Aktualności
09.05.2024

Historie true crime na zakończenie cyklu "Naukowe środy na UWM"

Za nami ostatnie spotkanie cyklu "Naukowe środy na UWM". 8 maja w Bibliotece Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie prelekcję zatytułowaną "Historie true crime - dlaczego aż tak przyciągają?" wygłosił dr Andrzej Gawliński z Wydziału Prawa i Administracji.

Środowy wykład miał m.in. odpowiedzieć na pytanie, dlaczego tak chętnie sięgamy po - niejednokrotnie bardzo brutalne - podcasty, w których opowiada się o przestępcach? "Starałem się podczas wykładu opowiedzieć nie tylko o tym, co powoduje, że tak chętnie słuchamy, czytamy czy też oglądamy materiały z tej tematyki, ale opowiedziałem też o mitach, z jakimi możemy się spotkać, które powodują, że ten obraz rzeczywistości śledczej jest nieco przekłamany" - mówił naszej reporterce dr Andrzej Gawliński. "Sam temat przyciąga i jest fascynujący. Widzę to też po innych spotkaniach. Wiele osób zastanawia się, dlaczego jesteśmy skłonni do zła i czy każdy z nas byłby skłonny do zabójstwa. Odpowiedź każdy powinien znaleźć sam. Dla jednych do zwykła ludzka ciekawość. Ale często zastanawiamy się, co popycha ludzi do przestępstw. Przyczyn zainteresowania true crime może być naprawdę wiele."

"Naukowe środy na UWM" to inicjatywa Centrum Marketingu i Medium Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. W tym semestrze pięciokrotnie spotykaliśmy się w Bibliotece Uniwersyteckiej, by wysłuchać ciekawych wykadów i wziąć udział w dyskusjach dotyczących m.in. zdrowego odżywiania, języka współczesnej młodzieży czy działalności polskich influencerów.

"Za każdym razem byłam pod wrażeniem tego, że spotkania cieszyły się dużym zainteresowaniem - tzn. pojawiało się tutaj u nas naprawdę dużo osób. Ale - co też ważne -  były to osoby, które z zainteresowaniem wysłuchiwały tych wykładów i miały pytania" - podkreśla prowadząca spotkania z naukowcami Daria Bruszewska-Przytuła z CMiM. I dodaje: "Mam wielką nadzieję, że cykl będzie kontynuowany. Mamy wielu specjalistów, ekpertów, którzy potrafią z zaangażowaniem opowiadać o tym, czym zajmują się naukowo. Naukowe środy na UWM okazały się wielkim sukcesem!"

Relację przygotowała Aniela Potorska.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: