Galeria Wydziału Sztuki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie „Stara Kotłownia” zaprasza w środę 4 września o godzinie 18:00 na uroczyste otwarcie wystawy malarstwa prof. Stanisława Baja pt. „Rzeka Bug – jednego miejsca różne nastroje”. To jeden z najwybitniejszych współczesnych polskich malarzy. Wernisaż uświetni także recital fortepianowy prof. Urszuli Świętosławy Szyryńskiej z Instytutu Muzyki UWM.
Stanisław Baj od lat konsekwentnie portretuje rodzimą Rzekę Bug we wszystkich jej odsłonach, porach dnia i roku. Na wystawie w kortowskiej Starej Kotłowni zaprezentowane zostaną prace pochodzące z lat 2014 – 2024. Jest to okres, który chociaż w niewielkim stopniu pozwoli nam przyjrzeć się Rzece Bug w jej płynącym nurcie, magicznych odbiciach, a także dostrzec jej zmienność nastrojów i charakteru.
Opieka kuratorska: Marcin Bienenda
Prof. Stanisław Baj – wybitny portrecista i pejzażysta ukochanej Rzeki Bug, profesor warszawskiej ASP. Urodził się w 1953 r. w Dołhobrodach nad Bugiem. W latach 1972 – 1978 studiował malarstwo na Wydziale Malarstwa i Rysunku warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, pod kierunkiem profesorów: Michała Byliny, Jacka Sienickiego i Ludwika Maciąga.
Dorobek artystyczny Stanisława Baja obejmuje malarstwo, rysunek i grafikę. Prace artysty znajdują się w zbiorach muzealnych oraz w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą. Stanisław Baj jest laureatem licznych nagród i odznaczeń. Uhonorowany Srebrnym i Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis (2017 i 2023), Nagrodą im. Kazimierza Ostrowskiego za rok 2019 / edycja 2020, przyznanej przez Związek Polskich Artystów Plastyków Okręg Gdański (2020), Nagrodą w dziedzinie sztuk wizualnych ZAiKS (2021). Jest autorem ponad 100 wystaw indywidualnych w kraju i za granicą. Uczestniczył także w ponad 100 wystawach zbiorowych. Jego prace wystawiane
były w Polsce, Belgii, Włoszech, Danii, Niemczech, Grecji, Rumunii, Mołdawii, Rosji, Kanadzie i Ukrainie. Jego obrazy zdobią okładki wszystkich powieści Wiesława Myśliwskiego, z którym artysta przyjaźni się od wielu lat.
Prof. Urszula Świętosława Szyryńska – koncertująca pianistka, kameralistka, pedagog. Urodzona na Suwalszczyźnie, której piękno natury, głęboko wycisnęło piętno na jej artystycznej duszy. Studia ukończyła w Akademii Muzycznej w Poznaniu, w klasie fortepianu prof. Bogusława Rottermunda oraz studia podyplomowe w zakresie kameralistyki fortepianowej w warszawskiej Akademii Muzycznej im. Fr. Chopina w klasie fortepianu prof. Barbary Halskiej. W marcu 2015 roku uzyskała stopień doktora sztuk muzycznych w dyscyplinie artystycznej instrumentalistyka w Akademii Muzycznej im. St. Moniuszki w Gdańsku a w lipcu 2019 na tej samej uczelni uzyskała stopień doktora habilitowanego. Obecnie zatrudniona jest na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie na stanowisku profesora UWM.
Jako człowiek ciekawy życia i nieustannie poszukujący inspiracji twórczych do pracy pedagogicznej i koncertowej ukończyła tyflodydaktykę na Uniwersytecie Szczecińskim, podyplomowe studia menadżerskie dla twórców artystów i animatorów kultury na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego oraz podyplomowe studia w zakresie Rolnictwo dla absolwentów nierolniczych studiów wyższych w SGGW w Warszawie. W swoim dorobku artystycznym ma wiele prawykonań utworów muzyki kameralnej. Dokonała archiwalnych nagrań radiowych i telewizyjnych dla rozgłośni ogólnopolskich i regionalnych. W grudniu 2009 r. wraz z Marcinem Murawskim nagrała płytę dla wydawnictwa Acte Prealable, na której znalazły się utwory Johanna Nepomuka Hummla na altówkę z fortepianem „Johann Nepomuk Hummel – works for viola”, w 2017 roku ukazały się dwie płyty z utworami francuskiego kompozytora René de Boisdeffre „Works for Viola and Piano”,w lutym 2018 roku wraz z Julitą Przybylską nagrała płytę Works for Piano and Saxophone z utworami Marka Jasińskiego i Jaromira Gajewskiego (Acte Préalable AP0417), a jesienią 2020 roku wydana została płyta z utworami współczesnych polskich kompozytorów, na której wraz z Dariuszem Samólem wykonała utwory Artura Cieślaka (Acte Préalable AP0475). W roku 2023 ukazała się najnowsza płyta z utworami na saksofon i fortepian – Polskie miniatury-Romantyczny styl (Acte Préalable AP0492).