W tym tygodniu najważniejsze nagrania prezentują Brytyjczycy. Słuchamy singla zespołu Franz Ferdinand i płyty „More” grupy Pulp. Z nowości gramy także piosenki łódzkiego Kisu Min oraz Patrycji Krzyczman, a także szwajcarskiej wokalistki i didżejki Nataschy Polke.
FRANZ FERDINAND [+] JOHNNY MARR – Build It Up [PIOSENKA TYGODNIA]
Franz Ferdinand zaprezentowali nowy singiel z alternatywnymi wersjami dwóch utworów z wysoko ocenianego albumu „The Human Fear” ze stycznia tego roku. Na singlu znalazł się utwór „Build It Up” z gościnnym udziałem gitarzysty Johnny’ego Marra z legendarnej grupy The Smiths oraz koncertowa wersja „Hooked” nagrana w słynnej sali Barrowlands w Glasgow.
Johnny to dla mnie ogromna inspiracja. Dosłownie. Jako nastolatek próbowałem grać jego melodie w swoim pokoju. Usłyszeć jego charakterystyczne brzmienie w naszym utworze to coś niesamowitego. Wzniósł ten kawałek na wyższy poziom w sposób, w jaki tylko on potrafi – komentuje Alex Kapranos.
Po intensywnych miesiącach koncertowania z albumem „The Human Fear”, podczas których zespół zagrał wyprzedane koncerty w Ameryce Północnej i Południowej oraz wypełnił dwie sale w londyńskim Shepherd’s Bush Empire, Franz Ferdinand zapowiedzieli kolejną trasę po Wielkiej Brytanii – tym razem na 2026 rok. Już tego lata zespół wystąpi na wielu europejskich festiwalach. Z kolei 9 listopada grupa wystąpi na Inside Seaside w Gdańsku, a przed końcem roku odwiedzi jeszcze USA, Australię i Japonię.
KISU MIN – Je Suis
Kisu Min (w języku esperanto: Pocałuj Mnie) to zespół grający alternatywny rock założony w Łodzi pod koniec 2016 roku w składzie: Basia Ciupińska (śpiew, gitara, syntezator), Ola
Sobańska (gitara prowadząca, wokal wspierający), Agata Pyziak (perkusja) i Michał Szafarz (gitara basowa, wokal wspierający).
W 2023 roku zespół podpisał kontrakt z wytwórnią Antena Krzyku i wydał album „City of the Revolution”, który spotkał się z pozytywnym odbiorem w Polsce i za granicą. Grupa wyruszyła w trasę koncertową, w międzyczasie pisząc piosenki na nowy album „Rudolf Steiner House”. Płyta ukaże się 29 września 2025 roku za pośrednictwem Anteny Krzyku.
Zespół jest dobrze znany ze swojego zaangażowania w sprawy społeczne i polityczne, a ich piosenki są tego dowodem. Nowy album próbuje zmierzyć się z pytaniem, co naprawdę byłoby uzdrawiające dla świata, który staje się coraz bardziej radykalny i podzielony.
Grupa udała się do Londynu, aby odwiedzić niezwykłe miejsce – Dom Rudolfa Steinera. Steiner, twórca pedagogiki waldorfskiej, był człowiekiem, który całe swoje życie poświęcił ulepszaniu
świata. Świeżo nagrany album jest hołdem dla Jego osoby. Mądrość zawarta w pedagogice waldorfskiej jest kluczowa dla edukacji przyszłych pokoleń.
„Jest gwarancją zachowania człowieczeństwa w tych niezwykle niepewnych czasach” – stwierdza zespół.
NATASCHA POLKE – Ghost
Szwajcarska didżejka i producentka na dobre weszła w świat bardziej piosenkowych utworów. Muzykę zaczęła poznawać już jako czterolatka, gdy pod okiem babci uczyła się grać na skrzypcach. Ostatecznie zaczęła grać muzykę elektroniczną. Podczas studiów w Londynie na dobre wsiąkła w tamtejszą scenę klubową zdobywając cenne doświadczenie sceniczne. Swoje własne produkcje zaczęła wzbogacać o melancholijne wokalizy.
W ubiegłym roku artystka z Zurychu nagrała wspólną płytę z Janem Blomqvistem, berlińską gwiazdą deep house’u i electro popu. „Ghost” to kolejny wydany singiel, który być może znajdzie się na większym wydawnictwie.
PATRYCJA KRZYCZMAN – Taka Gra
Po dobrze przyjętym debiutanckim singlu „Znikąd”, Patrycja Krzyczman prezentuje drugi utwór.
„Taka Gra” opowiada przede wszystkim o relacji z samą sobą. Jesteśmy bardzo złożonymi istotami, które jak nikt inny potrafią karmić się hejtem. Hodując w sobie wroga, pozwalamy żeby zadomowił się on w każdej komórce naszego ciała. Natomiast czasem nie jest on zależny od naszej woli. Potrafi pojawić się znikąd w postaci zaburzeń psycho- somatycznych, z którymi niełatwo sobie poradzić. Czasem uczymy się go akceptować, a czasem nie dajemy rady z nim walczyć. Podmiot liryczny w utworze, próbuje wyjść z roli i obserwować swój stan z boku, rozprawiając się ze swoimi demonami.
Patrycja Krzyczman, urodzona w Częstochowie, ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Łodzi, gdzie obecnie pracuje. Wychowana na tekstach Agnieszki Osieckiej, czerpie inspiracje z twórczości Marii Peszek i Katarzyny Groniec. Jej muzyka to połączenie osobistych, pełnych emocji tekstów z wyrazistym brzmieniem żywych instrumentów.
Jako 20 latka napisała piosenki, które nie straciły na aktualności – wręcz przeciwnie nabrały wyjątkowej mocy. Patrycja, na co dzień związana jest ze sztuką wizualną i edukacją artystyczną, a w swojej twórczości często porusza tematykę kobiecości. Inspiruje ją głównie sztuka współczesna, a zwłaszcza sztuka feministyczna.
Po debiutanckim singlu ,,Znikąd’’ który jest zapowiedzią pełnego albumu o tym samym tytule czas na kolejne piosenki. Płyta powstaje we współpracy z Maciejem Werkiem, liderem zespołu Hedone, który jest odpowiedzialny za kompozycję i produkcję utworu. Miksem zajął się Marcin Bors, znany ze współpracy z wieloma cenionymi artystami polskiej sceny muzycznej.
PULP – More [PŁYTA TYGODNIA]
To pierwsze studyjne wydawnictwo brytyjskiej grupy od niemal 24 lat. Album został nagrany w ciągu 3 tygodni przez producenta Jamesa Forda. To najszybciej nagrana płyta w historii Pulp.
Jak to się stało? Cóż, kiedy wróciliśmy do koncertowania w 2023 roku, podczas prób dźwięku ćwiczyliśmy nowy utwór „Hymn of the North”, który ostatecznie zagraliśmy pod koniec drugiego koncertu w Sheffield Arena. To otworzyło tamę – mówi lider Jarvis Cocker.
Album dedykowany jest zmarłemu wiosną 2023 roku Steve’owi Mackeyowi, basiście Pulp. Choć zdecydował się nie brać udziału w drugiej trasie reaktywacyjnej zespołu, jego wpływ na muzykę i ducha grupy pozostał niesłabnący.
Na początku zeszłego roku zmarła także moja mama. A kiedy odchodzą bliskie ci osoby, zaczynasz sobie uświadamiać, że sam wciąż żyjesz. I że wciąż masz możliwość tworzenia – dodał Cocker.
Nagrania przebiegły błyskawicznie – ku uldze całego zespołu, zwłaszcza Jarvisa Cockera. Proces trwał zaledwie trzy tygodnie, co stanowiło wyraźny kontrast do ich wcześniejszych doświadczeń w studiu.
Naprawdę obawiałem się wejścia do studia, bo praca nad This Is Hardcore ciągnęła się w nieskończoność. To był jeden z powodów, dla których właściwie zrezygnowałem z Pulp – wszystko trwało za długo. I w dużej mierze była to moja wina – przyznaje Cocker.
Teksty na albumie More należą do najlepszych w dorobku Jarvisa Cockera – i jak sam zauważa, łączy je nastawienie czy też pewien życiowy punkt widzenia.
Gdybym był coachem życiowym, powiedziałbym, że częścią sekretu życia jest znalezienie sposobu na to, by nie znudzić się tym, co dobre. Gdy przyzwyczajasz się, że coś po prostu jest, zaczynasz to ignorować. A zauważasz dopiero, gdy tego zabraknie. I wtedy jest za późno – tłumaczy wokalista.
W wielu aspektach, More to album o upływie czasu, dorastaniu i próbie odnalezienia się w tym.
Lista utworów:
1.Spike Island
2.Tina
3.Grown Ups
4.Slow Jam
5.Farmers Market
6.My Sex
7.Got To Have Love
8.Background Noise
9.Partial Eclipse
10.The Hymn of the North
11.A Sunset