Za nami kolejna Naukowa Środa na UWM. Ponad 300 uczniów i studentów przysłuchiwało się 10 kwietnia rozważaniom na temat „diety na krawędzi”. Dr inż. Joanna Ciborska z Wydziału Nauki o Żywności UWM w Bibliotece Uniwersyteckiej opowiadała o tym, co dzieje się, gdy… hot doga popijamy energetykiem…
Środowe spotkanie wzbudziło duże zainteresowanie. A czy jego temat może wpłynąć na żywieniowe zachowania młodych ludzi? „Mam pełną świadomość, że jest tak wiele czynników, które wpływają na nasze wybory żywieniowe (m.in. nasze indywidualne tendencje i skłonności), że decyzja o całkowitej zmianie żywienia – czyli np. rezygnacji chociażby od jutra ze spożywania napojów energetyzujących – pewnie jest nierealna. Ale taka wiedza i sama świadomość, jakie produkty i jak mogą wpływać długofalowo na funkcjonowanie organizmu, będzie tym elementem, który zapoczątkuje zmianę. Na to na pewno potrzeba czasu” – podkreśla dr Ciborska.
Które produkty są najbardziej szkodliwe? Jak je ograniczyć? Z dr inż. Joanną Ciborską spotkał się Piotr Szauer. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy!
A kolejne „Naukowa Środa na UWM” już 24 kwietnia. O języku współczesnej młodzieży opowiadać będzie językoznawczyni z Wydziału Humanistycznego UWM, prof. dr hab. Alina Naruszewicz-Duchlińska. Czy polszczyzna rzeczywiście jest zagrożona? Jaki obraz nas samych kreują: rel, delulu czy sigma? Jesteście ciekawi? Zajrzyjcie o 12:00 do sali 306 na III piętrze Biblioteki UWM!