Aktualności

Wywiady muzyczne

 • Mary Rumi z szansą na Fryderyka

  Pierwsza solowa płyta Mary Rumi zatytułowana "Depressed Lady" ma szansę na Fryderyka! Album został nominowany do nagrody w kategorii: Jazzowy Debiut Roku. Jak przyjęła to wyróżnienie? Posłuchajcie rozmowy Piotra Szauera. W audycji Uwierz w Muzykę Marysia Rumińska opowiedziała także o planach kilku innych...

 • Izzy And The Black Trees: Jesteśmy outsiderami

  Poznański kwartet Izzy And The Black Trees pierwszy raz wystąpił w Olsztynie. 18 marca zagrał wraz z grupą Tekla Goldman na Scenie Zgrzyt w Browarze Warmia. Przed koncertem z wokalistką i autorką tekstów Izą Rekowską oraz basistą Łukaszem Mazurowskim rozmawiał Michał Napiórkowski.

 • Paweł Nałysnik - człowiek orkiestra

  Kętrzynianin Paweł Nałysnik to muzyk, producent, wydawca, grafik i autor audycji radiowych. W Olsztynie pojawił się, by zagrać pierwszy raz w duecie z Piotrem Sulikiem jako Haust oraz gościnnie u boku Titanic Sea Moon. Spotkanie w pubie LAS (11 marca) było okazją do rozmowy o jego wielu aktywnościach.

 • Happysad - bliżej, intymniej i ciszej

  "Inaczej" to być może najbardziej emocjonalna trasa w historii zespołu Happysad. Tej wiosny prezentują swoje piosenki w nowych akustycznych aranżacjach. 18 marca odwiedzili Olsztyn. Wykorzystaliśmy tę okazję, by porozmawiać z liderem grupy - Kubą Kawalcem. Posłuchajcie relacji Wojtka Miśkiewicza.

 • Tekla Goldman: Bigbit nie został wystarczająco skonsumowany

  Pochodzą z Otwocka i nazywają siebie "hałaśliwą garażowo-punkową miksturą podlaną psychodelicznym krautowym sosem". W ich muzyce słychać wpływy zachodniej sceny rockowej, ale nie brakuje też elementów swojskich. "Bigbit był w Polsce krótko i nie został wystarczająco skonsumowany. Teraz się do tego...

 • Titanic Sea Moon: Pokazaliśmy wszystkie nasze możliwości

  W sobotę 11 marca w olsztyńskim pubie LAS wystąpił zespół Titanic Sea Moon. Tworzą go Dariusz Dudziński (perkusja, głos) Piotr Sulik (gitara, głos) i Rafał Szymański (bas). Pochodzące ze Słupska trio zaprezentowało w dużej mierze materiał ze swojej drugiej, imiennej płyty.

 • Moribaya z trzecim albumem w Olsztynie

  "Saba" w nigero-kongijskim języku bambara oznacz trzy. "Saba" to również trzecia płyta w dorobku warszawskiej grupy Moribaya. Zespół tworzą muzycy z całego świata - nie tylko z Polski, ale też Ukrainy, Australii i Burkina Faso. W piątek 17 marca wystąpią na Scenie Zgrzyt w Browarze Warmia.

 • Pola Rise: Nie czuć się dobrze jest też ok

  Pola Rise w trakcie własnego "zamknięcia" stworzyła album muzyczny i książkę pod tytułem "Hikikomori". To historie o uciekaniu w samotność i zmierzenie się z tematem depresji. "To wymagało ode mnie dużo determinacji i siły, bo sama się trochę z tym mierzyłam" - wyznała na antenie Radia...

 • Farben Lehre życzy zdrowia

  Olsztyn był jednym z przystanków ogólnopolskiej trasy Punky Reggae Live organizowanej przez zespół Farben Lehre. Dzień przed wizytą w naszym regionie, grupa wydała nowy album "Na zdrowie". Michał Napiórkowski spotkał się więc z Wojciechem Wojdą, by porozmawiać m.in. o pracy nad krążkiem.

 • Czyści Jak Łza z Koncertem Terapeutycznym

  Działający od 1975 roku w Olsztynie Teatrzyk Piosenki Satyrycznej Czyści Jak Łza pracuje nad nowym materiałem. W planach ma wydanie płyty. A w marcu zaprasza także na premierę nowego programu. Czym jest "Koncert Terapeutyczny"? W audycji Strefa Niepotrzebnych Słów i Dźwięków opowiadali o tym Marek...

 • Flapjack w nowym składzie i z nową płytą

  16 lutego olsztyńska Scena Zgrzyt gościła zespół Flapjack. Grupa założona 30 lat temu przez Roberta "Litzę" Friedricha i Macieja "Ślimaka" Starostę wróciła na scenę po śmierci swojego frontmana - Grzegorza "Guzika" Guzińskiego. Obecnie nagrywa nowy album. O czym z muzykami rozmawiał...

 • Kryształ o płycie, zimnej fali i święceniu bomb

  Debiutanci z doświadczeniem - tak można napisać o warszawskim zespole Kryształ. Muzycy znani z innych niezależnych kapel (m.in. Bastard Disco i Diuna) w ubiegłym roku wydali pierwszą, imienną płytę. Ich mieszanka post punka, zimnej fali i gitarowej alternatywy z miejsca spodobała się wielu słuchaczom.

 • Muzyczne pejzaże ze snu - czyli solowy debiut Dobrawy Czocher

  "Dreamscapes" to tytuł solowego debiutu wiolonczelistki i kompozytorki, która w minionych latach najczęściej na scenie oraz w studiu pojawiała się u boku Hani Rani. Dobrawa Czocher na antenie Radia UWM FM opowiadała o pracy nad swoim albumem, miłości do instrumentu (na którym gra od ponad 20 lat) oraz......

 • Piranha Music stawia na jakość

  Kolejny raz w Olsztynie odbędzie się koncert współorganizowany przez toruńską agencję bookingowo-wydawniczą Piranha Music. Michał Napiórkowski rozmawiał z jej właścicielem Patrykiem - o początkach działalności, planach wydawniczych i zespołach, którymi się zajmuje.

 • Mariusz Duda opowiada o nowej płycie Riverside i zapowiada koncert w Olsztynie

  "To nie jest tylko opowieść o świecie, który jest dookoła. Ale jest to też opowieść o zespole" - mówi o nowym albumie "ID.Entity" lider grupy Riverside. Z Mariuszem Dudą w audycji Uwierz w Muzykę rozmawiał Wojtek Miśkiewicz. Wokalista i kompozytor zdradził, że zespół w maju wystąpi w Olsztynie.

 • Impreza z Doktorem Kingiem

  Doktor King to jeden z najbardziej pracowitych olsztyńskich muzyków. Właśnie wydał siódmą solową płytę "Party King". Tym razem postawił na taneczne rytmy i ciepłe, popowe wręcz brzmienie inspirowane reggaetonem. O pracy nad tym materiałem opowiadał Michałowi Napiórkowskiemu w audycji Uwierz w Muzykę.

 • Czwarta płyta Romantyków Lekkich Obyczajów

  "Wybaczyć wszystkim wszystko" to tytuł czwartej płyty Romantyków Lekkich Obyczajów. Jeszcze przed premierą albumu w studiu Radia UWM FM pojawił się Adam Miller, by opowiedzieć o pracy nad nowym wydawnictwem i zaprosić na spotkanie oraz wystawę w olsztyńskiej Zajezdni Trolejbusowej.

 • Transsexdisco z nowymi nagraniami. Czy zespół myśli już o płycie?

  Rok po publikacji zestawu nowych nagrań ("ULTRAZIEMIA"), olsztyńska grupa Transsexdisco podzieliła się kolejnymi pięcioma utworami. Czy muzycy myślą już o wydaniu albumu? Jakie mają plany na najbliższe miesiące? W audycji Uwierz w Muzykę opowiadali o tym Damian Lange i Krystian Zemanowicz.

 • Sprzężenie zwrotne, czyli 5 lat Wytwórni Zdarzeń Sonokinetycznych

  Pięć lat temu postanowili sformalizować swoje dotychczasowe działania i założyć fundację. Pod szyldem Wytwórni Zdarzeń Sonokinetycznych zrealizowali szereg projektów łączących dźwięk z ruchem i ruch z dźwiękiem, oswajając mieszkańców Olsztyna (i nie tylko) z eksperymentem i światem performance'u.

 • Nene Heroine z nową płytą zagrali w Olsztynie

  Trójmiejski zespół Nene Heroine wrócił po przerwie z nową płytą. Po nagraniu debiutanckiego albumu "Total Panorama" i zawirowaniach w składzie, grupa wpadła w niebyt. Na szczęście nie trwało to długo. Już jako kwartet wróciła do komponowania i nagrywania. W efekcie powstał drugi krążek "Mova".

Przyjaciele - stań się jednym z nich: