We wtorek 21 stycznia w Centrum Konferencyjno-Ekspozycyjnym „Stara Kotłownia” w Kortowie odbyło się spotkanie Konsorcjum Naukowo-Technologicznego „Zdrowe życie”. Pracownicy Szkoły Zdrowia Publicznego Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie podsumowali miniony rok i zapowiedzieli działania planowane na najbliższe miesiące. Swoimi doświadczeniami podzielili się również przedstawiciele firm wchodzących w skład Konsorcjum.
Spotkanie oficjalnie otworzył prof. Jerzy Przyborowski, rektor UWM, który podkreślał istotę podejmowanych działań w ramach czwartej specjalizacji województwa warmińsko-mazurskiego, jaką jest zdrowe życie.
Konsorcjum Naukowo-Technologiczne „Zdrowe życie” zostało powołane z myślą opracowania i wdrożenia tej specjalizacji, której celem są intensywne działania na rzecz zdrowia mieszkańców naszego regionu. W obszarze szczególnego zainteresowania znajdują się dzieci, młodzież, osoby z niepełnosprawnościami oraz seniorzy. Ważna jest także turystyka zdrowotna z wykorzystaniem walorów przyrodniczych naszego regionu”
– mówił rektor. Podkreślał również ważną rolę Szkoły Zdrowia Publicznego UWM, która oprócz kształcenia studentów kierunków medycznych, ma znaczący wkład w umacnianiu świadomości zdrowotnej społeczeństwa.
Projekt pilotażowy, który zaprezentowała dr hab. Ewa Kupcewicz, prof. UWM [wicedyrektorka Szkoły Zdrowia Publicznego UWM – red.] jest bardzo interesujący. Z jednej strony trzeba diagnozować, jakie są największe problemy zdrowotne u dzieci, a z drugiej strony wyniki tych badań będą znakomitym przyczynkiem do podjęcia dalszych działań. Rozmawiałem między innymi z panem Jackiem Wiśniowskim, burmistrzem Lidzbarka Warmińskiego, który mówił, że również przyłączą się do tej inicjatywy.”
3 lipca 2024 roku w olsztyńskim ratuszu zostało podpisane porozumienie na realizację projektu pilotażowego pt. “Monitorowanie stanu zdrowia dzieci i młodzieży w szkołach podstawowych na terenie miasta Olsztyna”. O tym, co udało się w tym zakresie zrobić, mówiła prof. Ewa Kupcewicz.
Przez ostatnie miesiące pracownicy i studenci realizowali ten projekt. Uzyskaliśmy zgodę komisji etycznej, spotykaliśmy się z rodzicami, aby byli świadomi celu i zakresu badania. Aktualnie jesteśmy w trakcie wykonywania badań – dokonujemy m.in. oceny stanu rozwoju fizycznego dzieci czy identyfikujemy wady kręgosłupa. Po wyłonieniu grup ryzyka, dzieci zostaną skierowane do Katedry Fizjoterapii UWM na pogłębione badani”
– wyjaśnia i dodaje, że stan zdrowia psycho-fizycznego najmłodszych pogorszył się po pandemii Covid-19.
Wiele badań pokazuje, że po pandemii koronawirusa zdrowie dzieci i młodzieży, zarówno to fizyczne, jak i psychiczne, pogorszyło się. My chcemy poznać profil jakości życia po tym okresie i w naszym projekcie podchodzimy kompleksowo i holistycznie. Obecnie jesteśmy na półmetku naszych badań, mamy nadzieję, że w drugim półroczu przedstawimy raport. Jednocześnie chciałabym podkreślić, że są to badania pilotażowe, później mamy zamiar ubiegać się o środki zewnętrzne, np. ministerialne, i prowadzić takie badania na większą skalę.”
Monitorowanie stanu zdrowia najmłodszych to nie wszystkie działania podejmowane przez Szkołę Zdrowia Publicznego UWM w Konsorcjum „Zdrowe życie”. Przygotowana została również oferta ponad stu szkoleń przeznaczonych dla przedstawicieli zawodów medycznych.
Nad tym programem pracujemy właściwie od początku utworzenia czwartej inteligentnej specjalizacji zdrowe życie, a więc od kilku lat. Zależy nam na tym, aby studenci naszych kierunków, ale także przedstawiciele innych zawodów, uzupełniali i poszerzali swoje kompetencje”
– wyjaśnia dr Barbara Juśkiewicz-Swaczyna, wicedyrektorka Szkoły Zdrowia Publicznego ds. fizjoterapii.
Oferta szkoleń jest skierowana do studentów pięciu kierunków, na jakich można kształcić się w Szkole Zdrowia Publicznego. Są to: pielęgniarstwo, położnictwo, ratownictwo medyczne, dietetyka i fizjoterapia. Ale ponadto ze szkoleń będą mogli skorzystać nauczyciele, hotelarze czy pracownicy organizacji pożytku publicznego, którzy opiekują się seniorami i osobami z niepełnosprawnościami.
Przygotowywaliśmy tę ofertę na potrzeby Konsorcjum i pojawiła się możliwość uzyskania środków na te szkolenia z programu Fundusze Europejskie dla Warmii i Mazur, które mają zostać zrealizowane do 2027 roku. W związku z tym, że reprezentuję Katedrę Fizjoterapii, to szczególnie istotne jest dla mnie objęcie tymi szkoleniami naszych studentów, nie tylko fizjoterapii, ale także innych kierunków. Dobrze by było, gdyby studenci poszli na rynek pracy mając nie tylko wiedzę zawartą w programie studiów, ale także posiadając niedoceniane jeszcze niedawno kompetencje miękkie czy cyfrowe”
– mówi dr Barbara Juśkiewicz-Swaczyna.
Wystąpieniom sprawozdawczym i tym, które zapowiadały kolejne działania przysłuchiwała się dr hab. Jadwiga Snarska, prof. UWM, dyrektorka Szkoły Zdrowia Publicznego. Przyznała, że działania na rzecz Konsorcjum Naukowo-Technologicznego „Zdrowe życie” wpisują się w misję Szkoły, jaką jest między innymi działalność społeczna.
Zależy nam na tym, aby wychowywać jak najzdrowsze pokolenia. Na naszych wszystkich pięciu kierunkach uczymy naszych studentów tego, że bardzo ważna jest edukacja. Dzięki działaniom w ramach czwartej specjalizacji zdrowe życie możemy – mówiąc kolokwialnie – wyjść do ludzi.”
Prof. Jadwiga Snarska uważa, że niepokojące są wszelkie dane, które informują, że na choroby cywilizacyjne, takie jak otyłość czy cukrzyca, zapada coraz więcej osób w młodym wieku.
Edukacja i uświadamianie są kluczowe. Bardzo istotne jest to, aby młodzi ludzie prawidłowo się odżywiali i podejmowali aktywność ruchową. Trzeba ich do tego mobilizować i wskazywać na pozytywne aspekty takich działań. Ponadto pojawia się coraz więcej doniesień naukowych, że aktywny tryb życia odgrywa niebagatelną rolę w profilaktyce chorób nowotworowych.”
Konsorcjum Naukowo-Technologiczne „Zdrowe życie” powstało we wrześniu 2021 roku. Jego głównym celem jest tworzenie czwartej inteligentnej specjalizacji regionu „Zdrowe życie”, o której wprowadzeniu zdecydował zarząd województwa warmińsko-mazurskiego. Powołano również klaster zrzeszający podmioty zainteresowane rozwojem turystyki zdrowotnej na Warmii i Mazurach. Uniwersytet Warmińsko-Mazurski jako największa uczelnia w regionie od początku wspiera tę inicjatywę i odgrywa w niej bardzo ważną rolę.
Wśród dziedzin wpisujących się w obszar zdrowego życia są między innymi: usługi medyczne, uzdrowiskowe, opiekuńcze, rehabilitacyjne i fizjoterapeutyczne oraz senioralne, biotechnologia, inżynieria medyczna i materiałowa oraz technologie informatyczne.
Relację przygotowała Marta Wiśniewska z Wiadomości Uniwersyteckich.