W połowie czerwca prawdziwe kolory ujawni były Beastie Boy, Mike D. „True Colors” to nasza piosenka tygodnia. Oprócz tego z rockowymi propozycjami przyjdą The Afghan Whigs i Dziwna Wiosna, a funkowo zapuka do nas Olka. Płytą tygodnia jest „Be Sweet To Me” – debiutancki album Violet Grohl.

MIKE D – True Colors (PIOSENKA TYGODNIA)
Współzałożyciel grupy Beastie Boys zapowiada debiutancki solowy krążek i dzieli się pierwszymi informacjami na jego temat. „Thank You” przynosi dwanaście utworów pełnych pomysłowych brzmień, postelektronicznych groove’ów i hipnotyzujących refrenów. Charakterystyczny głos Mike’a D prowadzi słuchacza przez dźwiękowy plac zabaw wymykający się wszelkim gatunkowym klasyfikacjom.
Nagrania do solowego debiutu powstawały w różnych miejscach, a ich spontaniczny i intuicyjny charakter znajduje odzwierciedlenie również w eklektycznej oprawie graficznej przygotowanej przez Can Can Press, Thada Higę i Charlesa Deroyana.
Tworzenie muzyki z ludźmi, których kocham i których nauczyłem się naprawdę doceniać dzięki naszej współpracy, było świetną zabawą. Mam nadzieję, że inni również będą się przy niej dobrze bawić i nie będą traktować jej zbyt poważnie. Bądźmy szczerzy – wydaję tę muzykę w bardzo dziwnym, mrocznym świecie zafiksowanym na punkcie władzy, który coraz mniej ceni sztukę, uczucia, współczucie, empatię i równość„
– przekonuje Mike D.
Trzecią (a pierwszą oficjalną) zapowiedzią płyty jest singiel „True Colors”, który w warstwie muzycznej jest mroczny, ale jednocześnie melodyjny.
„Thank You” ukaże się 28 sierpnia.
DZIWNA WIOSNA – Światła miasta
Chwilę przed koncertem na festiwalu Pol’And’Rock, Dziwna Wiosna prezentuje nową piosenkę. „Światła miasta” to najgłośniejszy jak dotąd numer rockowego tria. Jest w nim miejsce zarówno na furię, jak i szept.
Graliśmy tak głośno, że wzmacniacze trzeba było ustawiać frontem do ścian. Czułem ból w brzuchu, jakby sala koncertowa Polskiego Radia Łódź, w której nagrywaliśmy ten numer miała się na nas zawalić. Na szczęście był tam z nami producent Marcin Bors, którego bóg muzyki bardzo kocha i pewnie to z jego powodu powstrzymał sufit przed zwaleniem nam się na głowy„
– przekonuje lider zespołu, Dawid Karpiuk.
Utwór jest jak ścieżka dźwiękowa z podróży po mieście nocą – mieście, które ogarnia… rewolucja? Koniec świata? A może po prostu szalony melanż z zerwanymi pasami bezpieczeństwa? Muzycznie to bomba energii, psychodelia, piękne refreny, agresywne gitary, głos lidera i sekcja rytmiczna.
OLKA – Nie szkoda
Niezależna songwriterka udostępniła kolejną zapowiedź nadchodzącego albumu. „Nie szkoda” opowiada o odpuszczaniu bez poczucia winy. O relacjach, pracy i decyzjach, które przestają nas karmić, choć wciąż próbujemy je ratować siłą przyzwyczajenia. To nie jest piosenka o rezygnacji — raczej o odzyskaniu własnego rytmu.
Muzycznie utwór Olki balansuje między alternatywnym popem, subtelnym funkiem i filmową elektroniką. Nie zatrzymuje się ani na moment, budując napięcie aż do ostatnich sekund. „Nie szkoda” zostaje w głowie nie tylko przez melodię, ale przez emocję, która pojawia się po odsłuchu: ulgę pomieszaną z energią do ruszenia dalej.
Singiel jest efektem kolejnej współpracy artystki z lessmanem i zapowiada dalszą część jej muzycznego cyklu na 2026, którego zwieńczeniem będzie album zaplanowany na przyszły rok.
THE AFGHAN WHIGS – Jungle Roux
Amerykańscy weterani indie rocka zapowiadają dziesiątą już płytę w swojej dyskografii. „Soft Control” jak przekonuje zespół jest potwierdzeniem słynnego cytatu Davida Bowiego. Opisuje on starzenie się jako niezwykły proces, w którym stajesz się osobą, którą zawsze powinieneś być. Krążek oddaje umiejętność The Afghan Whigs do łączenia ostrych gitarowych riffów z kubistycznymi interpretacjami soulu i R&B.
Ciężko pracowałem nad swoim wewnętrznym spokojem. Byłem młodym i gniewnym człowiekiem. To z kolei napędzało moją twórczość, ambicję i motywację. […] Teraz wiem, co robię i czuję cichą pewność siebie. Ona wynika z tego, że potrafię to zrealizować„
– wyznaje lider kapeli, Greg Duli.
„Jungle Roux” to trzecia po „House of I” i „Duvateen” zapowiedź krążka „Soft Control”. Premiera zaplanowana jest na 21 sierpnia, a wraz z ogłoszeniem szczegółów, zespół podzielił się informacjami dotyczącymi jesiennej trasy koncertowej. Niestety Polski nie ma na liście.
VIOLET GROHL – Be Sweet To Me (PŁYTA TYGODNIA)
Młoda Amerykanka prezentuje światu swoją debiutancką płytę. „Be Sweet To Me” czerpie z najlepszych tradycji alternatywnego rocka przełomu lat 80. i 90. Utwory mogą przywołać skojarzenia z twórczością takich artystów jak Pixies, Soundgarden, Cocteau Twins, The Breeders czy PJ Harvey.
Wszystkie utwory powstawały w studiu. Przychodziłam z playlistą inspiracji, spędzaliśmy trochę czasu na słuchaniu muzyki, a potem zaczynaliśmy pisać„
– tak o albumie „Be Sweet To Me” opowiada Violet Grohl.
Materiał został zrealizowany wraz z Justinem Raisenem (Kim Gordon, Charli xcx) przy współpracy muzyków dobranych w duchu legendarnych muzyków sesyjnych The Wrecking Crew z lat 60. i 70. Producent przyznaje, że artystka świetnie się orientuje we wszystkich gatunkach muzycznych.
Pokazała mi wiele rzeczy, których wcześniej nie znałem. Jej encyklopedyczna wiedza muzyczna jest niesamowita.”
Córka lidera Foo Fighters ruszyła pierwszy raz w trasę koncertową w roli headlinerki. Zainaugurował ją wyprzedany koncert w Los Angeles.
Lista utworów:
1. THUM
2. 595
3. Bug In The Cake
4. Last Day I Loved You
5. Big Memory
6. Mobile Stars
7. Often Others
8. Applefish
9. Cool Buzz
10. Pool Of My Dream
11. Plastic Couch

RADIO UWM FM