Rok olimpijski był szansą dla tych, którzy polecieli do Paryża, by zapisać się na kartach polskiego i światowego sportu. Żadnemu z uczestników igrzysk reprezentujących kluby z Warmii i Mazur nie udało się jednak osiągnąć we Francji sukcesu na miarę własnych oczekiwań. Z medalami wrócili natomiast: pochodzący z Giżycka (ale na co dzień grający dla PGE Projektu Warszawa) siatkarz Jakub Kochanowski oraz trenująca często w Kortowie i mieszkająca w okolicach Olsztyna Natalia Bukowiecka (KS Podlasie Białystok). Kto zatem zasłużył na tytuł sportowca minionych dwunastu miesięcy w naszym regionie? Zestawienie, które prezentujemy tradycyjnie pod koniec grudnia, pozwala wierzyć, że IO Los Angeles 2028 dadzą kibicom więcej powodów do radości. Idzie młodość!
Zacznijmy zatem od igrzysk. Najmłodszą reprezentantką Polski, która znalazła się w kadrze na Paryż była Anastazja Kuś. Nastolatka z klubu AZS UWM Olsztyn pobiegła w eliminacjach żeńskiej sztafety 4×400 metrów. Tego startu nie zaliczy do udanych, ale doświadczenie zdobyte w tym roku we Francji, powinno zaprocentować w przyszłości. A 2024 rok był dla niej bardzo udany. Poprawiała swoje rekordy życiowe na 200, 300 i 400 metrów. W lipcu w Bańskiej Bystrzycy zdobyła złoty medal mistrzostw Europy do lat 18 w biegu na swoim koronnym dystansie 400 metrów. Czasem 51,89 sekundy pobiła wówczas własny rekord Polski U18 oraz poprawiła o prawie sekundę rekord tej imprezy. Ze Słowacji przywiozła także srebrny medal, po który sięgnęła ze sztafetą szwedzką (w składzie: Oliwia Kasprzak, Aleksandra Jeż, Zofia Tomczyk i Anastazja Kuś). Polki czasem 2:05.44 również poprawiły rekord kraju do lat 18.
To był na pewno mój sezon życia. Byłam na igrzyskach, poprawiałam swoje życiówki, rekord Polski. Brałam też udział w finale mistrzostw Polski seniorów wśród bardzo dobrych zawodniczek. Mam nadzieję, że w kolejnym sezonie uda mi się poprawić te wyniki”
– mówiła niedawno na naszej antenie 17-letnia biegaczka, która we wrześniu zajęła także trzecie miejsce w biegu na 400 metrów podczas mityngu Diamentowej Ligi w Zurichu.
Natalia Kaczmarek (dziś już Bukowiecka) wróciła z Paryża z brązowym medalem igrzysk olimpijskich. Gwiazda polskiej lekkoatletyki w finale biegu na 400 metrów musiała uznać wyższość Marileidy Paulino i Salwy Eid Naser. Przypomnijmy, że w swoim dorobku ma także dwa krążki olimpijskie wywalczone trzy lata wcześniej w Tokio (sięgnęła tam po złoto ze sztafetą mieszaną 4×400 metrów oraz srebro ze sztafetą kobiet na tym samym dystansie). Indywidualnie w tym roku w Rzymie wywalczyła również tytuł mistrzyni Europy. Po 48 latach poprawiła tam też rekord Polski Ireny Szewińskiej (czasem 48,98 sekundy). Jeszcze szybciej pobiegła w lipcu w Londynie – 48,90 sekundy. Dlatego bez wahania to właśnie jej przyznalibyśmy tytuł sportowca roku na Warmii i Mazurach! Ktoś powie, że nie reprezentuje klubu z Olsztyna czy z innego miasta naszego województwa, tylko Podlasie Białystok? Często trenuje jednak na stadionie lekkoatletycznym w Kortowie. Pochodząca z Drezdenka biegaczka od września jest żoną Konrada Bukowieckiego. Mieszka w Bartągu. Czujemy, że jest już stąd! A ona nie ukrywa, że dobrze czuje się na Warmii.
Mieszkam tu i czuję się tutaj jak w domu!”
– mówiła nam Natalia Kaczmarek podczas kolejnego Memoriału im. Zbigniewa Ludwichowskiego. W tym roku w Kortowie poprawiła najlepszy wynik w historii polskiej lekkoatletyki na dystansie 150 metrów.
Jakub Kochanowski od kilku lat uznawany jest za jednego z najlepszych środkowych na świecie. Siatkarz, który w PlusLidze debiutował jako zawodnik Indykpolu AZS Olsztyn, pochodzi z Giżycka. I choć w ostatnich latach reprezentował barwy Skry Bełchatów, Grupy Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle, Asseco Resovii Rzeszów, a obecnie gra dla PGE Projektu Warszawa, postanowiliśmy także docenić jego sukcesy i umieścić na podium klasyfikacji najlepszych sportowców 2024 roku na Warmii i Mazurach. Na olimpijski medal reprezentacji Polski kibice czekali przecież 32 lata!
Trzecie miejsce w naszym zestawieniu zajął natomiast Michał Burczyński. Choć bojery to mało popularna dyscyplina sportu, trudno było przejść obojętnie obok wyników, które na początku tego roku zanotował reprezentant klubu AZS UWM Olsztyn. W Estonii wywalczył bowiem tytuły mistrza świata i mistrza Europy. A przez 25 lat swojej sportowej drogi… 25 razy stawał na podium tych dwóch imprez. O swoich planach na kolejny rok opowiadał kilka dni temu na antenie Radia UWM FM. Posłuchajcie!
Przez cały ten rok informowaliśmy także o sukcesach reprezentantów klubu AZS UWM Olsztyn w taekwondo olimpijskim. Blisko kwalifikacji do Paryża był Szymon Piątkowski. Przegrał jednak z… kontuzją. Nie poddał się, odbudował formę i wrócił jeszcze silniejszy. Efekt? Miejsca na podium jesiennych zawodów pucharu świata w Rydze, Warszawie i Eindhoven (dwie wygrane i jedno drugie miejsce) a do tego tytuł mistrza Polski! W listopadzie awansował na pierwsze miejsce rankingu światowego w kategorii do 87 kilogramów!
Po kontuzji czułem głód i chęć wystartowania po przerwie. Nie próżnowałem w treningach. Spełniłem swoje marzenie. Rozpocząłem bardzo dobrze nowy sezon. Rezultaty przyszły same. To dobry początek. Chciałbym utrzymać takie miejsce do kolejnych igrzysk olimpijskich i zakwalifikować się z rankingu”
– mówi odważnie.
Młodszy klubowy kolega Szymona Piątkowskiego – Mateusz Chrzanowski – wywalczył jesienią w Sarajewie srebrny medal mistrzostw Europy U21 w taekwondo olimpijskim w kategorii do 63 kilogramów. W tym roku stawał także na podium zawodów pucharu świata w Skopje (zwycięstwo w Skopje Open 2024), Tallinie (drugie miejsce w President’s Cup 2024), Rydze (drugie miejsce w Riga Open 2024), Warszawie (trzecie miejsce w Polish Open 2024) oraz w Eindhoven (trzecie miejce w Dutch Open 2024). Najlepszy był również podczas mistrzostw Polski.
W tej dyscyplinie Olsztyn może pochwalić się jeszcze kilkoma wielkimi talentami. Czy w 2028 roku podczas igrzysk olimpijskich w Los Angeles jest szansa na to, że powalczą o medale? Naszym zdaniem – zdecydowanie tak! Dlatego warto również docenić pracę, którą wykonuje tu trener Maciej Ruta.
Zbigniew Staniszewski kolejny raz obronił tytuł mistrza Europy strefy centralnej oraz mistrza Polski w rallycrossie. Olsztyński kierowca od pięciu lat nie ma sobie równych w tej rywalizacji! I zapowiada, że nie powiedział jeszcze ostatniego słowa!
Maciej Kowalewicz nie był w pełni zadowolony ze swojego debiutu na igrzyskach olimpijskich. Ale reprezentant Gwardii Olsztyn w strzelectwie sportowym pod koniec roku wywalczył w New Delhi w Indiach trzy medale Akademickich Mistrzostw Świata. Czwarte miejsce zajął podczas tegorocznych mistrzostw Europy, co dało mu przepustkę do Paryża.
Uczestnictwo w igrzyskach olimpijskich to coś wielkiego. Jestem z tego bardzo dumny! Tym bardziej, że jestem pierwszym strzelcem z regionu, który zakwalifikował się na IO. Będę czerpał z doświadczenia, które tutaj nabyłem”
– mówił nam w sierpniu reprezentant Polski.
Doceniamy także udane starty Piotra Woźniaka. Nastoletni pływak Kormorana Olsztyn zajął 22. miejsce w wyścigu na 10 kilometrów na wodach otwartych w trakcie igrzysk olimpijskich w Paryżu. Stanął także na podium mistrzostw Europy oraz mistrzostw świata juniorów. Medale seniorskich mistrzostw Europy i świata ma już na swoim koncie Agata Barwińska. We Francji reprezentantka klubu MOS Iława liczyła więc na krążek. Ale trudną żeglarską rywalizację w klasie ILCA-6 na wodach w okolicach Marsylii ukończyła na 15. miejscu.
Jedenaste miejsce w naszym zestawieniu przyznaliśmy przedstawicielami dyscyplin zespołowych. Szymon Jakubiszak ma za sobą dobry rok. Zadebiutował w reprezentacji Polski i prezentował bardzo równą formę w PlusLidze. Ale to takie symboliczna pozycja, na której mogliby także pojawić się grający z orzełkiem na piersi futsaliści Constractu Lubawa (aktualni wicemistrzowie Polski) czy któryś z zawodników Dekorglassu Działdowo. To klub, który sięgnął w tym roku po Puchar Europy w tenisie stołowym mężczyzn. Wywalczył też wicemistrzostwo Polski a niedawno awansował do ćwierćfinału Ligi Mistrzów. Doceniamy więc również pracę szkoleniowców – Michała Dziubańskiego (Dekorglass Działdowo) i Dawida Grubalskiego (KS Constract Lubawa). Zaś tytuł trenera roku na Warmii i Mazurach przyznajemy… Marcinowi Mierzejewskiemu. Fakt, że samodzielnie prowadzi siatkarzy Indykpolu AZS Olsztyn od niedawna, wcale nie jest przeszkodą, by w ten sposób wyróżnić jego pracę. Odmienił akademików. Po fatalnym początku sezonu, znów są drużyną, której bać powinni się wszyscy rywale. Czapki z głów! I… oby tak dalej. A jeśli faktycznie kortowscy siatkarze awansują do fazy play-off, trudno będzie przekonać kibiców, że potrzebna jest kolejna zmiana. Daniel Pliński mógłby być dobrym… asystentem w Olsztynie.
2024 rok zapamiętamy także z powodu awansu drużyny AZS UWM Olsztyn do II ligi siatkarzy, AZS UWM High Heels Olsztyn do Ekstraligi futsalu kobiet oraz KS English Perfect AZS UWM Olsztyn do Ekstraklasy tenisa stołowego kobiet. Heroiczną walkę o utrzymanie w Ekstralidze piłki nożnej kobiet stoczyły Stomilanki Olsztyn. A ich trener zaistniał w ogólnopolskich mediach z innego powodu. Solidną formę prezentowali natomiast piłkarze ręczni Warmii Energa Olsztyn, futboliści amerykańscy z AZS UWM Olsztyn Lakers oraz zawodnicy KOMA Rugby Team Olsztyn.
Sportowcy 2024 roku na Warmii i Mazurach:
1. Natalia Bukowiecka (kadra lekkoatletyczna)
2. Jakub Kochanowski (siatkarska reprezentacja Polski)
3. Michał Burczyński (AZS UWM Olsztyn)
4. Szymon Piątkowski (AZS UWM Olsztyn)
5. Maciej Kowalewicz (Gwardia Olsztyn)
6. Anastazja Kuś (AZS UWM Olsztyn)
7. Mateusz Chrzanowski (AZS UWM Olsztyn)
8. Zbigniew Staniszewski
9. Piotr Woźniak (Kormoran Olsztyn)
10. Agata Barwińska (MOS Iława)
11. Szymon Jakubiszak (Indykpol AZS Olsztyn)
Wyróżnienia (nadzieje):
– Kaja Stabulewska (AZS UWM Olsztyn)
– Kinga Jackowska (Jurand Szczytno)
– Gabriela Czyżewska (Gwardia Olsztyn)
– Michał Kijewski (Sokół Węgorzewo)
Trener 2024 roku na Warmii i Mazurach:
1. Marcin Mierzejewski (Indykpol AZS Olsztyn – piłka siatkowa)
2. Dawid Grubalski (KS Constract Lubawa – futsal)
3. Michał Dziubański (Dekorglass Działdowo)
4. Maciej Ruta (AZS UWM Olsztyn – taekwondo)
5. Michał Ogrodniczak, Joanna Ryba i Jacek Świtalski (KS English Perfect AZS UWM Olsztyn – tenis stołowy)
Najlepsze drużyny 2024 roku na Warmii i Mazurach:
1. KS Dekorglass Działdowo
2. KS Constract Lubawa
3. Indykpol AZS Olsztyn
4. KS English Perfect AZS UWM Olsztyn
5. AZS UWM High Heels Olsztyn
6. Warmia Energa Olsztyn
7. AZS UWM Olsztyn Lakers
8. KOMA Rugby Team Olsztyn
9. AZS UWM Olsztyn – piłka siatkowa
10. Stomilanki Olsztyn
Liczymy, że kolejny rok będzie jeszcze lepszy! Młode talenty zrobią kolejny krok w stronę dużych seniorskich sukcesów a doświadczeni zawodnicy, którzy w ostatnich miesiącach leczyli kontuzje lub po prostu zgubili formę, wrócą silniejsi. Przecież solidnych nazwisk tylko w olsztyńskim sporcie nie brakuje. Wśród lekkoatletów ponownie zabłysnąć mogą m.in. Aleksandra Lisowska, Konrad Bukowiecki i Karol Zalewski. Czekamy także na to, by pełnię swoich możliwości pokazał Kacper Lewalski.
P.S. A o Stomilu Olsztyn celowo nie wspominaliśmy… Żal nam kibiców.