WAMA Film Festival to największy festiwal filmowy w Olsztynie, który co roku ma swoje unikalne hasło przewodnie. Tym razem słowem kluczem do selekcji produkcji – rozdzielonych na dwa konkursy – była bliskość. Tegoroczną 11. edycję wydarzenia w Magazynie Filmowym Radia UWM FM wspominali: Alicja Orent i Michał Morawski. Posłuchajcie naszej relacji!
Foto: WAMA Film Festival
Centralnym wydarzeniem WAMA Film Festival 2024 był Międzynarodowy Konkurs Koprodukcji Filmowych. Widzowie mogli obejrzeć osiem pełnometrażowych filmów zebranych przez festiwalowego selekcjonera Piotra Czerkawskiego, który pełnił tę funkcję już po raz dziesiąty. Na czym polega praca selekcjonera i dlaczego w tym roku postawił na te konkretne tytuły? Posłuchajcie!
Do Konkursu Filmów Krótkich spośród 160 zgłoszeń organizatorzy wybrali 21 najlepszych, które były oceniane przez dwa składy jurorskie. Przyznano nominacje do Nagród im. Jana Machulskiego i Nagrodę im. Anny Wasilewskiej. Tutaj selekcjonerami
byli: polski montażysta filmowy i dyrektor artystyczny festiwalu Marcin Kot Bastkowski oraz członkini zarządu Stowarzyszenia FILM FORUM Marta Karnkowska, która opowiedziała nam o sposobie selekcji i tegorocznych tytułach:
Poza projekcjami filmowymi wydarzeniu towarzyszyły aktywności poboczne, w tym warsztaty o różnorodnej tematyce.
Do Międzynarodowego Konkursu Koprodukcji Filmowych zostało wyselekcjonowanych 8 filmów:
„Cztery córki”
„Wytłumaczenie wszystkiego”
„Nie chcemy innej ziemi”
„20 Dni w Mariupolu”
„Kolonia nr. 5”
„Apetyt na więcej. La Cocina”
„Moje ulubione ciasto”
„Banel i Adama”.
W tym konkursie wyjątkowe jest to, że o przyznaniu nagrody decyduje publiczność. Widzowie 11. WAMA Film Festivalu wyróżnili „20 Dni w Mariupolu” – świetny obraz trudów zwykłych ludzi, nierozumiejących czym sobie zasłużyli na życie podczas wojny. Film ten zdobył już wiele nagród, w tym Oscara w kategorii: Najlepszy Pełnometrażowy Film Dokumentalny.
Konkurs Filmów Krótkich posiadał już tradycyjny skład Jury, który tworzą: producent filmowy Marcin Wierzchosławski, reżyser Bartosz M. Kowalski i reżyserka oraz scenarzystka Dorota Kędzierzawska. Przyznali oni nominacje do Nagród im. Jana Machulskiego, czyli najważniejszych wyróżnień dla filmów krótkometrażowych, których nominacje przydzielają niezależne składy jurorskie najważniejszych festiwalów filmowych w Polsce. Łącznie podczas festiwalu zobaczyliśmy 21 filmów krótkometrażowych.
Produkcje wytypowane przez Jury Konkursy Filmów Krótkich w kontekście nominacji do Nagród im. Jana Machulskiego prezentują się w następujący sposób:
Najlepszy Film Dokumentalny – „Breathless”, reż. Marta Socha
Najlepszy Montaż – „Czarna Woda”, reż. Joanna Różniak
Najlepszy Aktor – Michał Jurkowski za film „Pierwszy Taniec w Chmurach”, reż. Michał Mieszczyk
Najlepsza Aktorka – Maja Wolska za film „Saudade”, reż. Wojciech Pokorski
Najlepszy Scenariusz – „Saudade”, reż. Wojciech Pokorski
Najlepsze Zdjęcia – „Nie ma mnie”, reż. Daniel Le Hai
Najlepsza Reżyseria – „Gorzko”, reż. Marcin Kluczykowski
Poza wymienionymi nominacjami, Jury Konkursu Filmów Krótkich przyznawało również główną nagrodę festiwalu, czyli Grand Prix Konkursu Filmów Krótkich. Wyróżnienie to jest powiązane z nagrodą finansową w wysokości 10 tys. zł od marszałka województwa warmińsko-mazurskiego. Została również przyznana Nagroda im. Anny Wasilewskiej. Tu wyboru dokonali: dziennikarz Radia UWM FM Michał Morawski, promotorka i edukatorka kultury filmowej Aleksandra Bielska oraz nauczycielka i edukatorka filmowa Magdalena Rudnicka. I to jeszcze nie wszystkie festiwalowe rozstrzygnięcia. Tadeusz Król i Mateusz Szulc decydowali bowiem o tym, który obraz zdobędzie nagrodę specjalną ufundowaną przez CineLine Edelivery
Tak prezentuje się lista wyróżnionych filmów:
Nagroda CineLine Edelivery – „Breathless”, reż. Marta Socha
Nagroda im. Anny Wasilewskiej – „Gorzko”, reż. Marcin Kluczykowski
Grand Prix Konkursu Filmów Krótkich – „Gorzko”, reż. Marcin Kluczykowski
Rozdanie nagród miało miejsce podczas gali finałowej w Olsztyńskiej Filharmonii. Swoją obecnością podczas 11. edycji festiwalu zaszczycił nas Wielki Reżyser Jerzy Hoffman, czyli ambasador WAMA Film Festival, który od lat mieszka w województwie warmińsko-mazurskim. Dyrektor artystyczny festiwalu Marcin Kot Bastkowski uhonorowany został odznaczeniem za wkład w kulturę Warmii i Mazur. Po gali podsumował tegoroczną edycję oraz opowiedział nam o swoich wrażeniach. Posłuchajcie!
Podczas festiwalu rozmawialiśmy z twórcami i twórczyniami filmów krótkometrażowych biorących udział w konkursie.
Rozmowa z Dianą Szczotką, reżyserką filmu „Transgresja” i Ewą Werdą, aktorką.
Rozmowa z reżyserem filmu „Mandala”, Mikołajem Janikiem.
Rozmowa z reżyserem filmu „Nie ma mnie”, Danielem Le Hai.
Rozmowa z Kają Sajdak, reżyserką filmu „Moja” oraz scenarzystką Anną Maksymenko.
Relację przygotowali: Ala Orent i Piotr Kisiel. Radio UWM FM było patronem medialnym wydarzenia.