Aktualności
14.03.2024

Kolejne laury przyznane "Najlepszym z najlepszych" z UWM

Za nami XXI Gala Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Laur "Najlepszym z najlepszych" przyznano w tym roku m.in. artystom związanym z Wydziałem Sztuki UWM: prof. Janowi Połowianiukowi i Wojciechowi Dzieszkiewiczowi. W kategorii sport nagrodę otrzymała także Aleksandra Lisowska z KS AZS UWM Olsztyn.

 

Marszałek Laurami "Najlepszym z najlepszych" wyróżnił w tym roku trzydzieści dwie osoby, firmy czy instytuje z regionu działające i odnoszące sukcesy w kraju i za granicą. Nagrody zostały przyznane w jedenastu kategoriach: działalność na rzecz społeczności lokalnych, sztuka kulinarna, turystyka, kultura, osobowość, sport, społeczeństwo, zdrowie, środowisko, gospodarka oraz innowacje i rozwój. Wręczono również tzw. Diamentowe Laury.

W kategorii osobowość jeden z Laurów utrzymał prof. Jan Połowianiuk - Prodziekan Wydziału Sztuki UWM, dyrygent, chórmistrz znany m.in. z wieloletniej pracy z Olsztyńskim Chórem "Bel Canto". Jak przyjął to wyróżnienie?

"Przede wszystkim jestem wielce zaszczycony i uważam, że ta nagroda nie jest dla mnie, tylko dla tych wszystkich osób, które już przez trzy dekady zaufały mi i są ze mną. Ja jestem dyrygentem. A dyrygent to jest specyficzny artysta. On sam niczego nie uczyni. Sam nic nie znaczy. Znaczy dopiero wtedy, gdy ludzie mu zaufają i wręcz ślepo zawierzą jego wizji. Ja jestem szczęśliwy, bo mam wokół siebie tych ludzi. I im dziękuję i dedykuję tę nagrodę. Bez nich mnie by tu nie było" - mówił prof. Połowianiuk. A jak zostaje się "Najlepszym z najlepszych"? "To dobre pytanie! Po prostu... jutro muszę być lepszy niż byłem dzisiaj, a pojutrze muszę być lepszym niż byłem jutro. To najprostsza recepta! Trzeba być empatycznym w stosunku do ludzi, szanować i doceniać tych, z którymi się współpracuje. I oni się odpłacą. W ten sposób tworzy się zespoły, które razem dążą do dobrych celów i je osiągają."

Wojciech Dzieszkiewicz - nagrodzony w kategorii kultura - to artysta grafik, rysownik, projektant graficzny, absolwent Wydziału Sztuki, który w październiku rozpoczął naukę w Szkole Doktorskiej UWM. Swoją rozprawę będzie przygotowywał pod kierownictwem prof. Aleksandra Woźniaka. Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego nagrodził go Laurem w kategorii kultura, doceniając m.in. pracę włożoną w "Mapę stworzoną w roku 2023 z okazji 550. rocznicy urodzin i 480. rocznicy śmierci Mikołaja Kopernika".

"Była to praca wymagająca, ale też niesamowicie mnie pochłaniająca. I przyznam, że do ostatniej chwili nad tym pracowałem. Mapa powstała. Wszyscy są chyba z niej zadowoleni. Ja również, że mogłem taki obraz swojego autorstwa zaprezentować" - wspomina artysta.

Z prof. Janem Połowianiukiem i Wojciechem Dzieszkiewiczem podczas gali rozmawiał Piotr Szauer. Posłuchajcie!

Dodajmy, że w gronie laureatów znaleźli się także absolwenci Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie - Mateusz Cwaliński (kultura) i Maciej Kowalewicz (sport). W kategorii sport Laurem "Najlepszym z Najlepszych" wyróżniona została również Aleksandra Lisowska. Reprezentantka klubu AZS UWM Olsztyn w grudniu w Walencji czasem 2:25:52 ustanowiła nowy rekord Polski w biegu maratońskim. Już kilka miesięcy wcześniej - jako pierwsza Polka - wywalczyła minimum na Igrzyska Olimpijskie w Paryżu. Od stycznia intensywnie przygotowuje się do tego startu. O czym opowie w piątkowym Magazynie Sportowym Radia UWM FM.

Wyjątkowe wyróżnienie odebrał w czwartek także zespół lekarzy (dr n. med. Małgorzata Pawłowicz, dr n. med. Krzysztof Dowgierd i prof. dr hab. n. med. Dawid Larysz) związanych z Collegium Medicum UWM, a zajmujących się w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie leczeniem chorób rzadkich.

Działalność na rzecz społeczności lokalnych:
- Centrum Szkoleń Branżowych Warmińsko-Mazurskiego Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Olsztynie
- Krystyna Maria Kijewicz  
- Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi „Aniołowo"  
Sztuka kulinarna:
- Gościniec „Ryński Młyn”  
- Gospodarstwo Eko Złotna  
Turystyka:
-  Zagroda Edukacyjna Warmińska Pszczoła
- Zamek Biskupów Warmińskich w Lidzbarku Warmińskim
Kultura:
- Mateusz Cwaliński  
- Wojciech Dzieszkiewicz  
-  Olsztyński Teatr Lalek
Osobowość:
- Anna Lewikowska
- lek. Piotr Przelaskowski
- dr hab. Jan Połowianiuk, prof. UWM
Sport:
-  Aleksandra Lisowska
-  Maciej Kowalawicz   
-  KS Constract Lubawa
Społeczeństwo:
 - PKO BP (Regionalne Centrum Korporacyjne PKO BP w Olsztynie)  
-  Fundacja Borussia  
-  Oddział Związku Sybiraków w Olsztynie  
 Zdrowie:
 - Zespół Oddziału Klinicznego Ginekologii Onkologicznej WSS w Olsztynie
-  Urszula Patrycja Kownierowicz
-  Iwona Chełchowska
 Środowisko:
-  KAJ Sp. z o.o.
-  Michelin Sp. z o.o.
Gospodarka:
- ALBO Producent Mebli Ekspozycyjnych
- Szkłoland Sp. z o.o.
- Marzena i Jacek Szulwic
Innowacje i rozwój:
- Stokota Sp. z o.o.
- Konrad Zieliński -
- Małgorzata Adamus
DIAMENTOWY LAUR:
- Citi Olsztyn -
- Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Olsztynie

Przyjaciele - stań się jednym z nich: