Wakacyjna Przygoda w Kortosferze to sposób na to, by dziecko spędziło czas wolny od nauki w szkole w kreatywny sposób, rozwijając swoje pasje naukowe i zdobywając nowe umiejętności. W Centrum Popularyzacji Nauki i Innowacji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie w tym tygodniu wystartowały specjalne zajęcia dla uczniów w wieku od 7 do 11 lat.
Wakacyjna Przygoda w Kortosferze to cztery tygodnie zajęć dla grup dzieci w wieku od 7 do 11 lat. Takie turnusy zaplanowano w dniach 1-5 lipca, 8-12.07 lipca, 15-19 lipca oraz 22-26 lipca. Zajęcia odbywają się na terenie Centrum Popularyzacji Nauki i Innowacji – Kortosfera oraz w kampusie Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie (od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00-16:30).
Są to zajęcia z animatorami, edukatorami i laborantkami. W pierwszym turnusie uczestniczy 26 osób. Są jeszcze wolne miejsce na kolejne – mówi dyrektor Kortosfery, Mateusz Pikuliński.
Oddajemy całą naszą przestrzeń wystawienniczą. Każdego dnia mamy elementy animacji. Pamiętaliśmy też o aspekcie społecznym, czyli wprowadzamy młode istoty w świat dorosłych. Opowiadamy o tym, czym są podstawy ekonomii, filozofii, psychologii i sztuki. W zależności od warunków armosferycznych, wychodzimy też na zewnątrz i zaglądamy do naszych laboratoriów.
Jak wygląda praca chemika? Co kryje się w probówkach, zlewkach i kolbach? Jakie tajemnice skrywa kropla wody? – na te i wiele innych pytań szukają odpowiedzi uczestnicy wakacyjnych zajęć w Kortosferze. W Labosferze czekają na nich 3 z 4 bloków tematycznych: „Molekularne sekrety życia”, „Czy wiesz co jesz – od nasiona do probówki”, „Życie w kropli wody” oraz „Na tropie wielkich umysłów”.
Nasze reporterki – Zuzanna Żuk i Żaneta Jalowska rozmawiały także z edukatorkami, które prowadzą wakacyjne zajęcia w Kortosferze.
Na koniec oddajmy głos najmłodszym – czyli uczestnikom Wakacyjnej Przygody w Kortosferze.
Dodajmy jeszcze, że w najbliższy weekend przed Kortosferą będzie można z bliska obejrzeć start balonów! To efekt współpracy Centrum Popularyzacji Nauki i Innowacji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie z organizatorami Rodzinnego Pikniku Lotniczego w Gryźlinach. 5 i 6 lipca na parkingu przed Kortosferą zaplanowano także rozmowy na temat lotnictwa i latania balonami gazowymi. A poprowadzą je: Beata Banaszuk z Fundacji Balonowa Strona Nieba oraz Witold Sokół, który jest byłym pilotem wojskowym samolotu odrzutowego MiG-29 i wieloletnim komentatorem pokazów lotniczych. Planowany start balonów w piątek o godzinie 19:00 i w sobotę o wschodzie słońca (od godziny 5:00).