Na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego zakończyły się XX Dni Afryki w Olsztynie. Tegoroczne hasło Międzynarodowej Konferencji Naukowej to: „Afryka. Historia – Kultura – Potencjał społeczno-gospodarczy – Perspektywy geopolityczne”. Do Kortowa z tej okazji przyjechało wielu gości – m.in. naukowców i dyplomatów.
Pierwsze spotkania poświęcone problematyce afrykańskiej na UWM zainicjowaliśmy w 2004 roku (razem z Instytutem Nauk Politycznych). Ale to było kilka wystąpień – głównie pracowników naszego Wydziału Humanistycznego. Natomiast systematycznie ta konferencja się rozszerzała geograficznie i zyskała status spotkań interdyscyplinarnych. Ale ten projekt ewoluował nie tylko jeżeli chodzi o stronę naukową, ale także edukację i kulturę. Te działania były także dla nas ważne – przypomina prof. Iwona Anna Ndiaye.
Tegoroczną konferencję zorganizowano w dniach 20-21 maja. Ciekawą inicjatywą był skierowany do studentów konkurs wiedzy o Afryce. Większość wydarzeń – w tym panele naukowe – gościł tradycyjnie Wydział Humanistyczny UWM w Olsztynie.
Dni Afryki w Olsztynie to okazja do prezentowania kontynentu zarówno w oczach Afrykańczyków, ale również ekspertów – profesorów, wykładowców i ludzi, którzy go znają. Ale to również okazja do budowania kontaktów między Afryką a Polską i kreowania porozumienia – podkreślał jeden z gości konferencji, Ambasador Rwandy w Polsce – prof. Anastase Shyaka.
Nasz reporter Krzysztof Gajewski rozmawiał także z jedną z prelegentek – dr hab. Renatą Diaz-Szmidt z Uniwersytetu Warszawskiego.
Refleksji badaczy towarzyszyły jednak także inne atrakcje – pokazy taneczne, pokazy mody, wystawa rękodzieła czy warsztaty kulinarne. W weekend odbyły się również zajęcia bębniarskie. A w poniedziałek wieczorem w Kortowie – koncert „MOJA AFRYKA” oraz AFROPARTY z muzyką na żywo. Do współpracy zaproszono też Bibliotekę Uniwersytecką, w której zaplanowano część wydarzeń.
A wszystkie je podsumowaliśmy w rozmowie z prof. Barą Ndiaye. Spotkał się z nim Nikodem Banach. Posłuchajcie!