Wielkanoc to najstarsze i najważniejsze święto chrześcijańskie celebrujące misterium paschalne Jezusa Chrystusa: jego mękę, śmierć i zmartwychwstanie. Liturgie Triduum Paschalnego pełne są symboli. Jakie jest ich znaczenie? M.in. o to nasza reporterka Julia Kowalczyk zapytała ks. dra Piotra Dernowskiego, duszpasterza akademickiego i proboszcza Parafii św. Franciszka z Asyżu w Olsztynie.
Foto: Olsztyńskie Duszpasterstwo Akademickie
Wielkanoc to dla nas najważniejsze święto. Dzięki temu, że Jezus zmartwychwstał, my mamy też nadzieję na życie. Cała jego męka i śmierć kończy się zmartwychwstaniem. Dla nas jest to taka perspektywa, że każde cierpienie, ból, niepowodzenie, jeśli jest przeżyte z Jezusem, prowadzi nas do nowego życia”
– podkreśla ks. Piotr Dernowski. Posłuchajcie rozmowy Julii Kowalczyk!
W piątek 11 kwietnia odbyła się Akademicka Droga Krzyżowa po miasteczku studenckim, organizowana przez Olsztyńskie Duszpasterstwo Akademickie. W Wielką Sobotę (19 kwietnia) adoracja Chrystusa w grobie potrwa do 21:00. Błogosławieństwo pokarmów na stół wielkanocny zaplanowano od 10:00 do 17:00 – co godzinę. Uroczystość Zmartwychwstania w kortowskiej parafii rozpocznie się sobotnią Wigilią Paschalną o 21:00. Po niej odbędzie się procesja rezurekcyjna wokół kościoła. W niedzielę zmartwychwstania oraz poniedziałek wielkanocny msze święte odprawiane będą o 8:00, 9:30, 11:00 i 18:00. W czasie świąt nie będzie mszy akademickich o 14:00 i 20:00.