Aktualności

Wywiady muzyczne

 • IKSY z ważnym utworem i przesłaniem

  23 lutego ukazał się singiel zespołu IKSY zatytułowany "Mistrzostwa Świata", będący zapowiedzią nowej płyty. Data premiery była nieprzypadkowa, bo tego dnia obchodziliśmy Światowy Dzień Walki z Depresją. Wraz z publikacją piosenki wystartowała kampania #reprezentacjaX, o czym w audycji Uwierz w Muzykę...

 • Stach Bukowski znowu w domu, choć w poszerzonym składzie

  W październiku 2023 roku grupa Stach Bukowski wydała drugi album "Kino Sercowo-Rozrywkowe". W ramach trasy promującej krążek 16 lutego zespół zagrał koncert na olsztyńskiej Scenie Zgrzyt. Szymon Tołpa miał okazję porozmawiać z prawie całą ekipą: Stanisławem Bukowskim, Agą Kamińską i Robertem Ostoją-Lniskim.

 • How We Met z debiutancką płytą "Gooda$$ Memories"

  16 lutego olsztyńska grupa How We Met wyda debiutancki album "Gooda$$ Memories". Tego samego dnia zagra w pubie Carpenter Inn. W audycji Uwierz w Muzykę Oscar Jensen opowiedział o przygotowaniach do koncertu. Zdradził też cząsteczkowe plany dotyczące drugiego albumu zespołu.

 • Kapral Zajączek z nowym albumem "Alibi"

  "Alibi" to tytuł najnowszej płyty warszawskiej grupy Kapral Zajączek. Album ukazał się 2 lutego i zawiera osiem premierowych piosenek. Dlaczego tylko tyle? I co łączy ten zestaw utworów? O tym w audycji Uwierz w Muzykę opowiadał Łukasz Karaskiewicz. Posłuchajcie rozmowy Piotra Szauera!

 • Piotr Banach: Wirus trochę mi skasował pamięć

  Duet BAiKA tworzą Piotr Banach i Katarzyna "Kafi" Figaj. Są parą na scenie i w życiu. Debiutowali w 2015 roku singlem "Jeśli tylko to będzie możliwe". A w 2023 roku ukazał się ich najnowszy album - "Zdecydowana mniejszość". O pracy nad nią i kolejnych planach opowiadali w studiu Radia...

 • Marcin Rumiński świntuszy w radiu

  "Rumiński świntuszy" to hasło walentynkowego spotkania w sali kameralnej olsztyńskiego amfiteatru. Muzyk znany z folkowych zespołów Shannon, Hoboud i Krive wystąpi w środę 14 lutego z wyjątkowym, "pieprznym" repertuarem, którego szczegółów, w rozmowie na antenie, nie chciał zdradzić.

 • Inon Zur: Melodia musi być chwytliwa

  Inon Zur to kompozytor z trzydziestoletnim doświadczeniem. W swoim portfolio ma sporo wysokobudżetowych produkcji gamingowych. "Syberia", "Fallout", "Dragon Age", "Starfield" - to tylko niektóre tytuły, w których słychać jego dźwięki. O swojej pracy opowiedział Szymonowi...

 • Nowe oblicze Slow'mo

  Duet Slow'Mo tworzą Karol Suska i Jasiek Grączyński. Zadebiutowali w 2019 roku EP-ką "The Old Man's Mind". Na swoim koncie mają jeszcze dwa albumy długogrające. Wydany 13 stycznia minialbum "Archiwum" stanowi zapowiedź nowego rozdziału w ich działalności. O czym w audycji Uwierz w...

 • Kuba Więcek: W ogóle nie słucham jazzu

  Hoshii to nowy projekt saksofonisty i producenta Kuby Więcka. Przez ostatnie lata - pracując z wieloma artystami sceny hip-hopowej oraz alternatywnej - zbierał pomysły i inspiracje. "Chciałem zaryzykować i wykorzystać je w muzyce jazzowej" - mówił na antenie Radia UWM FM. Posłuchajcie rozmowy Karola...

 • Ziemowit Kosmowski wraca z płytą "Veda"

  Ziemowit Kosmowski to pochodzący z Łodzi artysta przed laty współtworzący pionierskie dla punka i nowej fali grupy Phantom i Brak. W połowie lat 80. założył grupę Rendez-Vous. W kolejnej dekadzie wyemigrował na Zachód. Gdy wrócił do Polski działał z formacją Subway. "Veda" to jego czwarta solowa płyta....

 • Powrót Transsexdisco: Chcemy poczuć to coś

  W ciągu ostatnich kilku lat zespół Transsexdisco zagrał tylko jeden koncert. W studiu nagraniowym muzycy gościli jednak często, czego efektem jest 10 kompozycji zebranych pod szyldem "Ultraziemia". Przed występem na Scenie Zgrzyt gościliśmy w radiu połowę olsztyńskiej grupy - Krystiana Zemanowicza i...

 • Nostalgiczny duet pełen ŻALu

  ŻAL to nazwa duetu elektroniczno-gitarowego założonego przez Kubę Buchnera i Aleksandra Żurowskiego. Ich muzyka wykorzystuje brzmienie syntezatorów rodem z lat 80-tych, wspomaganych przez gitarę i wokal. Debiutancki album wydali w 2017 roku, a po kilku latach wracają z nowym krążkiem.

 • Mimo wszystkich przeciwności, ważne jest to, że trzymamy się razem...

  Grupa Holyguns wystąpiła na olsztyńskiej Scenie Zgrzyt jako support zespołu Illusion. "Mocne gitary i silne akcenty sekcji - to nasze mocne strony" - mówił Marcie Wróblewskiej frontman i założyciel kapeli Krzysiek "Groocha" Gruszka. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z muzykami zespołu!

 • Pan B. pracuje nad debiutancką płytą

  Nasi słuchacze grupę Piotra Baumana mogą kojarzyć z live sesji w radiowym studiu dokonanej jesienią 2021 roku. To z niej pochodzi lokalny przebój "Idą po mnie". Teraz olsztyński kwartet Pan B. pracuje nad debiutancką płytą. Jej pierwszym zwiastunem jest singiel "Co złego, to nie my".

 • Joanna Kondrat: Na chwilę pogniewałam się z muzyką

  Joanna Kondrat - śpiewająca autorka, laureatka opolskich Debiutów, ale też filolożka, dziennikarka i twórczyni kampanii społecznych gościła 13 i 20 grudnia na Wydziale Sztuki UWM w Olsztynie. Studentom edukacji artystycznej w zakresie sztuk plastycznych opowiadała o komunikacji medialnej i wystąpieniach publicznych.

 • Daria ze Śląska: Mam wrażenie, że cały czas na coś czekam...

  Daria ze Śląska ma za sobą bardzo intensywny rok. Wydała debiutancką płytę i ruszyła w trasę promującą album. Odwiedziła kilkadziesiąt miast. A przedostatnim przystankiem był Olsztyn. Chwilę wcześniej w Toruniu odebrała też nagrodę im. Grzegorza Ciechowskiego. Co czuje po tych miesiącach? Posłuchajcie!

 • Sound'n'Grace przedświątecznie w Olsztynie

  W miniony weekend Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie zorganizował wielkie, świąteczne wydarzenie pod hasłem "Święta. Dobrze Was widzieć!". Na Targu Rybnym na olsztyńskiej Starówce wystąpili m.in. De Mono, Monika Borzym, Janek Traczyk i grupa Sound'n'Grace. Z jej liderem rozmawiała Klaudia...

 • Katka Kotecka i jej droga z piosenką

  9 grudnia w Centrum Kulturalno-Bibliotecznym w Gietrzwałdzie odbył się finał I Konkursu Literackiego Na Kamieniu Kamień – Wokół Twórczości Wiesława Myśliwskiego. Wydarzeniu towarzyszył recital Katki Koteckiej. Z śpiewającą autorką w studiu Radia UWM FM spotkał się Piotr Szauer. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy!

 • Julita Ziela Zielińska: Musiałam dać sobie czas, żeby się podnieść

  W 2016 roku wygrała Ogólnopolskie Spotkania Zamkowe "Śpiewajmy Poezję" w Olsztynie. Później z Patrykiem Kienastem tworzyła duet Ziela. Ten jednak nagle rozpadł się zanim zdążył wydać debiutancką płytę. Dziś Julita Zielińska jest bogatsza o różne doświadczenia i zapowiada album swojego nowego zespołu.

 • Dziwna Wiosna z nową płytą

  24 listopada ukazał się drugi album tria Dziwna Wiosna - "Duchy.Disco". Tydzień później grupa wystąpiła na olsztyńskiej Scenie Zgrzyt w ramach trasy "Kilka osób przyszło 2 Tour". Przed koncertem muzycy odwiedzili studio Radia UWM FM. Posłuchajcie rozmowy Szymona Tołpy!

Przyjaciele - stań się jednym z nich: