Tomasz Brzozowski to regionalista i warmiński aktywista. Po babci ma warmińskie korzenie, które od lat zgłębia. Badając poplątane losy Warmiaków i historię Warmii przed 1945 rokiem stworzył drzewo genealogiczne liczące ponad 50 tysięcy osób! Z autorem projektu będzie można się spotkać w środę 23 października w siedzibie Fundacji Borussia w Olsztynie, czyli Domu Mendelsohna.
Tomasza Brzozowskiego znają chyba wszyscy miłośnicy Warmii. Jego „terytorium badawczym” jest głównie południowa część tego małego regionu historycznego, a więc okolice Olsztyna. To właśnie w Pluskach urodziła się babcia Tomasza, Maria.
Zawsze miałem genealogię we krwi. W pewnym momencie przyszła ta genealogia warmińska. Zacząłem tworzyć drzewo swojej rodziny. Do niektórych informacji musiałem dochodzić pokrętnie, na podstawie poszlak stworzyć jakiś obraz. Genealogia, którą się zajmuję przypomina trochę śledztwo. Z wielu różnych poszlak tworzy się historię. Jeśli znajdzie się dokument potwierdzający przypuszczenia, to wiesz, że trafiłeś
Tomasz Brzozowski jest również znany jako organizator pieszych wycieczek po południowej Warmii. Taka łosiera (w gwarze warmińskiej pielgrzymka) to doskonały sposób, by z bliska przyjrzeć się przyrodzie i dziedzictwu kulturowemu regionu. To także sposobność, by zaczerpnąć wiedzy i poznać innych lokalnych patriotów.
Więcej w rozmowie Michała Napiórkowskiego.
GENEALOGIA POŁUDNIOWEJ WARMII – SPOTKANIE Z TOMASZEM BRZOZOWSKIM
Środa 23 października, godz. 17:00
Fundacja Borussia, ul. Zyndrama z Maszkowic 2
50.000 Warmiaków i Warmiaczek! Tyle, a nawet więcej, znalazło się w drzewie genealogicznym Południowej Warmii, tworzonym przez Tomasza Brzozowskiego. Warmiak, regionalista, zaciekły poszukiwacz tropów przeszłości, od lat tworzy imponujący projekt opisania genealogii dawnych mieszkańców tej krainy. Splątane nici warmińskich rodowodów nie mają przed nim tajemnic, tak jak ścieżki, którymi podąża z grupą pasjonatów. A może jednak Warmia, kraina historyczna o bolesnej i skomplikowanej historii, to nadal terytorium potencjalnych odkryć? O tym właśnie będzie mowa na spotkaniu.
Tomasz Brzozowski jest współtwórcą i pomysłodawcą takich inicjatyw jak Zaginiony Świat Południa Warmii, Wycieczki po Warmii i innych ziemiach Prusów i Krzyżaków, Łańskie i Pluszne Magiczne, Łańskie Cud Natury, a także Olsztyn Old Underground.
Prowadzenia spotkania: Joanna Wilengowska
Projekt „U noju/u nas” to wspólne przedsięwzięcie BORUSSIA Olsztyn i Teatr Jaracza Olsztyn, współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego i Goethe-Institut w Warszawie.