O Nas
17.10.2010

Historia

Radio UWM FM - olsztyńskie radio akademickie, które powstało z połączenia dwóch radiowęzłów: Radia Kortowo (działającego wcześniej na Akademii Roliniczo-Technicznej w Olsztynie) oraz Radia Emitor (Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Olsztynie).

Początkowo pierwsze trzy litery nazwy były skrótem od Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. W pierwszych latach działalności rozgłośni towarzyszyło też hasło: "Ulubione, Wiarygodne, Miejskie". Jednakże pod koniec 2004 roku doszło do jego przekształcenia, przez co skrót nabrał nowego znaczenia. Od tamtego czasu pierwsze trzy litery skrótu rozwijamy jako „Uwierz w Muzykę", co miało nadać stacji bardziej młodzieżowego brzmienia i oddawać pełniej nasz charakter. W obu przypadkach końcówka FM jest oznaczeniem pasma, na którym jest nadawany sygnał stacji.

Radio UWM FM powstało formalnie w grudniu 2000 roku, kiedy to otrzymaliśmy koncesję na nadawanie sygnału. Działalność rozpoczęliśmy oficjalnie 23 czerwca 2001 roku, nadając od tego czasu bezustannie program radiowy. Nasza historia jest ściśle związana z Radiem Kortowo, które było prekursorem tego typu działalności w Olsztynie. Obecna redakcja mieści się w tym samym domu studenckim, w którym pracowali nasi poprzednicy.

Właścicielem stacji od momentu jej powstania jest Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie reprezentowany przez Rektora. Jest on jedynym właścicielem rozgłośni i ma decydujący wpływ na charakter jej działalności. Radio UWM FM będąc własnością uniwersytetu nabiera szczególnego, niepowtarzalnego charakteru w skali regionu, stając się kuźnią młodych talentów dziennikarskich. Nie bez znaczenia jest również fakt, iż główna część załogi tworzącej program stacji to osoby młode, bardzo często będące w trakcie zdobywania wyższego wykształcenia.

Nadajemy 24 godziny na dobę, grając głównie muzykę alternatywną: rockową, hip hop, reggae, folk, elektronikę, blues, jazz, muzykę klasyczną, piosenkę autorską i wiele innych gatunków. Grupą docelową jest młodzież w wieku od 19 do 25 lat, ucząca się. Opowiadamy o życiu studenckim, konferencjach, spotkaniach czy imprezach organizowanych na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim, wydarzeniach kulturalnych i sportowych w Olsztynie, ale przede wszystkim dużo czasu poświęcamy na śledzenie lokalnej, ogólnopolskiej i światowej sceny muzycznej.

Radio UWM FM to także inicjator i organizator różnych działań i wydarzeń. To w naszej redakcji powstał pomysł na plebicyt Belfer - na najpopularniejszego wykładowcę UWM (dziś jego organizacją zajmuje się Rada Uczelniana Samorządu Studenckiego UWM). Organizowaliśmy także plebiscyt Kino Nostra na najpopularniejszy film wśród studentów, czy Mistrzostwa Polski w Puszczaniu Czajników na Lodzie.

Możecie nas spotkać także w wielu miejscach miasta. Z terenowym studiem pojawiamy się w różnych punktach miasteczka studenckiego, w zapryjaźnionych instytucjach czy na meczach siatkarzy Indykpolu AZS Olsztyn. Transmisje radiowe wszystkich spotkań PlusLigi z udziałem akademików tylko na antenie Radia UWM FM!

Według zapisów koncesyjnych Radio UWM FM jest rozgłośnią lokalną, nadającą w mieście Olsztynie i jego okolicach (do 30 km).

Od 21 października 2004 roku Radio UWM FM jest członkiem ogólnopolskiego Porozumienia Rozgłośni Akademickich, którego przewodniczącym do lipca 2007 roku był Łukasz Staniszewski.

Pierwszym redaktorem naczelnym radia był Mirosław Hiszpański. W 2004 roku funkcję tę objął Łukasz Staniszewski (piastował ją do lipca 2007 roku). W 2007 roku redaktorem naczelnym została dziennikarka Polskiego Radia Olsztyn Renata Siwecka, a po jej ustąpieniu, we wrześniu 2008 roku stanowisko to piastowała Karolina Lewandowska - wieloletnia współpracowniczka redakcji. Jej obowiązki w październiku 2014 roku przejął dotychczasowy redaktor programowy stacji - Piotr Szauer.

 

Przyjaciele - stań się jednym z nich: