Kolejne spotkanie przedstawicieli trzech związków zawodowych działających na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie z władzami uczelni nie przyniosło porozumienia w sprawie sposobu podziału 79 milionów złotych przyznanych przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego na podwyżki dla pracowników.
Przypomnijmy, że Rektor UWM prof. Jerzy Przyborowski i prowadzący w jego imieniu negocjacje ze związkami zawodowymi Prorektor ds. rozwoju i polityki finansowej prof. Mirosław Gornowicz apelują od dłuższego czasu o niezwłoczne podzielenie otrzymanych już środków zgodnie z wytycznymi ministra. A komunikat Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego mówi jasno: „Przyznane środki finansowe przeznaczone są na regulacje płac pracowników uczelni od 1 stycznia 2024 roku. Kwoty przyznanych zwiększeń subwencji odpowiadają wartości zwiększenia funduszu płac z roku 2022 w poszczególnych uczelniach średnio o:
– 30% w odniesieniu do funduszu płac w grupie nauczycieli akademickich,
– 20% w odniesieniu do funduszu płac w grupie pracowników niebędących nauczycielami akademickimi.”
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, ostateczny sposób podziału pieniędzy przyznanych na podwyżki musi uzyskać akceptację wszystkich działających na uczelni związków zawodowych. Blisko porozumienia z władzami uczelni jest jednak tylko Związek Nauczycielstwa Polskiego. NZZP UWM „Prawda” żąda podwyżki w wysokości 1250 złotych do wynagrodzenia zasadniczego dla wszystkich pracowników niebędących nauczycielami akademickimi. „Uważamy, że realnie pensje mogą być podniesione bezpiecznie dla budżetu do 1500 złotych do wynagrodzenia zasadniczego dla pracownika” – czytamy na stronie związku. Jednak – jak podkreśla prof. Mirosław Gornowicz, Prorektor ds. rozwoju i polityki finansowej – „około 15 milionów złotych z niewiadomego źródła należałoby dołożyć. To czyste awanturnictwo finansowe!”.
Związki zawodowe po poprzednim spotkaniu miały we własnym gronie ustalić wspólną propozycję. Niestety tak się nie stało. O czym poinformował nas w piątek 14 czerwca prof. Gornowicz. Nowy pomysł podziału – kosztujący uczelnię dodatkowo około 10 milionów złotych – przedstawił natomiast NSZZ Solidarność UWM.
Ta propozycja zakłada także transfer środków z pieniędzy przeznaczonych dla nauczycieli akademickich do grupy pracowników niebędących nauczycielami akademickimi. A więc jedna grupa pracownicza ma mieć uszczuploną podwyżkę, co nie jest zgodne z komunikatem ministra – tłumaczy prorektor.
Z prof. Mirosławem Gornowiczem rozmawiał Piotr Szauer. Posłuchajcie!
Kolejny termin negocjacji wyznaczono na 21 czerwca. Do tematu będziemy wracać na antenie Radia UWM FM.