22 listopada w siedzibie Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności Polskiej Akademii Nauk w Olsztynie odbyła się XX Konferencja Naukowa Młodych Badaczy „Bezpieczeństwo i jakość żywności”. Współorganizatorem wydarzenia był Wydział Nauki o Żywności Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Posłuchajcie naszej relacji!
Konferencja Naukowa Młodych Badaczy „Bezpieczeństwo i jakość żywności” to cykliczne przedsięwzięcie, o zasięgu regionalnym, które w tym roku zorganizowano już po raz dwudziesty. To wspólna inicjatywa realizowana przez Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności Polskiej Akademii Nauk w Olsztynie i Wydział Nauki o Żywności Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego (pod patronatem Komitetu Nauk o Żywności i Żywieniu Polskiej Akademii Nauk).
Głównym założeniem wydarzenia jest promowanie młodych naukowców zajmujących się tematyką ściśle wpisującą się w rozwój inteligentnych specjalizacji regionu, takich jak: produkcja żywności wysokiej jakości oraz promocja zdrowego życia. W referatach, będących owocem badań naukowych, wiodącymi tematami były w tym roku poszukiwanie nowych źródeł substancji bioaktywnych, bezpieczeństwo mikrobiologiczne żywności, wpływ procesów technologicznych i środowiskowych na jakość otrzymywanych produktów oraz ich właściwości odżywcze. Rozmawiano też o bezpieczeństwie żywności w kontekście wyzwań jakim są wojna w Ukrainie oraz efekty pandemii.
O czym są te konferencje? O żywności! O tym, w jaki sposób my – jako technolodzy żywności – możemy ją zmieniać. Ale też jak ta żywnośc będzie wpływać na konsumentów – tłumaczy dr hab. inż. Małgorzata Wronkowska z Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności Polskiej Akademii Nauk w Olsztynie.
„To bardzo prosty sposób zaprezentowania własnych badań, ale też możliwość mówienia do ludzi, którzy chcą uzyskać jakąś wiedzę.”
To okazja do nawiązania naukowej współpracy, ale też przyjaźni – dodaje prof. dr hab. inż. Anna Iwaniak z Wydziału Nauki o Żywności UWM w Olsztynie.
„Ta konferencja od kilku lat jest współfinansowana z naszej strony z funduszu projektu Regionalna Inicjatywa Doskonałości, co przejawia się tym, że od kilku lat zapraszamy także przedstawicieli środowiska społeczno-gospodarczego. I w tym roku mieliśmy zaszczyt gościć przedstawicielkę firmy Zentis, która przedstawiła najnowsze trendy w zakresie żywności barwiącej.”
Podczas tegorocznej konferencji o trendach w żywności opowiadały m.in. doktorantki ze Szkoły Doktorskiej UWM: Aleksandra Purkiewicz („Jadalne opakowania inteligentne – wybrane właściwości oraz możliwości wykorzystania na rynku spożywczym”) i Weronika Zduńczyk („Alternatywy białka zwierzęcego – czy jest się czego obawiać”).
Nasz reporter rozmawiał także z Bartoszem Kroplewskim, który w sekcji Dietetyka i zdrowie brał udział w dyskusji pod hasłem „Suplementacja odżywkami białkowymi a parametry antropometryczne zawodników piłki nożnej”.
Relację przygotował Patryk Gąsiorowski.