Aktualności
07.07.2024

Nowości muzyczne 08.07-14.07.2024

NOSOWSKA/KRÓL - Można [PIOSENKA TYGODNIA]

Katarzyna Nosowska i Błażej Król mieli już okazję spotykać się w studio nagraniowym czy na dużej scenie podczas letnich koncertów. Jednak teraz, ich wyjątkowa relacja przerodziła się we wspólny album pt. "Kasia i Błażej". Krążek ukaże się we wrześniu, a w listopadzie wystartuje trasa koncertowa pod nazwą "Jenin-Piaseczno". Pierwszą zapowiedzią projektu jest singiel "Można" oraz towarzyszący mu klip w reżyserii Jacka Kościuszko.

Katarzyna Nosowska to wokalistka, tekściarka, pisarka oraz jedna z najbardziej wyrazistych osobowości i artystek w kraju. Błażej Król to muzyk, kompozytor, wokalista, autor tekstów. Wciąż udowadnia, że jest jedną z najjaśniejszych postaci na scenie alternatywnej. Na wspólnym koncie mają już świetną współpracę z 2023 roku pt. "MĘSKIE GRANIE PRZESTAWIA: NOSOWSKA – KRÓL", gdzie podczas letniej trasy wykonywali m.in. cover Nirvany "Smells Like Teen Spirit" czy "Szklanki" Young Leosi. Następnie, jesienią 2023 wydali utwór "Neodym".

- "Błażej pilnie strzeże tego, co w nim wrażliwe i ufne. Najbliżej tej strefy można się dostać chyba właśnie wspólnie tworząc. To moja ukochana płyta, nigdy nie pracowało mi się szybciej i bez wysiłku. Czasem myślę, że mi się to wszystko przyśniło, a może jednak nie – bo płyta przecież jest." - mówi Katarzyna Nosowska.

- "Nawet nie wiem kiedy Jenin zaczął sąsiadować z Piasecznem. Odległość 440 kilometrów pokonywana z prędkością „kciuków". Ja to jestem raczej zamknięty – delikatnie pisząc, ale dzięki spotkaniu z Kasią i tym piosenkom, pęknięcie na skorupie znacznie się powiększyło. Dzięki tym naszym "małym wielkim" rozmowom na wszystkich częstotliwościach powstała ONA – nasza płyta. Dziękuję." - mówi Błażej Król.

BONES OWENS - Goin Back Where I Came From

Amerykański artysta od dziecka wychowywał się na takich gatunkach jak country, gospel, bluegrass i rock. W wieku 10 lat zaczął grać na gitarze, a kilka lat później powstały pierwsze piosenki. Stawiając na muzyczną karierę przeprowadził się do Nashville i został muzykiem sesyjnym. Mniej więcej w tym czasie Caleb Ownes przybrał pseudonim Bones Owens. Pierwszą płytę wydał w 2014 roku. Najnwoszy singiel zapowiada album "Love Out Of Lemons". Krążek ukaże się 12 lipca.

PIETRUCHA/ZALEWSKA - Nic Złego

NEONOVA to nowy projekt Julii Pietruchy i Marty Zalewskiej. Składają się na niego nowe, refleksyjne utwory odnoszące się do życia, relacji wewnętrznych i codziennych spostrzeżeń.

Piosenki zostały napisane i skomponowane przez Julię w przeciągu zaledwie dwóch tygodni, w przedziwnym, kosmicznym przypływie energetycznym na przełomie stycznia i lutego 2024, po wielu miesiącach wewnętrznej, twórczej ciszy. Właściwie od razu, jeszcze ciepłe, spod strun Gibsona, trafiły do rąk Marty, która pobudzając najczulsze struny swojej wrażliwości i kunsztu oraz odwiedzając tak bliskie jej sercu rejony amerykańskiej muzyki, rozbudowała je o wzruszające, naturalne i prawdziwe aranże, w których zawiera się piękno wspólnych muzycznych inspiracji. Do nagrania w studio dziewczyny zaprosiły muzyków, których brzmienie i charakter cenią, aby i oni dołożyli od siebie cegiełkę. Poza aranżacjami Marta Zalewska odpowiedzialna jest za nagrania partii basowych, gitarowych, wokali oraz chórków.

- “Zainspirowana rozmową z moją kumpelą Martą Zalewską, wokalistką, multiinstrumentalistką, wspólnie zdecydowałyśmy o założeniu duetu, w którym pokusimy się o jak najprostsze w formie przekazanie piękna autorskich kompozycji" - mówi Julia Pietrucha.

- "Piosenki opatulone w aranżacje nawiązujące do amerykańskiej muzyki neofolk, americany, country i bluegrass, zaśpiewane w dwugłosie przy akompaniamencie naszych ukochanych gitar, a niekiedy i mandoliny, skrzypiec, perkusji, będą czymś zupełnie niespotykanym na polskich ziemiach. Dwie piękne, zdolne (i co się dopiero okaże, niezwykle zabawne) istoty łączą siły, wrażliwości, talenty i wspólnie ruszają w trasę koncertową, na którą zapraszają tych łaknących ciarek na plecach, tych zamykających oczy podczas słuchania muzyki, a także tych, którzy odpływają w snujących się melodiach, dobrych dla ciała i duszy” - tłumaczy Pietrucha.

ROSIE LOWE - In My Head

Brytyjska wokalistka i autorka piosenek debiutowała ponad dekadę temu. Pierwszą płytę wydała jednak dopiero w 2016 roku. Na krążku pojawiła się gościnnie rapowa gwiazda z Londynu Little Simz. Rosie Lowe nie poszła jednak za ciosem i na jakiś czas wycofała się z branży muzycznej. Wróciła jednak dość szybko z kolejnymi nagraniami. Nowy singiel pochodzi z nadchodzącego albumu. Płyta "Lover, Other" ukaże się 18 sierpnia.

EELS - Eels Time! [PŁYTA TYGODNIA]

W czerwcu ukazała się piętnasta płyta amerykańskiej grupy. Krążek był nagrywany w różnych zakątkach świata - w słonecznej Kalifornii i deszczowym Dublinie. Na album składa się zestaw 12 nowych piosenek, których autorem jest jak zawsze Mark Oliver Everett. Zdaniem wielu to jedne z najbardziej introspektywnych i osobistych kompozycji Everetta w ostatnich latach.

Lista piosenek:

1. Time
2. We Won’t See Her Like Again
3. Goldy
4. Sweet Smile
5. Haunted Hero
6. If I’m Gonna Go Anywhere
7. And You Run
8. Lay With The Lambs
9. Song For You Know Who
10. I Can’t Believe It’s True
11. On The Bridge
12. Let’s Be Lucky

Przyjaciele - stań się jednym z nich: