Ponad trzydzieści ośrodków akademickich w całym kraju w najbliższy piątek 10 stycznia włączy się w ogólnopolską inicjatywę popularnonaukową, jaką jest Noc Biologów. Na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie będzie to już czternasta edycja tego wydarzenia. Dotąd odbywało się ono w murach Wydziału Biologii i Biotechnologii. Ale od tego roku współorganizuje je również Centrum Popularyzacji Nauki i Innowacji – Kortosfera. O czym w naszym studiu opowiadali: prof. Nina Smolińska, prof. Dorota Juchno oraz Mateusz Pikuliński. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy!
Zrodził się pomysł połączenia sił. Kortosfera to jednostka, która ma za zadanie popularyzować naukę i wiedzę. Pomyśleliśmy, że dobrym pomysłem będzie wspólnie zaprosić Państwa na Noc Biologów w takim otwarciu i współpracy. Ta idea, która ma przyświecać temu wydarzeniu, to właśnie pokazanie, że tworzymy wspólnie tę społeczności i chcemy Państwa zapraszać do odkrywania przyrody”
– tłumaczy prof. Nina Smolińska z Wydziału Biologii i Biotechnologii UWM.
Noc Biologów to inicjatywa ogólnopolska. W tym roku odbędzie się już po raz czternasty – w 31 ośrodkach akademickich w całym kraju. Warto przypomnieć, że idea narodziła się… właśnie w Olsztynie.
To idea stworzona przez Konferencję Dziekanów Wydziałów Przyrodniczych w Polsce, mająca na celu właśnie popularyzację wiedzy, propagowanie nauki, ale też pokazywanie wszystkim, że może być ona zabawą. Poprzez odkrywanie możemy dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy a niektórych zachęcić nawet do tego, żeby w przyszłości studiowali biologię.”
Tegoroczne hasło przewodnie wydarzenia to: „Biologia zmian klimatu: podgrzani … przegrani?”
Temat ten jest ważny dla nas wszystkich – zarówno dla osób, które zajmują się tym na co dzień naukowo, jak i każdego człowieka, który chociaż trochę zainteresowany jest naszym otoczeniem. Propozycje programowe bardzo łączą się z tym tematem. Chcemy opowiadać o tym, w jaki sposób zmiany klimatu odzwierciedlają się w przyrodzie – zarówno na poziomie ekosystemu (np. rzeki czy jeziora), jak również na poziomie każdego gatunku czy nawet osobnika. Wchodzimy też głębiej – do komórki i danych składników komórkowych, np. roślin, zwierząt, grzybów, ale też bakterii czy wirusów. Takie propozycje naszych naukowców mamy w programie Nocy Biologów”
– opowiadała w naszym studiu koordynująca wydarzenie na UWM prof. Dorota Juchno.
Podczas wydarzenia uczestnicy będą mieli okazję:
– wziąć udział w inspirujących wykładach naukowych
– doświadczyć nauki w praktyce podczas interaktywnych warsztatów
– podziwiać fascynujące pokazy i wystawy
– poznawać przyrodę przez zabawę podczas angażujących gier.
W piątek 10 stycznia Wydział Biologii i Biotechnologii UWM w Olsztynie warto odwiedzić od 8:00 do 16:00. Natomiast od 16:00 do 22:00 kolejne atrakcje czekać będą w Centrum Popularyzacji Nauki i Innowacji „Kortosfera”:
– zwiedzanie wystaw stałych Kortosfery
– dodatkowe warsztaty naukowe zorganizowane przez pracowników Wydziału Biologii i Biotechnologii
– koncert Studia Wokalnego UWM.
Atrakcje organizowane na Wydziale Biologii i Biotechnologii są bezpłatne. Natomiast, by odwiedzić „Kortosferę” wykupić należy bilet. W ramach Nocy Biologów będzie można zrobić to w promocyjnej cenie (-50 %).
Z prof. Niną Smolińską, prof. Dorotą Juchno i Mateuszem Pikulińskim rozmawiał Piotr Szauer. Posłuchajcie!
Więcej informacji na temat 14. edycji Nocy Biologów szukajcie na oficjalnej stronie wydarzenia: nocbiologow.pl.