Do 11 kwietnia w galerii Wydziału Sztuki UWM „Stara Kotłownia” oglądać można prace Krzysztofa Bartnika z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Tytuł wystawy – „Genesis” – odwołuje się do biblijnego opisu stworzenia świata. Obraz, jego konstrukcja i proces powstawania ma z tym opisem dużo analogii. Jest pewnego rodzaju „światem”. „Fascynuje mnie to, że używając w obrazie elementarnej formy i podstawowych jakości barwnych możliwa jest ogromna ilość możliwości. Czy nieskończona? Maluję aby to zbadać…” – przyznaje autor. Posłuchajcie rozmowy Alicji Orent!
Foto: Ścibor P. Ciepielewski
Świat powstał z najprostszych elementów – z pierwiastków, z atomów – więc ta najprostsza cząsteczka dała rozwój aż do nieskończonej ilości możliwości, ogromnego bogactwa. Podobnie jest z obrazem. Na początku nie ma nic, potem pojawia się pierwszy ślad, drugi, trzeci… Komplikują się, wchodzą w relacje, następuje jakiś proces aż do bogactwa rozmiaru, do nieskończoności”
– mówi Krzysztof Bartnik. A rozmawiała z nim Alicja Orent. Posłuchajcie!
O swojej twórczości autor pisze tak:
…Serie obrazów, które prezentuję Państwu na wystawie, wynikają z tematu zawsze obecnemu w moim twórczym życiu, a w jego drugiej połowie, nawet dominującemu. Tematem tym jest pejzaż. Pomiędzy syntetyczną formą moich współczesnych obrazów, a studium krajobrazu, które leżało u podstaw mojego malarskiego doświadczenia jest okres, w którym, nie narzucając sobie specjalnie żadnego programu, pozwoliłem w naturalny sposób ewoluować formule powstających obrazów. Z czasem zaobserwowałem jak impresjonistyczna wrażliwość i ekspresjonistyczna żywiołowość wczesnych kompozycji ulega zmianie. Struktura obrazu staje się bardziej oszczędną i bardziej uporządkowaną, aż pojawił się kwadrat. Czasami zwielokrotniony, gdzie indziej poddany rotacji, różnicowany wielkością w taki sposób, że przekątna jednej figury określa bok innej. Cytując słownik symboli: „Kwadrat symbolizuje Absolut, doskonałość boską, Objawienie, niebieskie Jeruzalem, cztery pierwiastki świata, wszechświat, ziemię, przestrzeń, cztery strony świata, cztery części, jednolitość, porządek, solidność, zakotwiczenie, stagnację, nieruchomość, ciało, cztery okresy życia ludzkiego, wiedzę, sprawiedliwość, bezstronność, prostotę, wytrwałość, honor, zadowolenie”. Jest zatem dobrym fundamentem dla obrazu. Jako forma plastyczna posiada dynamikę kierunkowo równomiernie rozłożoną pozbawioną „ozdobności” wzajemnej proporcji boków, jaką mają np. prostokąty.”
Wernisaż wystawy „Genesis” odbył się 26 marca. Prace Krzysztofa Bartnika w galerii Wydziału Sztuki UWM „Stara Kotłownia” oglądać można do 11 kwietnia.
Krzysztof Bartnik – urodzony w 1964 roku w Grębkowie malarz i pedagog. Absolwent Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Dyplom z malarstwa pod kierunkiem prof. Stanisława Borysowskiego w 1988 r. Przewód kwalifikacyjny I i II stopnia w dziedzinie sztuk plastycznych (dyscyplina malarstwo) na Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Od 1989 roku pracuje na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Obecnie na stanowisku profesora w Katedrze Rysunku i Malarstwa Wydziału Artystycznego. Swoją twórczość prezentował w licznych wystawach indywidualnych (51 – Austria, Bośnia i Hercegowina, Chorwacja, Czechy, Francja, Polska, Serbia, Słowenia) i prezentacjach zbiorowych (ponad 100 – Australia, Austria, Belgia, Bośnia i Hercegowina, Czechy, Francja, Litwa, Macedonia, Meksyk, Niemcy, Polska, Rumunia, Słowenia, Ukraina, Węgry, Włochy). Uczestniczył w wielu plenerach i sympozjach artystycznych w kraju i za granicą. Jego obrazy znajdują się w kolekcjach prywatnych i instytucjonalnych w Polsce i poza granicami. Był kuratorem szeregu wystaw w lubelskim środowisku artystycznym.
Czytaj dalej



