RADIO UWM FM

Uwierz w muzykę

Current track

Title

Artist

Nowości muzyczne 26.05 – 01.06.2025

2025-05-23

Pod koniec maja nowości singlowe prezentują Little Simz, U.S. Girls oraz Wolf Alice. Piosenką tygodnia jest „On Your Side” zespołu BOKKA. Album, któremu poświęcimy najwięcej uwagi, wydał Limboski. Jego „Wieloryb” to nasza płyta tygodnia.

 

 

BOKKA – On Your Side [PIOSENKA TYGODNIA]

Singiel jest zapowiedzią nadchodzącej, szóstej płyty polskiego zespołu. Zespół nie tylko utrzymuje swój charakterystyczny, enigmatyczny styl, ale również poszerza go o nowe, bardziej dojrzałe brzmienia, które odzwierciedlają ich artystyczną ewolucję. W tym singlu słyszymy już zapowiedź większej całości – płyty, która ma być pełnym zanurzeniem w temat białego mroku, zjawiska równie pięknego, co niebezpiecznego.

BOKKA od ponad 10 lat zaskakuje swoim nieszablonowym podejściem do tworzenia wizerunku i muzyki, żywiołowymi koncertami, woltami stylistycznymi – od nostalgicznego debiutu zauważonego przez Pitchfork, poprzez energetyczny album “Don’t Kiss And Tell”, kosmiczny “Life On Planet B” i apokaliptyczny “Blood Moon”.

W zeszłym roku zespół świętował okrągłe 10. urodziny wydawnictwem „BOKKA HITS 10”, na którym znalazły się nowe wersje znanych piosenek grupy oraz ukryci pod pseudonimami wybitni goście. BOKKA ma na koncie również 4 nominacje do Fryderyków, a jej twórczość polecało wiele zagranicznych mediów.

 

 

LITTLE SIMZ – Young

Czołowa raperka z Londynu niebawem wyda nową płytę. Little Simz nazywana jest dziś jedną z najbardziej wizjonerskich artystek w Wielkiej Brytanii. Wielokrotnie nagradzana (Brit Awards, MOBO i Ivor Novello), publikując mixtape’y, EP-ki i pięć uznanych przez krytyków albumów, Simz dokumentuje swoją historię, swoją podróż, a co za tym idzie – swoje pokolenie.

Płyta „Sometimes I Might Be Introvert”, nagrodzona Mercury Music Prize 2021, przeniosła Simz miejsce w pierwszej piątce na brytyjskiej oficjalnej liście sprzedaży albumów. W 2022 roku ukazała się świetnie przyjęta bardzo szczera płyta „No Thank You”, a roku później raperka dała się poznać jako aktorka, występując w ostatniej serii serialu Netflix, „Top Boy”.

Występ Little Simz na scenie Pyramid Stage w Glastonbury w 2024 roku, ugruntował jej pozycję jednej z najbardziej cenionych brytyjskich artystek. Southbank Centre niedawno ogłosiło Little Simz kuratorką 30. edycji swojego kultowego festiwalu muzyki współczesnej Meltdown, tym samym umieszczając ją na liście obok poprzednich kuratorów, takich tuzów jak Chaka Khan, Grace Jones, Robert Smith, David Byrne czy Yoko Ono.

Nowa płyta Little Simz „Lotus” ukaże się 6 czerwca.

 

 

U.S. GIRLS – Like James Said

Wbrew nazwie zespołu, nie stoją za nim dziewczyny ze Stanów Zjednoczonych. To jednoosobowy projekt Meg Remy, która chociaż pochodzi ze stanu Illinois, to żyje i tworzy w kanadyjskim Toronto. „Scratch It” będzie dziewiątym albumem w jej dorobku. Niedawno napisała też muzykę do horroru Grace Glowicki „Dead Lover”, który miał premierę na festiwalu filmowym Sundance w 2025 roku.

Meghan nie tylko śpiewa i tworzy piosenki, ale jest również producentką, a także pisarką. Pamiętnik zatytułowany „Begin By Telling” został wydany 4 lata temu. Wyreżyserowała również kilka teledysków czy krótkometrażowy film „Woman’s Advocate”.

Nowa płyta „Scratch It” łączy różne gatunki: od country i gospel, przez garażowego rocka, soul i disco, aż po folkowe ballady. Nagrywając materiał na album Meg Remy zrezygnowała ze wsparcia komputerów na rzecz analogowych technik i taśm. Krążek ukaże się 20 czerwca.

 

 

WOLF ALICE – Bloom Baby Bloom

Singiel jest zapowiedzią wyczekiwanego czwartego albumu brytyjskiej grupy. Materiał na płytę powstał w Los Angeles pod okiem laureata Grammy, wybitnego producenta Grega Kurstina. Krążek prezentuje aktualne brzmienie zespołu.

Chciałam stworzyć rockową piosenkę, skupić się na jej scenicznym charakterze i zaśpiewać jak Axl Rose – ale o byciu kobietą. W przeszłości gitara była dla mnie tarczą. Grając na niej odrzucałam stereotyp dziewczyny śpiewającej w zespole. Tym razem jednak chciałam, by to mój głos stał się rockowym instrumentem. Odłożenie gitary i dojście do momentu, w którym nie muszę już nikomu udowadniać, że jestem muzykiem, okazało się wyzwalające – mówi Ellie Rowsell.

Zespół Wolf Alice przeszedł długą drogę od czasu, gdy w 2013 roku pojawił się na scenie jako młody zespół z północnego Londynu. Dziś, wraz z czwartym albumem, osiągają szczyt artystycznej formy. „The Clearing” to klasyczna płyta pop-rockowa z echem lat 70., jednak osadzona mocno we współczesności. W jej centrum jest nieustannie rozwijająca się poetycka narracja Rowsell oraz naturalna potrzeba Ellie, Joffa, Theo i Joela, by czerpać radość z tworzenia. Zespół świadomy jest swoich ambicji i możliwości. Premiera płyty „The Clearing” zaplanowana jest na 29 sierpnia.

 

 

LIMBOSKI – Wieloryb [PŁYTA TYGODNIA]

Rozpisana na dziesięć piosenek opowieść Limboskiego o współczesnym świecie, kraju nad Wisłą oraz człowieku w miłosno-sceptycznym związku z rzeczywistością XXI wieku.

Przez ostatnich pięć lat – tyle czasu minęło od premiery jego ostatniego albumu z piosenkami po polsku – Limboski był bardzo zajęty. Po wybuchu pandemii, gdy w Polsce zamarło życie koncertowe, wyjechał do Berlina. Z początku pracował poza branżą muzyczną, ale szybko do niej wrócił – jako wykładowca British and Irish Institute for Modern Music (BIMM), właściciel własnego studia nagraniowego, no i, przede wszystkim, jako aktywny twórca.

Wydał trzy albumy z coverami (cykl„Home Tapes”) i świetną, angielskojęzyczną płytę „Duality” w duecie z Amerykaninem Rev.Reyem. I stale tworzył nowe, w pełni autorskie piosenki. Last but not least: dwukrotnie został ojcem.

Pisałem, nagrywałem i produkowałem samotnie w swoim studiu w Berlinie. Pracowałem powoli, jednocześnie wykładając na uczelni i zajmując się moimi córkami. W końcu nagrałem większość piosenek. I wtedy uznałem, że muszę podejść do tych utworów jeszcze raz, ale tym razem z zespołem, żeby tchnąć w nie rockową energię i spontaniczność. Zorganizowałem więc sesję nagraniową, a film dokumentalny, który wtedy powstał, fajnie oddaje charakter naszej pracy i dziecięcą radość, którą przeżywaliśmy po długiej przerwie we wspólnych nagraniach. Chodziło o połączenie dwóch twórczych żywiołów – mozolnej, samotnej pracy po nocach w studiu i rockowej improwizacji z zespołem. Jeden żywioł jest jak film kręcony jednym ujęciem kamery bez cięć. Drugi bardziej przypomina samotną, wręcz benedyktyńską pracę rzeźbiarza, który powoli, warstwa po warstwie odsłania ostateczny rezultat. Udało mi się połączyć oba żywioły i stworzyć skończone dzieło, produkcyjnie moją najlepszą płytę – mówi Limboski.

Na przekór trendowi, w którym istnienie na rynku muzycznym uwarunkowane jest regularnym publikowaniem singli w serwisach steramingowych, Limboski – choć nie stworzył concept albumu w sensie ścisłym, postawił na formę albumową. Piosenki układają się tu w zwartą narrację słowno-muzyczną. Podsumowują kilka ostatnich lat życia artysty, stają się wehikułem czasu.

Często kupuję stare płyty winylowe, szczególnie składanki z muzyką klasyczną. Słuchając tych płyt wyrobiłem sobie opinię, że czterdzieści kilka minut muzyki, z przerwą na zmianę strony płyty winylowej to zdrowy i naturalny czas, by zachować koncentrację i ciekawość – mówi Limboski. – Nie przypadkiem wymyślony już prawie 80 lat temu format płyty długogrającej ciągle ma się dobrze. Korzystam z wszystkich dobrodziejstw współczesnej, cyfrowej techniki nagraniowej, ale pielęgnuję w sobie „analogowy” szacunek do muzyki, słuchaczy i procesu twórczego – tłumaczy Limboski.

Płytę „Wieloryb” Limboski – piewca akustycznego bluesa, psychodelicznego folku i artystycznego rocka – napisał bezkompromisowo i wyłącznie swoim charakterem pisma. Jego dotychczasowi fani będą szczęśliwi, bo usłyszą warsztatowy rozwój i artystyczne poszerzenie pola walki. Nowi zaś zachwycą się skalą potencjału tkwiącego poza głównym nurtem polskiej muzyki tzw. rozrywkowej.

W sesji nagraniowej, oprócz lidera-producenta grającego na gitarach i fortepianie, wzięli udział Jacek Cichocki (organy i syntezatory), Wojtek Famielec (gitara basowa) i Mateusz Brzostowski (perkusja). W dwóch piosenkach można też usłyszeć dzieci z zespołów wokalnych działających w Małopolskim Centrum Dźwięku i Słowa w Niepołomicach. Za plastyczne, działające na wyobraźnię brzmienie albumu odpowiada realizator Szymon Orchowski.

Albumu „Wieloryb” można słuchać za pośrednictwem wszystkich platform streamingowych. Ukazał się też w formie fizycznej jako płyta kompaktowa.

Lista piosenek:

1. Wolność
2. Świat szał opętał
3. W kraju poetów
4. Sutra
5. Tajanie
6. Słowa leczą świat
7. Wieloryb
8. Święto zmarłych
9. Miasto Wałcz
10. Święte jest imię

 


RADIO UWM FM

Uwierz w muzykę

Current track

Title

Artist