Aktualności
12.04.2024

Nowości muzyczne 15.04-21.04.2024

BETH GIBBONS - Reaching Out [PIOSENKA TYGODNIA]

Właścicielka hipnotyzującego głosu znanego z Portishead nagrała pierwszą, prawdziwie solową płytę. Album zawiera 10 kompozycji nagranych nieśpiesznie, bo przez ostatnią dekadę z udziałem Jamesa Forda (Arctic Monkeys, Depeche Mode, The Last Dinner Party) i samą Beth Gibbons we współpracy z Lee Harrisem. (Talk Talk).

PŁyta "Lives Outgrown" jest, w pewnym sensie, najbardziej osobistym dziełem Beth do tej pory, wynikiem okresu ciągłej refleksji i zmian - "wielu pożegnań", jak mówi Beth. Pożegnań z rodziną, przyjaciółmi, a nawet z dawną sobą. Są to piosenki z napisane w momencie, kiedy patrzenie w przyszłość nie daje już tego, co kiedyś, a spojrzenie wstecz staje się nagle wyraźniejsze.
„Uświadomiłam sobie, jak wygląda życie bez nadziei” – mówi Beth. „I to był smutek, jakiego nigdy nie czułam. Wcześniej miałam możliwość zmiany swojej przyszłości, ale kiedy walczysz ze swoim ciałem, nie możesz zmusić go do zrobienia czegoś, czego nie chce". Piosenki poruszają również kwestie macierzyństwa, niepokoju i menopauzy a także, co nieuniknione, śmiertelności. „Ludzie zaczęli umierać” – mówi Beth. „Kiedy jesteś młody, nigdy nie znasz końca, nie wiesz, jak to się potoczy. Myślisz: wyjdziemy poza to. Będzie lepiej.

GOAT - Motorway

Drugi singiel londyńskiego zespołu zapowiadający nową płytę. Lottie, Rosy i Holly nagrały aż 16 piosenek. Współproducentem krążka jest John "Spud" Murphy znany ze współpracy z Lankum czy Black Midi. Na nowym materiale zespół bez lęku zagłębia się w ekspansywny noise-rock, delikatny folk i pop napędzany syntezatorami. Premiera "Below The Waste" odbędzie się 7 czerwca.

ROBERT CICHY/BARANOVSKI - Miodowa

Robert Cichy kontynuuje muzyczną podróż po warszawskich ulicach, po premierze tym razem w towarzystwie BARANOVSKIEGO, który prezentuje trzeci singiel z projektu "Spacer po Warszawie". Po singlach "Nowolipki" w wykonaniu Ani Dąbrowskiej i "Grzybowskiej" w wykonaniu Magdy Dubrowskiej tym razem wyruszamy w muzyczną podróż ulicą "Miodową". Utwór trwa niecałe cztery minuty, dokładnie tyle, ile potrzeba na przejście niedługiej, ale przesiąkniętej historią i niepowtarzalnym klimatem ulicy. Do każdego dotychczas wydanego utworu powstały specjalne wizualizacje wyreżyserowane przez Piotra Onopę.Na płycie "Spacer po Warszawie" znajdzie się 10 kompozycji. Premiera albumu „Spacer po Warszawie" została zaplanowana na 12 lipca.

THE BLACK KEYS - On The Game

Amerykanie wydali właśnie dwunasty album studyjny, "Ohio Players". Premierze towarzyszył teledysk do utworu "On The Game", który duet napisał wspólnie z Noelem Gallagherem. Klip idealnie podkreśla zabawny charakter płyty i stanowi powrót uwielbianego przez fanów Derricka Tuggle'a, doskonale znanego z teledysku do "Lonely Boy" z 2011 roku.

"Ohio Players" różni się od poprzednich wydawnictw duetu przywołując zupełnie nowe wpływy, przy jednoczesnym zachowaniu charakterystycznego, dobrze znanego brzmienia, z którego The Black Keys zasłynęli. Kładąc nacisk na współpracę, Dan Auerbach i Patrick Carney do pracy nad na płyta zaprosili Becka, Noela Gallaghera, Dana "The Automator" Nakamurę, Grega Kurstina, Juicy J, Lil Noida i innych.

- Bez względu na to, z kim pracujemy, nigdy nie czujemy, że rezygnujemy z tego, kim jesteśmy - dodaje Auerbach. - Moim zdaniem to raczej dodawanie pewnych smaków. Po prostu rozszerzyliśmy tę paletę o ludzi, z którymi chcieliśmy pracować. Wspieraliśmy ich i ich pomysły, aby zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby muzyka rozkwitała. Ale kiedy przyszedł czas na ukończenie albumu, zostaliśmy tylko Pat i ja.- Ta płyta miała być po prostu dobrą zabawą - mówi Carney. - Czymś, czego większość zespołów po 20 latach kariery nie robi, czyli przystępną, luźną płytę, która jest po prostu fajna.

PABLOPAVO I LUDZIKI - Lakuna [PŁYTA TYGODNIA]

Chyba najbardziej eklektyczna a przy tym najbardziej szalona z płyt Pablopavo i Ludzików. Sporo do tańca w nieistniejących budynkach, trochę o groteskowym pięknie miłości, nieco psychodelicznego country z Targówka i funku z Utraty - tak o krążku pisze jego wydawca, oficyna Karrot Kommando. Jak zdradził w jednym z wywiadów lider grupy Paweł Sołtys u genezy materiału, który znalazł się na albumie były prace nad ścieżką dźwiękową do niewydanego jeszcze serialu. Całość została nagrana we własnym studiu i sali prób w jednym. Materiał miksowali członkowie zespołu DJ Zero i basista Emil Wojtczak. Pablopavo przyznał, że sporo muzyki nie znalazło się na nowej płycie i niewykluczone, że jeszcze w tym roku usłyszymy coś spoza krążka. Również w tym roku, jesienią, grupa powróci do Olsztyna. Szczegóły niebawem.

Lista piosenek:

1 MASKI
2 PRZETAŃCZONE SERCA
3 GDZIE JEST MÓJ DOM
4 JESTEŚMY BOMBĄ
5 MI MIŁOŚĆ
6 PROWADZIMY ŻYCIE
7 WE RISE
8 KRAWĘŻNIKI
9 TAKSIARZ
10 APEROL
11 ZŁAMANE SERCE OSTRE JAK SZKŁO
12 KIR I KREPA

 

 

 

 

 

Przyjaciele - stań się jednym z nich: