RADIO UWM FM

Uwierz w muzykę

Teraz gramy

Title

Artist

Za nami październikowe posiedzenie Senatu UWM. Apel pracowników uczelni do NZZP UWM „Prawda”

Napisane przez dnia

W piątek 25 października w Kortowie zebrał się Senat Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Było to drugie posiedzenie składu nowej kadencji na lata 2024-2028. A o główne tematy obrad zapytaliśmy rektora UWM prof. Jerzego Przyborowskiego. W naszej relacji piszemy także o apelu pracowników uczelni do NZZP UWM „Prawda” o zaprzestanie blokowania wypłaty podwyżek wynagrodzeń.

 

 

Jednym z pierwszych punktów październikowego posiedzenia był wybór składu Komisji Dyscyplinarnej ds. Nauczycieli Akademickich. Jej przewodniczącą została prof. Monika Kotowska z Wydziału Prawa i Administracji, natomiast zastępcami: prof. Łukasz Zielonka z Wydziału Medycyny Weterynaryjnej oraz prof. Bożena Kordan z Wydziału Rolnictwa i Leśnictwa. Czym jeszcze zajmował się Senat UWM?

Głosowaliśmy 12 uchwał dotyczących zbywania nieruchomości. Część z nich to uchwały zmieniające, w związku z tym, że wzrosła wartość tych nieruchomości. Prof. Sławomir Przybyliński – prorektor ds. studenckich – przedstawił także szczegółowy raport dotyczący rekrutacji na rok akademicki 2024/2025″

– relacjonował na naszej antenie rektor UWM prof. Jerzy Przyborowski.

Kolejny raz dyskutowano także o podwyżkach. Niezależny Związek Zawodowy Pracowników UWM „Prawda” wciąż blokuje wypłatę środków (blisko 80 milionów złotych) przyznanych uczelni na początku roku przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Jego przewodniczący Andrzej Bronisław Adamowicz nie chce podpisać porozumienia wypracowanego podczas kilkunastu spotkań władz UWM z przedstawicielami trzech związków zawodowych (z jego treścią można zapoznać się na stronie uczelni). Dokument już na początku lipca został zaakceptowany przez rektora oraz przedstawicieli Związku Nauczycielstwa Polskiego i NSZZ Solidarność.

Ten temat bardzo nas niepokoi i emocjonuje. Jedna z naszych pracownic – pani dr Katarzyna Skrzypczak – inicjatorka apelu do przewodniczącego Adamowicza, poprosiła mnie o możliwość zabrania głosu na posiedzeniu Senatu. Zgodnie z regulaminem zaprosiłem panią doktor na posiedzenie i pozwoliłem zabrać głos. To apel oddolny, wyrażający niepokój, protest i brak zgody na funkcjonowanie tego związku w takim wymiarze, jaki dotyczy tej kwestii. Pod tym apelem podpisało się prawie 940 osób, więc jest to naprawdę bardzo silna oddolna postawa pracowników należących do obu grup – nauczycieli i nienauczycieli”

– tłumaczy rektor. Obiecał także, że rozważy propozycję zgłoszoną w apelu pracowników, by w uzgodnieniach dotyczących sposobu podziału przyznanej przez MNiSW kwoty na podwyżki dla pracowników, skorzystać z pomocy bezstronnego, zewnętrznego mediatora.

Z prof. Jerzym Przyborowskim rozmawiał Piotr Szauer. Posłuchajcie!

 

 

O interwencję w sprawie blokowania przez Niezależny Związek Zawodowy Pracowników UWM „Prawda” wypłaty podwyżek poproszony został ostatnio także minister nauki. Dariusz Wieczorek gościł w tym tygodniu w Kortowie. Podczas jednego ze spotkań odpowiadał na pytania pracowników Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Jedno z nich zadał prof. Wojciech Janczukowicz. Sugerował, by w nowelizacji ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce wprowadzić poprawki, które uniemożliwią w przyszłości związkom zawodowym takie działania.

Przyznam szczerze, że jestem w szoku! To jedyny taki przypadek… Cały czas jesteśmy w kontakcie z Panem rektorem. Związki zawodowe są różne. Ja jestem po stronie społecznej – po stronie związków zawodowych. Uważam, że to są bardzo potrzebne instytucje. Ale kiedy przesadzają – to przestaje być zabawne. Bo nie po to powstaje związek zawodowy, żeby nie dbać o interesy pracowników. Nie może być tak, że w tym zakresie będzie taka obstrukcja. To bardzo poważny kłopot – przede wszystkim dla pracowników uniwersytetu”

– mówił minister Dariusz Wieczorek. Zapowiedział też, że w nowelizacji ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – nad którą trwają właśnie prace – pojawią się zapisy, które uwzględnią problemy, z jakimi mamy do czynienia na UWM.

Będziemy proponowali wprowadzenie takich zmian, które uniemożliwią w przyszłości tego typu rzeczy. Ale to dopiero w ustawie. A teraz… tę żabę trzeba będzie jakoś zjeść.”

 

 

W ostatnich dniach list otwarty do władz NZZP UWM „Prawda” wystosował także Związek Nauczycielstwa Polskiego. Oto jego treść:

 

 

O innych zagrożeniach związanych z blokowaniem wypłaty podwyżek przedstawiciele uczelnianego ZNP pisali także na swojej stronie po wizycie ministra Wieczorka na UWM. Na stronie przeczytać można także taki apel:

Po raz kolejny zwracamy się z apelem do Panów przewodniczących NZZP PRAWDA – Pana Andrzeja Adamowicza i prof. Jerzego Gieleckiego – odblokujcie podwyżki! To WY jesteście przewodniczącymi tego związku i to Wy ponosicie pełną odpowiedzialność za zaistniałą sytuację jako szefowie tej organizacji! Dlaczego, będąc najmniej licznym związkiem na UWM uzurpujecie sobie prawo do decydowania o wszystkich, mimo, iż dwa największe związki na UWM doszły do konsensusu i podpisało z Pracodawcą porozumienie? Jakie macie do tego moralne prawo?

A pracownikom pozostaje jedynie czekać. Mimo wielu apeli – także ze strony innych pracowników – przewodniczący NZZP UWM „Prawda” nadal nie zaakceptował porozumienia. Forsuje propozycję, która wymagałaby od uczelni znalezienia dodatkowych 11 milionów złotych (na to UWM nie stać) lub wzięcia pożyczki, co mogłoby oznaczać w dalszej perspektywie kłopoty finansowe i konieczność zwolnień. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że w czwartek 24 października odbyło się spotkanie przedstawicieli tego związku z uczelnianą „Solidarnością”. A na przyszły tydzień zaplanowane są kolejne rozmowy wszystkich trzech związków z udziałem władz UWM. Trudno jednak spodziewać się przełomu. Skąd taka teza?

 

Przewodniczący NZZP UWM „Prawda” od dłuższego czasu prowadzi kampanię, której efektem jest blokowanie (jak nazywają to wprost inni pracownicy uczelni) wypłaty podwyżek, ale także atakuje personalnie rektora i jego najbliższych współpracowników (nazywając ich np. „ogrami księcia panującego w pałacu”). Przypomnijmy, że robi to jako pracownik Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie i podwładny prof. Jerzego Przyborowskiego, który decyzją zdecydowanej większości członków Uczelnianego Kolegium Elektorów został w tym roku ponownie wybrany rektorem.  Jego kontrkandydatka (którą reprezentował i promował Adamowicz) otrzymała tylko jeden głos.

Podczas październikowego posiedzenia Senatu mówiono też o tym, że takie działania godzą w dobre imię uczelni. Do tematu będziemy wracać w przyszłym tygodniu na antenie Radia UWM FM.

 

 


RADIO UWM FM

Uwierz w muzykę

Teraz gramy

Title

Artist