RADIO UWM FM

Uwierz w muzykę

Teraz gramy

Title

Artist

Życie prywatne Polaków w XIX wieku

Napisane przez dnia

Jak odbierano śmierć w dziewiętnastowiecznej Polsce? M.in. o tym dyskutowali na początku października w Kortowie naukowcy z kilkunastu ośrodków akademickich. Dla nas jedenasta odsłona konferencji „Życie prywatne Polaków w XIX wieku” była pretekstem do listopadowego spotkania z prof. Marią Korybut-Marciniak.

Jedenasta odsłona konferencji „Życie prywatne Polaków w XIX wieku” odbyła się w dniach 5-6 października. Jej hasło przewodnie to „Requiem”. Naukowcy z kilkunastu ośrodków akademickich przedstawili w sumie 25 referatów. A miały one charakter interdyscyplinarny. Obok historyków mogliśmy wysłuchać również literaturoznawców i etnografów. Wystąpienia i ożywione dyskusje koncentrowały się na różnych aspektach śmierci w XIX wieku, którą obserwowano „z daleka i z bliska”.

Jak odbierano śmierć, jak ją opisywano, jaki stosunek do umierania prezentowali przedstawiciele różnych grup społecznych – to tylko niektóre z pytań, na które poszukiwano odpowiedzi. Koncentrowano uwagę wokół śmierci kobiet, żniw dziewiętnastowiecznych epidemii, samobójstw, ceremonii i mów pogrzebowych, aspektów materialnych pogrzebów, rytuałów, a także mitologizacji śmierci wybitnych postaci.

Posłuchajcie rozmowy Krzysztofa Buzderewicza z prof. Marią Korybut-Marciniak.

 

 

Organizatorami konferencji byli: Instytut Historii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, Instytut Historii Uniwersytetu Łódzkiego oraz Polskie Towarzystwo Historyczne (Oddział w Olsztynie).


Opinie czytelników

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola oznaczono *



RADIO UWM FM

Uwierz w muzykę

Teraz gramy

Title

Artist