Za nami kolejne Spotkanie z Literaturą na Humanistycznym. Jego gościem był Włodzimierz Kowalewski – olsztyński pisarz, poeta, autor powieści, opowiadań i słuchowisk radiowych, trzykrotnie nominowany do Nagrody Nike i Paszportu „Polityki”. To także laureat „Wawrzynu”, czyli Nagrody Literackiej Warmii i Mazur za powieść „Excentrycy”, która w 2015 roku doczekała się ekranizacji. Film wyreżyserowany przez Janusza Majewskiego był także wielokrotnie nagradzany.
Gospodynią spotkania, które odbyło się w środę 16 kwietnia na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie była prof. Joanna Szydłowska.
Włodzimierz Kowalewski to autor związany z Warmią i Mazurami. Pamiętamy go przede wszystkim z tej pierwszej części jego drogi twórczej, ze szczególnym uwzględnieniem ważnej książki z 1998 roku „Powrót do Breitenheide”. Ale trzeba też pamiętać, że to jest autor, który później tworzył głównie teksty prozatorskie niezwiązane lokacyjnie z regionem. To opowieści o naszym współczesnym świecie – czasami przebrane w kostium podróży w przeszłość, albo nawet sięgania do przyszłości. Natomiast to jest charakterystyka nas – naszej wrażliwości, naszych emocji, potrzeb – czasami w formie ironicznej, satyrycznej, groteskowej. Piękna fraza, piękne zdania, piękna polszczyzna i próba ucieczki w świat nieco poza naszą rzeczywistością”
– mówiła prof. Szydłowska.
Nasza reporterka rozmawiała także z gościem kolejnego Spotkania z Literaturą na Humanistycznym.
Wbrew temu, co mówią pisarze, autorzy tzw. literatury popularnej, pisanie nie jest dla mnie żadną przyjemnością. Jest to raczej potworny wysiłek i rodzaj jakiejś udręki intelektualnej. Ktoś mógłby w tym momencie zapytać: Dlaczego pan pisze, jeżeli to jest taka męka? Ale tak, jak powiedział kiedyś Andrzej Bobkowski – znakomity pisarz emigracyjny – przychodzi w życiu pisarza taki moment, kiedy już po prostu nie można inaczej i trzeba pisać. Dlaczego się pisze? Pisze się na tej zasadzie, jak się chce komuś opowiedzieć o czymś interesującym – o jakimś swoim przemyśleniu czy jakimś doznaniu po przeżyciu. Pisanie to jest rodzaj kontaktu z drugim człowiekiem – za pomocą kartki, papieru i pisma”
– mówił Włodzimierz Kowalewski.
Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z autorem!
Relację przygotowała Julia Kowalczyk.