Jak wprowadzić jadalne owady do polskiego menu? Ile owsa jest w napoju owsianym? Co nas blokuje przed poprawą nawyków żywieniowych? Jak mieć ciastko i zjeść ciastko (czyli o świadomym jedzeniu słodyczy)? Idealna filiżanka kawy – jak zrobić to świadomie? To tylko niektóre tematy prelekcji zaprezentowanych podczas VII Dni Świadomości Żywieniowej. Konferencję w formie online w dniach 22-24 listopada zorganizowało Koło Naukowe Żywienia i Profilaktyki Żywieniowej z Wydziału Nauki o Żywności UWM w Olsztynie.
Podczas trzech intensywnych dni wykładowych, uczestnicy konferencji mieli okazję zapoznać się z kilkudziesięcioma prelekcjami przygotowanymi przez specjalistów z Polski i kilku innych krajów. Konferencja ma charakter interdyscyplinarny, dlatego obok żywieniowców i technologów żywności, swoimi doświadczeniami i informacjami dzielili się również dietetycy, psychologowie i lekarze. Opierając się na rzetelnej, specjalistycznej wiedzy odpowiadali także na pytania słuchaczy.
To była edycja bardzo studencka i wypełniona dyskusją. Najbardziej istotne były tematy psychologiczne. Całe dni opierały się na twierdzeniu, że wszystko jest dla nas, tylko trzeba mieć umiar. Największe zainteresowanie było w piątek. Byliśmy wtedy też w szkołach. Nauczyciele dawali nam znać, że są i słuchają.”
– podsumowała na naszej antenie Paulina Prostko, przewodnicząca Koła Naukowego Żywienia i Profilaktyki Żywieniowej.
Z Pauliną Prostko rozmawiał Piotr Szauer. Posłuchajcie!
Radio UWM FM było patronem medialnym wydarzenia.