Aktualności
23.04.2024

Obrazy rzeczy-wistości do obejrzenia w Kortowie

Wydział Sztuki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie zaprasza na wernisaż wystawy "Obrazy rzeczy-wistości" prof. dr hab. Tomasza Bogusławskiego. Jego plakaty oglądać można od 24 kwietnia do 14 maja w Galerii Sztuki "Stara Kotłowania" w Kortowie. Szczegóły zdradził nam dr Jarosław Bujny.

 

Wystawa OBRAZY RZECZY-WISTOŚCI to ogromny zestaw prac artysty ukazujący szerokie spektrum jego twórczych zainteresowań. To wspaniała podróż przez nieskrępowane krainy twórczej wrażliwości i czujności, zapisana wizualnym kodem symboli, metafor i skojarzeń. Prace Profesora komentują zastaną rzeczywistość z jedyną w swoim rodzaju czułością i poszanowaniem tego co niepozorne. Pozwalają zauważyć niezwykłość rzeczy codziennych i wsłuchać się w ich metafizyczną opowieść.

O swojej twórczości autor mówi: „Uwielbiam rysunki Saula Steinberga i suity wiolonczelowe Bacha. Myślę, że coś je łączy. Cieszę się ze spotkań z Hugonem Laseckim, moim niegdysiejszym profesorem. Dzięki niemu wypatruję i nasłuchuję dźwięków rysowania. Lubię tekturowe gitary Picassa, Merzbilder Kurta Schwittersa i wszystko, co leży na ulicy, czeka w śmietniku, złomowcu lub na targu staroci – chcę zobaczyć w nich sens i usłyszeć ich głos, może nawet arię. Interesuje mnie metafora ukryta w drobnych fragmentach oczy- i rzeczy- wistości…”

O autorze i wystawie w Magazynie z Kulturą opowiadał dr Jarosław Bujny z Instytutu Sztuk Pięknych UWM. Rozmawiała z nim Ania Makarewicz. Posłuchajcie!

 

Wernisaż odbędzie się w środę 24 kwietnia o 18:00 w Starej Kotłowni w Kortowie!

Tomasz Bogusławski - grafik, projektant, profesor i rektor Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Urodzony w 1958 roku w Gdańsku. Studia w latach 1977–1982 w zakresie projektowania graficznego pod kierunkiem prof. Marka Freudenreicha i prof. Witolda Janowskiego (dyplom). Obecnie profesor na Wydziale Grafiki. Twórczość w zakresie różnych form projektowania graficznego: plakatu, komunikacji wizualnej, grafiki edytorskiej, edycji filatelistycznych oraz małych form graficznych. Udział w wielu edycjach międzynarodowych cyklicznych wystaw plakatu: Warszawa, Lahti, Mexico City, Colorado, Teheran, Moskwa, Sofia, Taiwan, Chicago, Toyama, Hangzhou oraz Expo’92 w Sewilli. Kilkukrotny laureat Biennale Plakatu Polskiego w Katowicach (Grand Prix: 2003, 2007), a także nagród międzynarodowych, między innymi I nagroda w kategorii plakatów kulturalnych 3th International Biennial of Poster, Bolivia BICeBe (2009) oraz Grand Prix 6th International Triennial of Stage Poster, Sofia 2010.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: