W 85. rocznicę napaści ZSRR na Polskę w Kortowie uczczono pamięć ofiar zbrodni katyńskiej. Taka wyjątkowa uroczystość organizowana jest na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie dwa razy w roku, w szczególnym miejscu – Alei Ofiar Katyńskich na Górce Kortowskiej.
Gościem audycji AZS Na Fali był środkowy Indykpolu AZS Olsztyn – Paweł Cieślik. Jak ocenia swój debiut w barwach akademików w PlusLidze? Jak czuje się w nowej drużynie? I czy widzi szansę na to, aby zaczęła ona regularnie punktować już w najbliższych spotkaniach? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy Mateusza Lewandowskiego!
Podczas trzeciej edycji Great September Showcase Festival & Conference grupa EABS zaprezentowała materiał z wydanej w maju płyty „Reflections of Purple Sun”, która jest reinterpretacją dzieła Tomasza Stańki sprzed 50 lat. Tuż po koncercie Szymon Tołpa miała okazję porozmawiać z Markiem Pędziwiatrem, Jakubem Kurkiem i Marcinem Rakiem. Posłuchajcie!
W ostatnim tygodniu sierpnia na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie odbyło się spotkanie grupy roboczej LOFAR-VLBI, zorganizowane przez Instytut Geodezji i Budownictwa Wydziału Geoinżynierii UWM. O czym dyskutowali naukowcy i jaki był cel wizyty gości z Torunia, Krakowa i kilku zagranicznych ośrodków akademickich? O tym w naszym studiu opowiadał prof. Marcin Hajduk.
To już tradycja, że w połowie września w Kortowie odbywają się jubileuszowe zjazdy absolwentów Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego a także uczelni, które działały tu przed 1999 rokiem – czyli Akademii Rolniczo-Technicznej i Wyższej Szkoły Rolniczej. W minioną sobotę swój jubileusz świętowało także Stowarzyszenie Absolwentów UWM, które działa już od 35 lat. W specjalnej uroczystości udział wzięli m.in. Rektor UWM prof. Jerzy Przyborowski, Wojewoda Warmińsko-Mazurski Radosław Król i byli rektorzy uczelni – prof. Ryszard Górecki i prof. Jerzy Strzeżek.
Jest takie miejsce w Olsztynie, gdzie dzieci rozwijają skrzydła i zyskują pewność siebie. Potrafią się uczyć, mają dobrą koncentrację i pamięć, szybko czytają.
Na inaugurację sezonu 2024/2025 w PlusLidze Indykpol AZS Olsztyn przegrał w Hali Urania 1:3 (29:27, 21:25, 22:25, 18:25) z PGE GiEK Skrą Bełchatów. Akademicy dobrze rozpoczęli swój pierwszy mecz pod wodzą Juana Manuela Barriala. Jednak po wygranym premierowym secie, kolejne trzy oddali rywalom.
W meczu inaugurującym nowy sezon w I lidze piłki ręcznej Warmia Energa Olsztyn wygrała w Hali Urania 31:30 (16:19) z SKF KPR-em Spartą Oborniki. Jednak zawodnicy trenera Mateusza Antolaka o to zwycięstwo musieli walczyć do ostatniej minuty. Natomiast od porażki rozgrywki rozpoczął Szczypiorniak.
Stomil Olsztyn przegrał na wyjeździe 0-2 (0-2) z Sokołem Aleksandrów Łódzki i spadł na jedenastą pozycję w tabeli grupy I rozgrywek III ligi. Po ośmiu kolejkach „Duma Warmii” ma już na koncie cztery porażki. A sezon rozpoczęła przecież bardzo dobrze.
Aleksandra Popławska i Marek Kalita tworzą duet idealny. Tak mówi się o parze aktorów, których blisko ćwierć wieku temu połączyła miłość. Poznali się – a jakże! – w teatrze. Jak udanie łączyć pracę z życiem osobistym? M.in. o tym opowiadali w sierpniu w Kortowie podczas Campusu Polska Przyszłości. A rozmawiała z nimi także Marta Wróblewska. Posłuchajcie!
RADIO UWM FM