W przedświątecznym tygodniu mamy dla Was sporo krajowych nowości. „Pięknie płyniesz” Dawida Podsiadło to nasza piosenka tygodnia, zaś najważniejszy album to „Marzenia ściętej głowy” Kierasa. Posłuchamy też nowego singla polsko-japońskiego AcidSittera, a zagranicę reprezentować będą alt-popowa Sky Ferreira oraz punkowy Gallus.
DAWID PODSIADŁO – Pięknie płyniesz [PIOSENKA TYGODNIA]
Jeden z najpopularniejszych polskich artystów wraca z nowym, mocnym singlem „Pięknie płyniesz”, promującym film „Dokumentalny”! Obraz miał swoją kinową premierę 3 grudnia, a 18 grudnia trafi na platformy streamingowe.
W czerwcu 2024 roku Dawid zagrał 7 koncertów stadionowych dla pół miliona widzów. Finałem tej trasy były rekordowe dwa koncerty na Stadionie Śląskim w Chorzowie dla prawie 200 tys. osób.
Film „Dawid Podsiadło – Dokumentalny” to zapis tych 7 wyjątkowych dni. To intymny portret jednej z największych postaci polskiej sceny muzycznej. Jednak to nie same koncerty są tu najważniejsze, lecz Dawid – artysta, który tą trasą zamyka pewien etap swojej kariery i zastanawia się, co przyniesie przyszłość. Singiel „Pięknie płyniesz” jest integralną częścią filmu, a producentem utworu jest Tobias Kuhn, odpowiedzialny m.in. za utwory The Kooks, czy Milky Chance.
Przy okazji artysta ogłosił w dokumencie, że wiosną 2025 roku w sześciu miastach zorganizuje… dwudniowy festiwal. Choć nie poznaliśmy jeszcze żadnych szczegółów, fani podejrzewają, że może on być niezłą konkurencją dla Męskiego Grania. Eventy odbędą się w Poznaniu (6 i 7 czerwca), we Wrocławiu (27 i 28 czerwca), w Warszawie (11 i 12 lipca), w Krakowie (25 i 26 lipca), w Gdańsku (15 i 16 sierpnia) oraz w Katowicach (29 i 30 sierpnia).
SKY FERREIRA – Leash
To pierwszy singiel artystki od ponad 2 lat. Piosenka zostanie uwzględniona w ścieżce dźwiękowej do nadchodzącego filmu „Babygirl”, w którym grają Nicole Kidman i Harris Dickinson. Nie sposób nie zauważyć podobieństwa między tematyką filmu, a sytuacją artystki na przestrzeni ostatniej dekady…
Kariera wokalistki jest bowiem w pewnym zawieszeniu od 2014 roku, kiedy to w wieku 21 lat nakładem Capitol Records wydany został jej debiutancki LP „Night Time, My Time”. Jej fani w pewnym momencie nawet rozpoczęli ruch #FreeSky, aby zmusić ją i jej wytwórnię do wydania nowej muzyki. Niedawno artystka uwolniła się od tego – jak się okazuje – toksycznego kontraktu z wytwórnią płytową.
To nie była moja wina, że nie mogłam wydawać nowej muzyki przez 10 lat.
– mówiła niedawno w wywiadzie dla „Vogue’a”.
Wkrótce po „Leash” artystka planuje wydać niezależnie kolejne utwory, a w przyszłym roku wyruszyć w trasę. Długo wyczekiwany drugi album „Masochism” jest już gotowy i ma się ukazać w 2025 roku.
ACIDSITTER – Doomscroller’s Blues
Polsko-japońscy psychonauci, którzy eksplorują szeroki nurt psychodelii z rokendrolową pasją i stoner punkową energią.
Ich nowy utwór został wyprodukowany i nagrany w całości na taśmę przez Maćka Cieślaka z legendarnego zespołu Ścianka. To hipnotyzująca fuzja psych i surf rocka, zatopiona w pogłosie i chwytliwym beatlesowskim uroku. Klimat retro tego utworu przywołuje na myśl takie zespoły jak Allah-Las czy Mystic Braves.
Doomscroller’s Blues to spowiedź mizantropa. Piosenka dla każdego, kto kiedykolwiek pomyślał (choćby przez moment), że ludzkość sama sobie zasłużyła na koniec świata. Inwazja Rosji na Ukrainę dość dobitnie przypomniała o tym, że ludzie nie uczą się na własnych błędach, nie możemy się wyrwać z kręgu makabry.
Doomscrolling to zjawisko polegające na spędzaniu nadmiernej ilości czasu na czytaniu dużych ilości wiadomości, szczególnie negatywnych, w Internecie i mediach społecznościowych. Określenie powstało w czasie pandemii Covid-19, kiedy wszyscy wyszukiwaliśmy jakichkolwiek informacji, żeby wiedzieć co nas czeka następnego dnia. Tak się złożyło, że większość tych informacji była zła… i wywoływała w nas tytułowy smutek.
GALLUS – Depressed Beyond Tablets
Od momentu założenia zespołu w 2017 r. w pubie w Glasgow, od którego pochodzi nazwa – Gallus są na drodze bezlitosnego podboju narodowej sceny muzycznej. Dosyć szybko zdobyli reputację jednego z najlepszych zespołów występujących na żywo w Szkocji, a później zapełniali kluby muzyczne, gdziekolwiek tylko nie grali. Ich muzyczny katalog rozciąga się nad szerokim zakresem muzyki punk i post-punk.
W swoim najnowszym singlu przypominają, że głębszych problemów życiowych nie można zamaskować tymczasowymi lekarstwami ani pigułkami.
KIERAS – Marzenia Ściętej Głowy [PŁYTA TYGODNIA]
Pochodzący z Rudy Śląskiej młody, charyzmatyczny artysta, który wdarł się na polską scenę muzyczną z nieposkromionym zapałem i bezkompromisowym przekazem. To młody, wkurzony koleś z gitarą, który ma dość fałszywego świata i nie boi się o tym mówić. Jego debiut to historie pełne szczerości i codzienności – pogoń za marzeniami, obserwacja otoczenia, przelotne przygody, samotność, tęsknota, aż w końcu katharsis, przynajmniej chwilowe…
Ale na tej płycie nie chodzi tylko o artystę – chodzi o każdego, kto czuje się przytłoczony otaczającą go pustką i nadmuchaną rzeczywistością. MARZENIA ŚCIĘTEJ GŁOWY to krzyk pokolenia, które walczy o oddech, prawdziwą bliskość i naturalne piękno. To piosenki dla tych, którzy jeszcze nie stracili nadziei, choć balansują na krawędzi.
Album nagrany został w całości na setkę, w składzie – gitara/wokal, bas, perkusja, urozmaicony dziewczęcymi chórami, sekcjami dętymi i nietuzinkowymi gośćmi. Nie znajdziecie na nim sztucznej inteligencji ani wypieszczonych pętli gotowych do puszczenia w windzie, za to dostaniecie ociekającą szczerością solidną porcję mocnego, nietuzinkowego grungefunkpunku zanurzonego w wyskrobanych z najgłębszych zakamarków duszy tekstach.
Tracklista:
- NIC nie rozumie MNIE
- znowu ZNOWU
- real
- Marzenia Ściętej Głowy
- Skleroza (feat. Lech Janerka)
- Jogurt i Banan
- tylko ŁEB (feat. Wrotas, Piotr Prońko)
- LWK (feat. Leh)
- MIŁOŚĆ Zawady
- Efekt 94 BPM