RADIO UWM FM

Uwierz w muzykę

Teraz gramy

Title

Artist

Zatrzęsienie koncertowe na początku listopada

Napisane przez dnia

Początek miesiąca w Olsztynie obfituje w muzykę na żywo. W Galerii Dobro Miejskiego Ośrodka Kultury wystąpi Michał Pepol. MOK zaprasza również na koncert Mikromusic w Kuźni Społecznej.Z kolei CEiIK przygotował coś dla fanów ciężkich brzmień: zagrają Illusion, Frontisde i Hostia. Na Scenie Zgrzyt również ciężary, a wystąpią Sceptic i Deathyard. Galeria Sowa proponuje koncert duetu BAiKA i grupy Mandrake Route Tribute to Deep Purple. Wolny poniedziałek sprawia, że na Scenie Zgrzyt w niedzielę usłyszymy Criminal Tango i Molly Malone’s, a po nich szóstą odsłonę Sabatu w rytmach techno. Już teraz zapraszamy na występ zespołu Smolik//Kev Fox, który odbędzie się w auli 15 listopada.

 

6 listopada (środa) – Galeria Dobro, 19:00

MICHAŁ PEPOL: CELLOTAPES

Po projekcie „Kora ∞” Michał Pepol wychodzi z cienia – dosłownie i w przenośni. Nie umieszcza już w centrum innego twórcy, lecz swoim nowym albumem „Cellotapes” wprost opowiada prawdę o sobie. Wiolonczelista, który nie mieści się w ramach gatunku i chodzi własnymi ścieżkami, tym razem skupia się na czystej muzyce, i – niczym klamrą – spina całość utworami, które sam skomponował. Artysta oryginalny i wiecznie głodny nowych doświadczeń podsumowuje swoje dotychczasowe dokonania i jednocześnie stawia wyraźny krok w przyszłość.

„Cellotapes” scala idea połączenia głosu solowego wiolonczeli ze skomponowanymi wcześniej warstwami elektronicznymi. W drugiej połowie XX wieku powiedzielibyśmy, że to utwory na wiolonczelę i taśmę – wynikało to z faktu, iż elektronika towarzysząca soliście odtwarzana była fizycznie z taśmy magnetofonowej. Określenie pozostało, mimo że z czasem nośnik analogowy został wyparty przez nagrania cyfrowe. Album „Cellotapes” jest zbiorem utworów na wiolonczelę i elektronikę, ale także grą słów, bo tytuł w języku angielskim to po prostu „taśmy klejące”. Zamysłem Michała jest, aby te „taśmy” były ideą spinającą różne gatunkowo utwory w jedną spójną całość. „Cellotapes” to wiolonczela brzmiąca klasycznie i preparowana, zwielokrotniona i minimalizowana, z nakładkami, zmienną przestrzenią i silną motoryką, która w innych fragmentach ustępuje ciszy i kontemplacji. Muzyka wciągająca, niejednoznaczna, czarująca brzmieniem i zjawiskowym sposobem wykorzystania instrumentu.

Album ma intrygująco ułożoną narrację. To kompozycje z niezwykłą energią i pulsem, które iskrzą się i emanują harmonicznym rozedrganiem. To klasyka Bacha ujęta w nowe ramy i wprowadzona w dialog ze współczesnością. To premiera fonograficzna jednego z najważniejszych utworów na wiolonczelę Pawła Mykietyna. To świadomy zabieg klasycznie wykształconego muzyka, by głos solowy oddać wiolonczeli elektronicznej, a grupę żywych wiolonczel uczynić jedynie tłem dla linii melodycznej. To kultowe dzieła europejskiego i amerykańskiego minimalizmu Pärta i Reicha. To wreszcie nowa muzyka Michała, która kreśli kierunki rozwoju artysty na przyszłość.

Brak wolnych miejsc.

 

 

7 listopada (czwartek) – Kuźnia Społeczna, 20:00

MIKROMUSIC

MOK Olsztyn serdecznie zaprasza na koncert zespołu Mikromusic w budynku Kuźni Społecznej przy ul. Kotańskiego 1.

Mikromusic to polski zespół grający muzykę określaną jako avant pop lub art pop. W ich twórczości słychać inspiracje słowiańskim folkiem, jazzem, rockiem i elektroniką. Grali na najważniejszych polskich festiwalach i koncertowali za granicą, m.in. w Japonii, Irlandii, Litwie. Zespół w 2020 r. został uhonorowany Fryderykiem w kategorii „Muzyka Poetycka”. Zapraszamy na wyjątkowe wydarzenie z udziałem zespołu, podczas którego będziemy mogli usłyszeć zupełnie przedpremierowe nagrania, zanim trafią one na krążek CD!

Od wydania albumu „Kraksa” minęły cztery lata. Aktualnie zespół promuje nowe wydawnictwo, które ukaże się w styczniu 2025 roku. Do tej pory ukazały się trzy single. „Wkurzasz mnie”, w którym sam tytuł mówi za siebie, oraz szczególny utwór „Jestem rzeką”, który powstał we współpracy z Belą Komoszyńską, Bovską i Marceliną. Najnowszy, „Nie biłeś się nigdy o mnie”, to entuzjastyczna opowieść o miłości.

Niewątpliwym atutem i oryginalnym głosem zespołu jest Natalia Grosiak, która założyła Mikromusic w 2002 roku razem z wszechstronnym gitarzystą Dawidem Korbaczyńskim. Skład zespołu uzupełniają wybitni muzycy, którzy oprócz tego, że zasilają sceny, są równoprawnymi twórcami albumów – od brzmienia instrumentów przez aranżacje i kompozycje aż po produkcje. Są to: Robert Szydło, basista, znany ze swoich solówek, który jest także producentem albumów Mikromusic; Robert Jarmużek – pianista, kompozytor i aranżer, specjalizujący się w jazzowych brzmieniach; trębacz Adam Lepka, którego dziełem są np. piękne aranżacje do albumu „Mikromusic z Górnej Półki”, nominowananego do nagrody Fryderyk 2024 w kategorii „Najlepsze Nagranie Koncertowe”; Łukasz Sobolak – perkusista, oprócz gry w zespole wspomagający swym talentem między innymi Anitę Lipnicką.

Niewątpliwym fenomenem Mikromusic jest także ich dwudziestoletnia obecność na scenie oraz niezmienny od kilkunastu lat skład zespołu.

Zaproszenia czekają w poniedziałek (Radio Rano) i wtorek (UWM FM Po Południu).

 

 

8 listopada (piątek) – Aula im. Anny Wasilewskiej, 19:00

ILLUSION, FRONTISDE, HOSTIA

Illusion rusza w trasę koncertową

Illusion to niewątpliwie jeden z najważniejszych zespołów rockowych w Polsce. Ich historia sięga 1992 roku, kiedy to w Gdańsku, były muzyk grup She i Skawalker Tomasz „Lipa” Lipnicki, Jerzy „Jerry” Rutkowski oraz Paweł Herbasch założyli zespół. Pierwszy koncert Illusion odbył się w lutym 1992 w Gdańsku, a już w sierpniu tego samego roku dołączył do nich Jarosław Śmigiel. W takim składzie zespół funkcjonuje do dziś. Debiutancka płyta Illusion ukazała się w 1993 roku, na której jako gości można było usłyszeć wokalistę Grzegorza „Guzika” Guzińskiego oraz gitarzystę Janusza Sokołowskiego. Koncerty Illusion niezmiennie cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Zespół jest znany z energicznych występów, które zarażają publiczność niesamowitą dawką rockowej energii.

Frontside – 20-lecie kultowego albumu

Zbliżająca się trasa koncertowa będzie także wyjątkowa dla fanów zespołu Frontside, który przypomni swój trzeci krążek „Zmierzch Bogów – Pierwszy krok do mentalnej rewolucji”. Album ten miał swoją premierę 11 października 2004 roku dzięki Mystic Production i w tym roku obchodzi swoje 20-lecie. Z tej okazji Mystic Production wznowi to klasyczne wydawnictwo na CD oraz po raz pierwszy wyda je w postaci LP. Z tego albumu pochodzi jeden z najbardziej rozpoznawalnych utworów Frontside – „Naszym przeznaczeniem jest płonąć”. Podczas trasy Frontside zaprezentuje set oparty na tym kultowym albumie, nie zapominając jednak o innych kluczowych utworach z całej swojej kariery. Zespół, znany z dynamicznych koncertów, tym razem przygotował zupełnie nową setlistę, która z pewnością zachwyci zarówno stałych fanów, jak i nowych słuchaczy.

Hostia – objawienie polskiego grindcore’u

Hostia to polskie objawienie ostatnich lat na scenie grindcore. Zespół, znany z brutalnych, bezkompromisowych utworów, szybko zdobył serca miłośników ciężkich brzmień. Ich muzyka łączy szybkie, agresywne dźwięki z bujającym groove i chwytliwymi patentami ukrytymi pod warstwą hałasu. Hostia wydała jedną EP-kę oraz trzy pełne albumy, z czego ostatni „Nailed” ukazał się w listopadzie 2022 roku nakładem Deformeathing Productions. Zespół jest również znany z produkcji jednego z najlepszych merchów, na jaki kiedykolwiek można wydać pieniądze.

Zaproszenia czekają w poniedziałek (UWM FM Po Południu), czwartek (Radio Rano, Rock Blok) i piątek (Uwierz w Muzykę).

 

 

8 listopada (piątek) – Galeria Sowa, 19:00

BAIKA

Banach i Kafi oraz Galeria Sowa zapraszają na koncert w ramach jesiennej trasy AMATORKA TOUR 2024.

Zagrają przekrojowy materiał z dwóch ostatnich płyt „Byty zależne” oraz „Zdecydowana mniejszość”. Nie wykluczone, że pojawi się premierowy materiał z nadchodzącego albumu „Czas końca złudzeń”, którego premiera planowana jest na 2025 rok.

Jeśli jeszcze nie mieliście Państwo okazji być na koncercie BAiKA przygotujcie się na wydarzenie wyjątkowe. Piotr Banach (założyciel i lider zespołów Hey, Indios Bravos), główny kompozytor i producent, a przede wszystkim charakterystyczny gitarzysta, daje solidną dawkę żywego, rasowego grania. Kafi Ficaj, druga połowa BAiKA, głosem miażdży i głaszcze, rozczula i elektryzuje. Nie brak na koncercie dogadywania, anegdot, konfrontacji i ciągłego kontaktu z publicznością. Muzycznie nieporównywalni do nikogo. BAiKA to nie zespół, to zjawisko, którego musisz być świadkiem.

Zaproszenie czeka w czwartek (Uwierz w Muzykę).

 

 

9 listopada (sobota) – Scena Zgrzyt, 18:00

SCEPTIC, DEATHYARD, ANIMATIONS

Trasa „Blind Existence” TOUR 2024 to powrót do korzeni i celebracja 25-lecia ukazania się pierwszego albumu SCEPTIC. Na koncertach prezentowany będzie cały album „Blind Existence” oraz przekrojowy materiał z całej twórczości zespołu

SCEPTIC to powstała w 1994 roku death metalowa grupa inspirowana oldschool’owym, technicznym sznytem prezentowanym przez takich tuzów jak Death, Cynic, czy Atheist. Od początku istnienia grupa wypracowała własny, unikatowy styl, melodykę i uderzenie. W 2022 r. zespół powrócił do pierwotnego składu, nagrywając po siedemnastu latach wydawniczej ciszy piąty album „Nailed to Ignorance”.

DEATHYARD powstał w 2018 roku z inicjatywy Chrisa Hoflera, czego efektem był szybko wydany, bo już rok po założeniu zespołu, debiutancki album „Creation Of The Universe”. W 2023 roku Deathyard wydał swój drugi studyjny album pt. „No Longer In Pain”, nagrany w 3-osobowym składzie: Chris Hofler (wokal/gitara) Thiago Parrolas (bas bezprogowy) i Igor Dymkowski (perkusja). Formacja porusza się w nowoczesnych, progresywnych klimatach thrash/death, a na koncertach zaprezentuje utwory powstałe od początku swojego istnienia.

Zaproszenia czekają w środę (UWM FM Po Południu) i czwartek (Zakład Patologii Dźwięku).

 

 

9 listopada (sobota) – sala kameralna pod amfiteatrem, 20:00

CLASH OF CONTRASTS

Blissful Eclipse (Olsztyn)
Ekscytująca nowość na polskiej scenie metalowej i alternatywnej. Zespół – choć młody – jest już znany ze swojego unikalnego stylu, łączącego różnorodne elementy metalu i muzyki alternatywnej, zainspirowane szeroką gamą gatunków. Blissful Eclipse tworzy muzykę, która jest świeża, porywająca i autentycznie ich własna. Zespół wypuścił już swoje pierwsze single („Tattered Dance”), a obecnie pracuje nad swoim debiutanckim albumem.

Slow Down Ruth (Progressive – Olsztyn)
Słodko-gorzka, zawrotna podróż w znane lub mniej znane zakątki ludzkiego umysłu w akompaniamencie mocnych gitar. Rozpędzone auto prowadzone przez rudowłowsą kobietę po autostradzie życia. Czy Ruth zwolni?

Overcare (Metalcore – Gdynia)
Zespół z Gdyni, który w trzecim kwartale 2024 wydał swoje debiutanckie single: „Demons Of My Past” oraz „My Skin”. Ich muzyka to metalcore z domieszką elektroniki. W swoim repertuarze posiadają utwory z tekstami po angielsku, w których przeplatają soczyste zwrotki z melodyjnymi refrenami.

 

9 listopada (sobota) – Carpenter Inn, 21:00

BIG REGGAE SHOT 6

Po letniej przerwie czas na szóstą edycję Big Reggae Shot. Bawimy się oczywiście przy dźwiękach early reggae, rocksteady oraz ska.
Tym razem nie tylko! Nasz gość specjalny z Warszawy zagra dodatkową selekcję w klimacie roots.

Za sterami:
Manfas (Fatty Fatty) – Warszawa
Bouquet – Ostróda
Fifti – Olsztyn

Zaproszenia czekają w środę (Uwierz w Muzykę).

 

10 listopada (niedziela) – Scena Zgrzyt, 19:30

CRIMINAL TANGO, MOLLY MALONE’S

To będzie wieczór pełny bikiniarskiego rock’n rolla i mieszanki punkrocka z celtyckim folkiem. Zagrają dla Was bikinairze z CRIMINAL TANGO w towrzystwie zawadiaków z MOLLY MALONE’S!

Criminal Tango (rock’n roll / punk)
Ferajna bikiniarzy, którzy niedawno wypuścili swój najnowszy album KARUZO! Mieszanka rock’n rolla, punk rocka i swingu!

Molly Malone’s (folk punk)
Załoga piratów z Giżyca, która serwuje energiczny folk punk z mazurskim sznytem

Zaproszenia czekają od wtorku do czwartku (Uwierz w Muzykę) i w piątek (UWM FM Po Południu).

 

 

10 listopada (niedziela) – Scena Zgrzyt, 22:00

SABAT VI

Szósty, jesienny rejw odbędzie się ponownie na Scenie Zgrzyt. Zlecą się Czarodziejki i Czarodzieje od techno, rękodzieła, sztuk wizualnych i mody vintage.

SABAT to impreza techno, organizowana przez Dziewczyny z naszego miasta
SABAT to DJki, artystki, rękodzielniczki, przedsiębiorczynie, przyjaciółki
SABAT to mężczyźni, którzy szanują i wspierają
SABAT to równość, wsparcie, tworzenie, rozwój

industrial techno, hard techno, body techno, hard groove, EBM, synth, schranz, dark techno

Proteina (DJ, Promoter, Wyspa Tamka Manager)
FLORA (DJ, Promoter, SABAT Founder, Vintage Hunter)
Haket (live)
noxnebulae (Transmasculine Queer Artist)
Sorokin(Producer, DJ)

Aga Kotowska (live visuals)
FLORA VINTAGE (vintage fashion)
Elfi Atelier (gorsety i biżuteria)
Agata (biżuteria)

 

10 listopada (niedziela) – Galeria Sowa, 19:00

MANDRAKE ROUTE TRIBUTE TO DEEP PURPLE MARK I (1968 – 1969)

Zapraszamy wszystkich melomanów i fanów muzyki vintage. Na deskach Galerii Sowa w Olsztynie, wybrzmią unikatowe utwory z pierwszych trzech płyt Deep Purple okresu 1968-1969. Zaprezentujemy własne interpretacje zagrane na sprzęcie z epoki. Oryginalne Hammondy, wzmacniacze, instrumenty, przeniosą słuchacza w wyjątkowy klimat schyłku lat 60-tych.

Mandrake Route to grupa przyjaciół, pasjonatów, muzyków. Postanowiliśmy stworzyć jedyny w Polsce zespół, który odda hołd legendarnej grupie Deep Purple z pierwszego, psychodelicznego okresu MK I (1968-1969). Uwielbiamy improwizować, płynąć w hipisowskie rejony końcówki lat 60-tych. Posiadamy instrumenty i wzmacniacze z epoki, które oddają autentyczność brzmienia i dodają charakter naszym interpretacjom.
Zapraszamy na koncerty, na których usłyszycie m.in. takie purpurowe perełki jak: Kentucky Woman, Shield, Mandrake Root, czy znany wszystkim Hush. Opowiemy Wam czym jest magia purpury końca lat 60-tych pierwszych trzech płyt Deep Purple. Zapraszamy do wspólnej podróży!

Członkowie grupy to doświadczeni muzycy znani z wielu projektów m.in. Ania Rusowicz, Jacek Dewódzki, Delhy Seed, Blues Witch Project. Zagrane mają setki koncertów w tym na małej i dużej scenie Przystanku Woodstock.

Zespół w składzie:
Michał Czaplicki – śpiew
Marek Marchewicz- bas
Tomasz Kacprzak- perkusja
Ritchie Palczewski- gitara
Tomasz Zień- organy Hammonda

Zaproszenie czeka we wtorek (Uwierz w Muzykę).

 

 

15 listopada (piątek) – Aula im. Anny Wasilewskiej, 19:00

SMOLIK//KEV FOX

11 października 2023 duet pochwalił się długogrającym albumem zatytułowanym “Belly Of The Whale”. To koncepcyjna płyta, która nie tylko swoją treścią, ale także strukturą muzyczną pozwala słuchaczom sentymentalnie powrócić do lat 80’ i 90’ – co słychać przede wszystkim w dwóch pierwszych singlach “Promises” oraz “Smoke And Mirrors”.

W dniu wydania albumu premierę miał także singiel, tytułowy “Belly Of The Whale” wraz z klipem w reżyserii Dominika Radeckiego. Ten przejmujący i estetyczny obrazek został nakręcony w majestatycznej Twierdzy Modlin, a gościnnie oprócz muzyków wystąpił Krzysztof Zalewski.

Minionego lata artyści zagrali m.in na Męskim Graniu, na Olsztyn Green Festival, CJG24 w Warszawie, Yass! Festival czy The Tall Ships Races w Szczecinie, a sam Andrzej Smolik stanął na czele Orkiestry Orkiestr czyli specjalnego projektu na 15 lecie Męskiego Gania, podczas którego zagrane zostały wszystkie dotychczasowe single na wzór O.O. z roku 2019, której również „przewodniczył” Smolik.

Po wspaniałych letnich festiwalach najwyższy czas wrócić do przytulnych klubowych przestrzeni i większej intymności.

Zaproszenia czekają w tym tygodniu w poniedziałek (Uwierz w Muzykę), wtorek, środę i piątek (Radio Rano), czwartek (UWM FM Po Południu).

 

 


RADIO UWM FM

Uwierz w muzykę

Teraz gramy

Title

Artist