę zaważyło, że przegraliśmy finał. Wkradała się nerwowość i niektóre piłki traciliśmy niepotrzebnie.
Z drem Pawłem Drozdą rozmawiał Piotr Szauer. Posłuchajcie!
To czwarte z rzędu mistrzostwa, które UWM kończy na podium. Poprzednie trzy (w 2019, 2020 i 2023 roku) wygrał. Turniej zapoczątkowany w 2014 roku przez Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu ma na celu m.in. propagowanie aktywności fizycznej, siatkówki, aktywnego spędzania wolnego czasu i zdrowego stylu życia wśród całej społeczności akademickiej: studentów, pracowników i doktorantów. Integruje też pracowników uczelni wyższych.
Podczas trzech dni zmagań w Poznaniu w Hali Sportowej im. Wojciecha Weissa rozegrano prawie 40 spotkań. Na Mistrzostwa zaproszono drużyny z 12 uczelni (choć chętnych było więcej). W kategorii open wystartowało 12 zespołów, a w kategorii +50 było ich 6.
Klasyfikacja końcowa Open:
1. Politechnika Poznańska
2. Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
3. Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
4. Politechnika Gdańska
5. Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie
6. Politechnika Wrocławska
7. Politechnika Łódzka
8. Uniwersytet Medyczny w Lublinie
9. Uniwersytet Łódzki
10. Uniwersytet Rzeszowski
11. Politechnika Koszalińska
12. Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
Klasyfikacja końcowa +50
1. Uniwersytet Łódzki
2. Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie
3. Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
4. Politechnika Gdańska
5. Politechnika Łódzka
6. Politechnika Koszalińska