RADIO UWM FM

Uwierz w muzykę

Teraz gramy

Title

Artist

Zakończyły się 21. Olsztyńskie Dni Nauki i Sztuki

Napisane przez dnia

Na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim zakończyły się 21. Olsztyńskie Dni Nauki i Sztuki. W tegorocznej edycji wydarzenia mogło uczestniczyć nawet 20 tysięcy osób. To głównie uczniowie z Olsztyna i innych miast naszego województwa. A do Kortowa przyjechali, by przysłuchiwać się inspirującym wykładom, wziąć udział w zajęciach w laboratoriach, zobaczyć spektakle i wystawy przygotowane specjalnie na tę okazję.

Tegoroczny program festiwalu został podzielony na pięć paneli tematycznych: Tajemnice Świata, Zdrowe Życie, Świat Technologii, Sztuka w Nas oraz Świadome Społeczeństwo. O wydarzeniach pierwszego dnia opowiadaliśmy już na naszej antenie (artykuł znajdziecie TU). W czwartek 21 września organizatorzy zaprosili uczniów m.in. na spektakl „Słońce Kopernika” przygotowany przez aktorów Teatru Kamienica.

Rok Kopernika sprawił, że chcieliśmy napisać tę sztukę i ją zrealizować. Zrobiliśmy też książkę. Ale pewnie nie powstałoby to, gdyby nie zainteresowania naszej koleżanki  Joli Mrotek, która się interesuje astronomią. Ona mnie zainspirowała. Napisałem scenariusz i dałem go Emilianowi Kamińskiemu. On przeczytał go i powiedział: robimy! – wspomina autor sztuki i jeden z aktorów Jarosław Gmitrzuk.

Przedstawienie to po prostu biografia Kopernika napisana wierszem – pozbawiona wszelkich nieścisłości. Zanim przystąpiliśmy do pisania, robiliśmy przez pół roku research. Pomagali nam profesorowie z UMK czy pan Jacek Szubiakowski (dyrektor Olsztyńskiego Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego).

 

Specjalne zajęcia dla gości kortowskiego festiwalu nauki i sztuki poprowadziła w czwartek dr nauk medycznych Agata Kurzyk – biotechnolożka, poświęcająca się biologii komórek macierzystych i nowotworowych oraz rozwijająca nowe biomateriały dla medycyny regeneracyjnej i inżynierii biomedycznej.

Zaprezentowałam wykład związany z tym, co dzieje się na styku nauki i sztuki – jak inspirują się nawzajem – mówiła naszemu reporterowi.

 

Przed Kortosferą, czyli Centrum Popularyzacji Nauki i Innowacji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie najmłodsi ponownie mogli obejrzeć spektakl… chemiczny.

Pokazywałam proste, ale spektakularne reakcje chemiczne. Zobaczyliśmy, że zmieniają się kolory, jeżeli dolejemy coś do czegoś.  Wytwarzałam też chmury, dymy, płomień i to było coś fajnego dla dzieci – podkreślała laborantka z „Kortosfery” Ewelina Krzykowska.

 

W budynku Biblioteki Uniwersyteckiej specjalny odcinek swojego programu nagrywali natomiast Piotr Kosek i prof. Leszek Błaszkiewicz. Z twórcą kanału Astrofaza rozmawiał Piotr Kisiel. Posłuchajcie!

 

 

Podczas festiwalu warto było odwiedzić także kortowskie Ogrody Dydaktyczno-Doświadczalne. Powstał tam kosmiczny „Ogród Kopernikański”. O zajęciach przygotowanych przez pracowników Katedry Architektury Krajobrazu opowiedziała nam prof. Agnieszka Jaszczak.

 

 

Podczas Dni Nauki i Sztuki tradycyjnie można było zajrzeć także do laboratoriów niemal wszystkich wydziałów Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. W czwartek i piątek odwiedziliśmy m.in. Wydział Medycyny Weterynaryjnej, Wydział Nauk Technicznych oraz Wydział Humanistyczny.

 

 

 

 

 

W piątek 22 września w Centrum Konferencyjnym UWM odbyło się spotkanie z prof. Katarzyną Sanak-Kosmowską z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Specjalistka od marketingu i zachowań konsumenckich opowiadała w Kortowie o tym,  jak manipulują nami reklamodawcy i  co wiedzą o nas sklepy internetowe.

 

 

Kamil Muzyka – badacz stanu techniki, prawnik, edukator naukowy oraz pasjonat przyszłości – przygotował dwie prelekcje: „Astrogórnictwo i produkcja kosmiczna” oraz „Transhumanizm i prawo robotów”.

 

 

W tegorocznej odsłonie wydarzenia mogło uczestniczyć nawet 20 tysięcy młodych osób. Co podobało im się najbardziej? Posłuchajcie!

 

 

Organizatorem Olsztyńskich Dni Nauki i Sztuki jest działające na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim Centrum Popularyzacji Nauki i Innowacji. O podsumowanie tegorocznej edycji poprosiliśmy dyrektora „Kortosfery” – Mateusza Pikulińskiego.

 

 

Radio UWM FM było patronem medialnym wydarzenia.


Opinie czytelników

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola oznaczono *



RADIO UWM FM

Uwierz w muzykę

Teraz gramy

Title

Artist