Galeria Sowa zaprasza na trzy koncertowe wieczory. Na przełomie listopada i grudnia wystąpią tam: Norbirds, Kraków Street Band oraz Sławek Wierzcholski i Nocna Zmiana Bluesa. Scena Zgrzyt gościć będzie formację Corruption oraz O.S.T.R.-a. Drugi z koncertów jest już wyprzedany! W Carpenter Inn Irish Pubie przypomną o sobie lokalni twórcy – Łukasz Jędrys i Traffic Junky. W Olsztyńskim Planetarium i Obserwatorium Astronomicznym wyjątkowe widowisko muzyczno-wizualne przedstawią: zespół IINÁ oraz Tonda Kinoko. Z kolei w auli im. Anny Wasilewskiej Miejski Ośrodek Kultury zorganizował występ grupy kakofoNIKT & Chóru Pogłosy.
28 listopada (czwartek) – Scena Zgrzyt, 19:00
CORRUPTION
CORRUPTION – osiem pełnych studyjnych płyt, wydawnictwo DVD, liczne koncerty m.in.: Metalmania (1995, 2006), Węgorzewo, Przystanek Woodstock (2004, 2016), Wacken Open Air , Sonisphere Festival , Cieszanów Rock Festiwal 2017, Przystanek Żory 2017. U boku takich zespołów jak: Deep Purple, The Cult , Behemoth , Soulfly, Motorhead , Iron Maiden , Mastodon , Killing Joke , Volbeat , Down, Vader , Red Fang, TSA, Pentagram, Orange Goblin , Phil Anselmo & The Illegals , Nashville Pussy. W 2011 roku album „Bourbon River Bank” został nominowany do prestiżowej nagrody „Fryderyk” w kategorii „Album Roku Metal”!
Corruption związany był z wytwórniami Metal Mind Productions oraz Mystic Production dla, których wydali odpowiednio cztery i jeden album. Teledysk promujący album do utworu „ Born to be Zakk Wylde ” udostępnił na swoim oficjalnym profilu Zakk Wylde, pojawił się także na profilu Black Label Society . W 2016 roku zespół zagrał ponownie na Przystanku Woodstock, w którym udział wzięło ponad 400 tys. osób. Odbyła się także trasa koncertowa z zespołem Decapitated.
1 grudnia 2023 roku miała miejsce premiera wydawnictwa Corruption – ”Road Kill”. Materiał zawiera dwie autorskie kompozycje Corruption („Road Kill”, „Spirits of the Storm”), a także covery: The Cure – „A Forest” z gościnnym udziałem Tui Szmaragd z zespołu WIJ oraz Motorhead – „Killed by Death”, w którym gościnnie zaśpiewał Hellstorm z death/thrash metalowej formacji Ragehammer. Album nagrany został w „Dobra 12” Studio w Białymstoku. Masteringiem dwóch kompozycji zespołowych zajął się Filip„Heinrich” Hałucha w swoim „Heinrich House Studio”. Miks i mastering obu coverów odbył się w Satanic Audio” pod czujnym uchem Haldora Grundberga. Autorem okładki jest Łukasz Jaszak.
Wejściówki do wygrania: w poniedziałek i wtorek w audycji UWM FM Po Południu oraz w środę i czwartek w Uwierz w Muzykę.
28 listopada (czwartek) – Galeria Sowa, 18:00
NORBIRDS
Zespół NORBIRDS tworzą:
Wojciech Ćwiertnia – gitara akustyczna i wokal
Norbert Nowicki – gitara klasyczna i wokal
Tomasz Stompór – skrzypce
Adam Rokicki – gitara basowa
Norbirds powstał z połączenia różnych preferencji muzycznych i artystycznych. Tomasz to skrzypek o zacięciu bluesowo – rockowym, Adam basista zakochany w trash – metalu, Wojciech i Norbert to dwójka bardów w starym znaczeniu tego słowa. Połączenie tych osobowości i zamiłowań pozwala nam snuć podczas koncertów muzyczne opowieści o różnej tematyce, zaś połączenie odmiennych stylów i temperamentów tworzy w warstwie muzycznej intrygujące brzmienia.
Wejściówka do wygrania w poniedziałek w audycji Uwierz w Muzykę.
29 listopada (piątek) – aula im. Anny Wasilewskiej, godz. 20:00
KAKOFONIKT & CHÓR POGŁOSY: LAMENTACJE
MOK Olsztyn serdecznie zaprasza na koncert kakofoNIKT & Chór Pogłosy: Lamentacje. Wydarzenie odbędzie się w piątek 29 listopada w Auli im. Anny Wasilewskiej, należącej do Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie, przy ul. Kościńskiego 11.
Lamentacje to wielowymiarowy projekt związany z nowym, zaktualizowanym spojrzeniem na twórczość Wacława z Szamotuł (ok. 1520/25 – ok. 1560), uznawanego za jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów, którego utwory po raz pierwszy drukowane były poza granicami Rzeczypospolitej.
Muzyka Szamotulczyka została opracowana w nowatorski, oryginalny sposób, łączący siłę ekspresji 35-osobowego chóru, elektroniki, bębnów ludowych, brzmienia folkloru szamotulskiego, renesansowej lutni i awangardowych rozwiązań kompozycyjnych.
Lamentacje nie są tu tylko historycznym odniesieniem, ale krytycznym spojrzeniem, wyrazem niepokoju, krzykiem rozpaczy i sprzeciwu w obliczu aktualnego stanu (degradacji) środowiska, jak też zagubienia człowieka XXI wieku. Nie spoglądamy wysoko w niebiosa, ale przyglądamy się temu, co się dzieje na Ziemi, wokół nas. Współczesnej refleksji poddane zostały teksty, przepisane z całą świadomością zagadnień i problemów, z którymi mierzy się człowiek obecnie.
Doświadczenie tego projektu na żywo to pasjonująca podróż przez epoki, afekty i koncepty. Wykonanie Lamentacji wykracza daleko poza ramy koncertu – stanowi raczej mashup misterium poświęconego nieobecnemu Absolutowi i rytuału ratującego utraconą Naturę. Efektem jest porywający spektakl, w którym nowoczesna technologia zapładnia estetykę muzyki dawnej, a ożywczy ferment zapewnia kultura ludowa. Cielesność i fizyczna obecność, zarówno wykonawców, jak i fal dźwiękowych, tylko wzmacnia siłę oddziaływania tego swojskiego koanu kwestionującego szacowne dychotomie: stare-nowe, bliskie-dalekie, nasze-obce.
Renesans, w którym żył i tworzył Wacław z Szamotuł był czas niezwykle ważnym zarówno dla historii kultury, filozofii, jak i sztuki, a w tym i muzyki. Był to czas naznaczony zwrotem ku człowiekowi (humanizm). Obecny czas, w który się znaleźliśmy, też potrzebuje szczególnej uwagi i szukania wspólnoty.
Wydarzenie z miejscami siedzącymi.
Wejściówki do wygrania w środę i czwartek w Podwójnym Espresso oraz w piątek w Uwierz w Muzykę.
29 listopada (piątek) – Galeria Sowa, 18:00
KRAKÓW STREET BAND
Kraków Street Band powraca do Olsztyna w ramach jesiennej trasy po klubach i salach koncertowych w całej Polsce. Po doskonale przyjętej płycie “Czekanie” i hucznie obchodzonym 10-leciu w 2023 roku muzycy biorą na warsztat nowe piosenki i między innymi ten materiał będzie można usłyszeć na koncercie 19 listopada. Oczywiście nie zabraknie także najlepszych piosenek z poprzednich płyt zespołu, okraszonych brawurowymi solówkami instrumentalistów. Do zobaczenia.
Wejściówka do wygrania we wtorek w audycji Uwierz w Muzykę.
29 listopada (piątek) – Carpenter Inn Irish Pub, 19:00
ŁUKASZ JĘDRYS
Łukasz Jędrys – po raz pierwszy w Carpenter Inn z autorskim repertuarem! Gitarzysta, wokalista, songwriter, nagradzany na dziesiątkach festiwali piosenki autorskiej i poezji śpiewanej, laureat m.in. Grand Prix Spotkań Zamkowych „Śpiewajmy Poezję” w Olsztynie czy Nagrody Głównej Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie. W Olsztynie najczęściej spotykany na klubowej scenie z materiałem coverowym, tym razem jednak zabierze widzów do krainy swoich autorskich piosenek.
Podczas koncertu „Solo przed premierą” usłyszeć będzie można utwory, które znajdą się na nagrywanej właśnie debiutanckiej długogrającej płycie. Nie zabraknie też piosenek z festiwali, a także muzycznych niespodzianek. Wszystko to zaaranżowane jedynie na gitarę i głos, w minimalistycznej formie. Czyste spotkanie z piosenką.
Wejściówka do wygrania w środę w Strefie Niepotrzebnych Słów i Dźwięków.
30 listopada (sobota) – Carpenter Inn Irish Pub, 19:00
TRAFFIC JUNKY
Po czterech latach od ostatniego samodzielnego koncertu grupa Traffic Junky wraca na deski swojego ulubionego miejsca w Olsztynie. W marcu 2025 zespół wchodzi do studia. Będzie to idealna okazja do pokazania Wam pierwszy raz nowego materiału.
„Wyładujemy solidną porcję stonerowego piachu z esencjonalnie hardrockowym zabarwieniem. Jedną nogą jesteśmy w latach ’70. XX wieku, drugą w jutrze, przypomnimy niedowiarkom dlaczego takie granie się nie starzeje” – zapewniają muzycy!
Wstęp wolny.
30 listopada (sobota) – Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne, godz. 18:00
IINÁ & TONDA KINOKO
ZORZE / widowisko muzyczno – wizualne, w którym muzyka i obraz stworzą immersyjną całość.
Na scenie olsztyńskiego Planetarium elektryzujący koncert na żywo zagra zespół IINÁ, olsztyńskie trio wpisujące się swoją twórczością w nurt popu alternatywnego, indie popu, electro popu, budzący skojarzenia z minioną falą cold wave. W czasie koncertu na kopule pojawią się zjawiskowe wizualizacje autorstwa Tondy Kinoko, przygotowane w technologii fulldome. Całość wydarzenia będzie porywającą podróżą dla zmysłów, oceanem dźwięków, brzmień, kolorów i form.
Wydarzenie jest kontynuacją współpracy artystów, której zalążkiem był teledysk autorstwa Tondy Kinoko do singla zespołu IINÁ pt. NORRSKEN. IINÁ to olsztyńskie trio stworzone przez liderkę zespołu, autorkę piosenek oraz wokalistkę i instrumentalistkę Ewę Pawlak, skrzypaczkę Dominikę Cieślak i perkusistę Jacka Ruczko. Wspólnie aranżują utwory, a na scenie tworzą energiczne i magiczne brzmienie, które można określić mianem popu lirycznego. Muzyka IINY często budzi skojarzenia również z nurtem cold wave, posiada znamiona indie popu, synth popu. Z zeszłym roku zespół wydał swój debiutancki album pt. „Młoda”, który można usłyszeć na portalach streamingowych tj. YouTube, Spotify, Tidal, Apple Music.
Tonda Kinoko – twórca wizualny niezmordowanie eksperymentujący z nowymi technologiami, traktując je jako narzędzie artystycznej wypowiedzi, a nie wartość samą w sobie. Tworzy scenografie i elementy wideo do spektakli teatralnych, koncertów, festiwali i projektów związanych z cyfrową ekspresją sceniczną. Oprawa wizualna koncertu „Zorze” zespołu IINÁ będzie jego debiutem w technologii fulldome. Oprawa graficzna wydarzenia: Marta Dunder.
Koncert wyprzedany.
1 grudnia (niedziela) – Galeria Sowa, 18:00
SŁAWEK WIERZCHOLSKI I NOCNA ZMIANA BLUESA
Najpopularniejszy polski wykonawca bluesa – Sławek Wierzcholski i stworzona przez niego Nocna Zmiana Bluesa, to również najstarsi, nieprzerwanie działający wykonawcy z kręgu bluesa w naszym kraju. Od 40 lat, bez najmniejszej przerwy, podróżują i koncertują dzieląc się swoją muzyczną pasją.
Na imponujący dorobek artystyczny grupy składa się 28 wydanych płyt (3 LP, 4 DVD, 21 CD), 4 z nich osiągnęły status „Złotej Płyty”. Są wśród nich też płyty nagrane z takimi wybitnymi artystami, jak m.in. Dżem, Krystyna Prońko czy Wojciech Karolak. Wytwórnia WARNER wydała przed pięciu laty podwójny CD Nocnej Zmiany Bluesa w prestiżowej serii „Złota kolekcja”.
Choć zaczynali jako ortodoksyjni bluesmani, w trakcie czterech dekad działalności, Sławek i jego zespół, wykreowali własny, niepowtarzalny styl, będący fuzją bluesa, folku, jazzu i piosenki autorskiej. Sławek jest autorem całego repertuaru grupy i wielu prawdziwych przebojów, jak „Szósta zero dwie”, „Blues mieszka w Polsce”, „John Lee Hooker” czy „Chory na bluesa”.
Sławek Wierzcholski to wirtuoz harmonijki i autor dwóch popularnych podręczników gry na tym instrumencie. Przez 30 lat był też prezenterem Polskiego Radia, organizatorem festiwali bluesowych a przede wszystkim człowiekiem „Chorym na bluesa”! Za swe zasługi i osiągnięcia artystyczne, Sławek został uhonorowany srebrnym medalem „Gloria Artis”i srebrnym Krzyżem Zasługi.
Swe charakterystyczne brzmienie Nocna Zmiana Bluesa wypracowała w trakcie tysięcy koncertów w klubach i na festiwalach w kraju i całej praktycznie Europie. Koncertowała również w Zimbabwe i w Stanach Zjednoczonych, na festiwalu „International Blues Challenge” w Memphis. Grają już od czterdziestu lat… A ciągle promieniują energią i radością grania! Z łatwością nawiązują kontakt z każdą widownią, której udziela się pozytywna atmosfera koncertu.
Skład zespołu:
Sławek Wierzcholski – śpiew, harmonijka ustna
Witold Jąkalski – slide gitar
Wiesław Kryszewski – gitara
Piotr Dąbrowski – gitara basowa
Kamil Długoborski – bębny
Wejściówka do wygrania w czwartek w audycji Uwierz w Muzykę.
7 grudnia (sobota) – Aula im. Anny Wasilewskiej, 19:00
KSU + THE BILL
KSU zaprasza na trasę koncertową „Idź pod prąd 2024” z okazji 35-lecia wydania analogowego albumu „Pod Prąd” i premiery filmu o zespole.
Z radością ogłaszamy, że legendarny zespół punkrockowy KSU rusza w ogólnopolską trasę koncertową „Idź pod prąd 2024”. To wyjątkowe wydarzenie muzyczne organizowane jest z okazji 35. rocznicy wydania analogowego kultowej płyty „Pod Prąd”. Jednocześnie, fani będą mieli okazję świętować premierę długo oczekiwanego filmu opowiadającego historię zespołu, który przeszedł drogę od małego miasteczka Ustrzyki Dolne do ogólnopolskiej sceny muzycznej.
Film, zatytułowany „Idź pod prąd”, będzie miał swoją premierę pod szyldem Superconic Production, z Wiesławem Paluchem jako reżyserem oraz współscenarzystą wraz z Domanem Nowakowskim. Obraz ten jest finansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej, a jego dystrybucję kinową zapewnia TVP Dystrybucja Kinowa. Premiera filmu zaplanowana jest na 27 września 2024 roku.
Film opowiada o początkach zespołu w drugiej połowie lat 70., kiedy to grupa młodych entuzjastów, zainspirowanych kulturą punk i zespołem Sex Pistols, decyduje się założyć własny zespół muzyczny w przeciwieństwie do represyjnych działań ówczesnej władzy. W rolach głównych zobaczymy m.in. Ignacego Lissa jako Siczkę, lidera zespołu, oraz Macieja Piotrowskiego, Igora Paszczyka, Bartłomieja Deklewę i innych, którzy wcielają się w pozostałych członków zespołu i ich bliskich.
Trasa koncertowa „Idź pod prąd 2024” to nie tylko celebracja ważnej rocznicy, ale także okazja do przeżycia na nowo ducha buntu i wolności, który zawsze cechował muzykę KSU. Zapraszamy wszystkich fanów starych i nowych na koncerty, które pozwolą zgłębić historię punk rocka w Polsce oraz oddać hołd twórczości, która przetrwała próbę czasu.
Wejściówki do wygrania: w poniedziałek i wtorek w audycji Uwierz w Muzykę oraz w środę, czwartek i piątek w UWM FM Po Południu.