RADIO UWM FM

Uwierz w muzykę

Teraz gramy

Title

Artist

Zapowiedzi koncertowe! Od tanecznego ska do brutalnego metalu

Napisane przez dnia

Powoli rozkręca się koncertowa jesień w olsztyńskich klubach. Sprawdźcie nasze zapowiedzi koncertowe. W połowie września na Scenie Zgrzyt usłyszymy ska-jazz-swing w wykonaniu zespołów The Bartenders i Vespa. W Galerii Sowa klimaty zeppelinowskie i hendrixowskie oraz występ, pod szyldem alternatywnej poezji śpiewanej, grupy Falochron. W Carpenter Inn olsztyński odcinek trasy grup Księżyc, Milczenie oraz Luty. Dla słuchaczy mamy zaproszenia.

 

 

13 września (piątek) – Scena Zgrzyt, 19:00

TRAUMA, TORTURE OF HYPOCRISY, MROK

Koncert został przełożony na przyszły rok. Zespół Trauma wydał oświadczenie:

Nasz perkusista „Mały” w miniony weekend w związku z problemami jelitowymi, trafił na stół operacyjny. W związku z tym jesteśmy zmuszeni odwołać najbliższe dwa koncerty, które zaplanowaliśmy w najbliższy weekend w Olsztynie i Białymstoku. Przepraszamy

 

 

14 września (sobota) – Scena Zgrzyt, 19:00

THE BARTENDERS, VESPA

The Bartenders spotkali się w Warszawie w 2006 roku. Są jedną z nielicznych formacji ska-jazzowych w Polsce. Połączyła ich fascy- nacja dokonaniami jamajskich muzyków lat 60. i 70. XX wieku oraz nie lada wyzwanie(!), któremu wspólnie chcieli stawić czoła – skonfrontowanie jamajskiego rytmu z polską melodyką i tradycją muzyczną. Szybko okazało się, że trafili w dziesiątkę! Słuszność obranej drogi potwierdziło m.in. uznanie światowego formatu gwiazdy muzyki ska, niemieckiego wokalisty i muzyka kryjącego się pod pseudonimem Dr. Ring-Ding. W 2013 roku ukazał się ich debiutancki album „Szumna Sessions”, z udziałem zaproszonych gości, to m.in. dr. Ring-Ding, Daniel Broman, Duże Pe, Mamadou Diouf, Earl Jacob i Kuba Wirus. Płyta została bardzo dobrze przyjęta, a singiel „The Polecat” utrzymywał się w czołówce listy przebojów Polskiego Radia RDC. Z drugą płytą „Poles Are Movin’!” (2016) The Bartenders ruszyli nie tylko na lokalne festiwale w Ostródzie i Bielawie, ale także na największe europejskie festiwale muzyki jamajskiej i okołojamajskiej, na słynny Rototom Sunsplash w Hiszpanii oraz na This is Ska! w Niemczech.

W 2015 roku zespół uczestniczył u boku Alibabek w koncercie „Tribute to Alibabki” z okazji 50-lecia wydania pierwszej polskiej płyty z muzyką ska („W rytmach Jamajca Ska”, 1965), a w 2016 r. w Studiu im. Henryka Debicha Radia Łódź nagrali wspólnie z Alibabkami współczesne wersje piosenek z tej legendarnej siedmiocalowej EP-ki. W projekcie wzięli udział także: Andrzej Krzywy, Krzysztof K.A.S.A. Kasowski, Piotr Strojnowski, Piotr „Gutek” Gutkowski, Paprodziad, Junior Stress, a efektem było dwupłytowe wydawnictwo „Tribute to Alibabki – The Bartenders, Alibabki i Goście „(2020).

Najnowsza płyta The Bartenders „Skankin’ to the Jazz” to efekt ich postpandemicznej pracy. Na płycie znalazło się 10 autorskich kompozycji zespołu oraz uliczny klasyk z muzyką Jakuba Kagana „Hanko (Apaszem Stasiek był), znany z wykonań Grzesiuka czy Staśka Wielanka. Zagrane z niezłym biglem! Krążek tętniący jamajskim pulsem, smakowicie inkrustowany tu i tam jazzową nieoczywistością!

Witold Haliniak – puzon, wokal
Piotr Jaros – saksofony tenorowy i barytonowy
Jakub Kaczmarek – główny wokal
Marcin Kobus – trąbka
Tomasz Kuc – gitara basowa
Andrzej Mikulski – fortepian, Fender Rhodes
Jacek Orłow – perkusja
Jakub Pajewski – gitara
Dawid Somlo – perkusjonalia, wokal

Vespa to jeden z najbardziej rozpoznawalnych zespołów ska w Polsce. Choć od dawna miesza ten gatunek ze swingiem, rhythm and bluesem, soulem, czy americaną, wciąż najsilniej jest kojarzony ze sceną ska. Nie przypadkowo, bo powstały w 1995 roku zespół był jednym z pionierów tego gatunku w kraju. Na dwa pierwsze wydawnictwa („Vespa” 1997, „Bujaj się” 2003) powołuje się wielu muzyków innych polskich zespołów jako głównej inspiracji, by zająć się graniem jamajskiej nuty.

Po latach, z trzema kolejnymi płytami na koncie („Potwór” 2007, „Starsi Grubsi Bogatsi” 2010, „Diamenty i jedwabie” 2016), Osy doczekały się wydawnictwa Tribute, gdzie tak różne zespoły jak Komety, czy Hańba wykonują swoje wersje klasyków Vespy. A ta, pomimo wieku, nie zwalnia tempa. W 2017 roku wydała EP „Vespa Radzi” gdzie nawiązała silnie do korzeni gatunku. Nie jest więc przypadkiem, że to właśnie ich zespół Booze & Glory zaprosił do wspólnego przygotowania synkopowanych wersji ich najbardziej znanych piosenek. Limitowane wydawnictwo ujrzało światło dzienne na początku 2018 roku. Należy jednak pamiętać, że to koncerty są terenem gdzie Vespa pokazuje całą swoją klasę.

Stylizacja retro, lśniąca sekcja dęta i nieustający show okraszany dowcipami i natychmiastowym reagowaniem na zmieniającą się na parkiecie sytuację. Kto raz zobaczył Osy na scenie nigdy tego nie zapomni. Na przestrzeni lat dzielili ją z takimi zespołami jak Ska Cubano, The Toasters, Rhoda Dakar, czy Skaferlatine, odwiedzając m.in. Przystanek Woodstock, Gdańsk Ska Jamboree, Dzień Dobry TVN oraz jeden z najważniejszych festiwali ska w Europie, czyli This Is Ska w Rosslau.

Skład:
Alka – wokal, sax, hipnoza
Maciek – gitara, wokalizy, chiromancja
Krzysiek – bas, okultyzm
Jarek – bębny, ektoplazma
Piotrek – sax, tarot
Rafał – trąbka, voodoo

Zaproszenia czekają w poniedziałek i środę w Uwierz w Muzykę oraz we wtorek i czwartek w UWM FM Po Południu. 

 

 

14 września (sobota) – Galeria Sowa, 19:00

ROCKOVER „Jimi vs. Jimmy”

Jeśli muzyka rockowa, a zwłaszcza klasyczny hard-rock, jest wam bliska, to koniecznie zarezerwujcie czas na ten koncert. Fundament repertuaru warszawskiego zespołu tworzy klasyka Złotej Ery Rocka (lat 60-tych i 70-tych), czyli m. in. klimaty zeppelinowskie, hendrixowskie, własne aranżacje muzyki rockowej tamtego wspaniałego okresu dla światowego rocka. Tym razem, jak zapowiada tytuł koncertu: „Jimi vs. Jimmy” (Hendrix vs. Page), zespół zagra sztandarowe utwory z repertuaru Jimi Hendrix Experience w zestawieniu z wybranymi numerami Led Zeppelin.

Jesienią 2016 roku zespół wystąpił na VII International Ochota Blues Festival, a w 2018 r. na VI Festiwalu im. Krzysztofa Klenczona w Pułtusku, zdobywając trzecią nagrodę w konkursie festiwalowym. W listopadzie 2021 roku na Rockowych Zaduszkach w Żerkowie zespół zagrał koncert Tribute to Giants, gdzie do tria dołączył gitarzysta Dżemu, Jerzy Styczyński. W lutym 2023 r. Robert Lewandowski, jako frontman Break Night, poprowadził „Skrzyżowanie Gitar” w Muzeum Polskiego Rocka – Spichlerzu Polskiego Rocka w Jarocinie, z takimi mistrzami gitary jak: Darek Kozakiewicz, Jurek Styczyński, Marek Raduli i Piotr Lekki. W czerwcu 2023 roku, w odnowionym składzie, ROCKOVER zagrał na festiwalu bluesowym w Mirachowie.

Zaproszenie czeka w poniedziałek w UWM FM Po Południu. 

 

 

14 września (sobota) – Carpenter Inn, 19:00

KSIĘŻYC, MILCZENIE, LUTY

Księżyc (blackened hardcore | metalcore)
Prze*ebane blasty, brutalne breakdowny, chwytliwe (nieśpiewane) refreny – ta ekipa z Olsztyna ma to wszystko. Promują swój debiutancki album „Dopełnienie Głupca”.

Milczenie (ambient | drone | post-noise)

Milczenie jest dla czasu tym, czym milczenie dla dźwięku. Przeraźliwy hałas absolutnej ciszy i wieczność odbijająca się w ułamku sekundy. Chaos w stałości, czuła brutalność, nowa historia. Oddychaj częstotliwością. Wylecz się z czasu.

Luty (metal)
“Zespół Luty gra muzykę dla młodych ludzi, którzy lubią muzykę dla starych ludzi. Absurdalne ale nie bez sensu, na wy*ebce, ale nie na odpie*dol, sroga chamuwa, ale ładne.” – Piotr W. w recenzji Koniec EP

SPECIAL GUEST:

oldmold (blackened trap | witchhouse | dungeon rap)

Solowy projekt Molda (Totenmesse, Loathfinder, Purulent Circle) w którym eksploruje chamską, ezoteryczną przewózkę na dungeonowych bitach.

Zaproszenia czekają we wtorek i środę w Uwierz w Muzykę. 

 

 

15 września (niedziela) – Galeria Sowa, 18:00

FALOCHRON

Zespół Falochron to twórcy gatunku alternatywnej poezji śpiewanej, który w zawrotnym tempie zdobywa kolejnych odbiorców prezentując swoją twórczość w nieprzypadkowych, klimatycznych miejscach wybieranych ze szczególną starannością. Falochron to półfinaliści najnowszej, 15 edycji programu „Mam Talent”. Ich pierwszy występ w wymienionym show, spotkał się z pełnym uznaniem jury i osiągnął zawrotne 2 miliony odtworzeń w mediach społecznościowych. Falochron to również laureaci ogólnopolskich festiwali, którzy gromadzą uznanie szerokiej widowni, dziennikarzy muzycznych oraz jury konkursów. 25 koncertów w pierwszym roku działalności, szczęśliwe, po-koncertowe głosy publiczności i premiera pierwszej płyty nagranej pod patronatem Polskiego Radia Lublin to dobra zapowiedź tego jak ciekawe wydarzenie czeka na Państwa obecność!

Falochron, jak mówią o zespole sami jego członkowie ma chronić przed nadmiernym hałasem i destrukcyjnym tempem świata. Emocjonalne słowa dobierane przez wokalistkę zespołu Aleksandrę Buczek oraz adekwatnie przygotowana warstwa muzyczna to niezapomniana podróż po zakamarkach ludzkiego istnienia. Zapraszamy na niezwykłe spotkanie, podczas którego będziemy współodczuwali i razem nucili słowa refrenów.

Zaproszenie czeka w środę w UWM FM Po Południu.

 


Opinie czytelników

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola oznaczono *



RADIO UWM FM

Uwierz w muzykę

Teraz gramy

Title

Artist