Aktualności
25.04.2024

Ostatnie w tym roku akademickim (i rekordowe!) Czwartki z Humanistyką

Za nami ostatnie w tym roku akademickim spotkanie cyklu Czwartki z Humanistyką. 25 kwietnia licealiści z regionu, którzy odwiedzili Wydział Humanistyczny Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie mogli m.in. dowiedzieć się, jak ucztowali Rzymianie, czy roboty jeżdżą autostopem i czy wyzwiska mogą być grzeczne. Naukowcy przygotowali dla nich także warsztaty podczas których poznawali przysmaki kuchni rosyjskiej, ortografię niemiecką na wesoło i angielskie słowa zdradliwe". Posłuchajcie naszej relacji!

 

Czwartki z Humanistyką mają już swoją około dziesięcioletnią tradycję. Nie dziwi więc fakt, że uczniowie chętnie przyjeżdżają do Kortowa, by posłuchać ciekawych wykładów i wziąć udział w warsztatach przygotowanych dla nich przez wykładowców. "Chcemy w ten sposób zbliżyć się do uczniów, pokazać im jakim obszarem wiedzy zajmuje się humanistyka i jednocześnie, co badają nasi wykładowcy" - przypomina prof. Joanna Chłosta-Zielonka, Prodziekan ds. rozwoju i promocji Wydziału Humanistycznego UWM w Olsztynie. "W tym roku akademickim odbyło się 40 wykładów, w których brali udział wykładowcy z jedenastu naszych kierunków studiów. Hasło naszego wydziału to: Znamy się na ludziach! I dzisiaj okazało się, że wszystkie wykłady były związane bardzo z człowiekiem na przestrzeni wieków i jego możliwościami. Takie też były warsztaty."

Ostatnie spotkanie w tym roku akademickim cieszyło się ogromnym zaintreresowaniem. "Przeżyliśmy chyba apogeum! Nasza największa aula była po prostu wypełniona po brzegi. A mieści około 330 osób. Więc taką liczbę na koniec cyklu gościliśmy u nas. Była to też możliwość zachęcenia do studiowania na naszej uczelni" - dodaje prof. Chłosta-Zielonka.

 

O swoich wykładach opowiedzieli nam także dr Szymon Żyliński z Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej oraz prof. Aneta Jachimowicz z Instytutu Literaturoznawstwa UWM. Posłuchajcie!

 

Relację przygotował Krzysztof Gajewski.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: