Aktualności

Wywiady muzyczne

 • Przed olsztyńskim debiutem - Ewa Pawlak i zespół IINÁ

  Muzyka przestrzeni, zórz i serca - tak opisują swoją twórczość muzycy olsztyńskiej grupy IINÁ. Właśnie pracują nad debiutanckim albumem. A 20 maja wystąpią w pubie LAS. O czym w studiu Radia UWM FM opowiadała Ewa Pawlak. Zdradziła nam także plany swojego drugiego zespołu - Małe Przyjemności.

 • Babyhats: Gramy to, co jest dla nas przyjemne

  Trójmiejski zespół Babyhats coraz śmielej stawia swoje kroki na zawodowej scenie. Młodzi, wykształceni muzycy grają soul i funk. Oprócz własnych kompozycji interpretują we własnym stylu klasykę rocka z repertuaru The Beatles i Led Zeppelin. 6 maja wystąpili w Olsztynie i opowiedzieli nam o swoich planach.

 • Bałagan na strychu, czyli Messy Brain

  Olsztyński zespół Messy Brain istnieje od kilku lat. Znany jest z energetycznych coverów Metallicy czy Maanamu, jak i własnych kompozycji. Po nagraniu dwóch demówek, muzycy obiecują wydanie studyjnego materiału. W Radiu UWM FM pojawili się przed wspólnym koncertem z grupą Farben Lehre w Kuźni Społecznej.

 • Ryszard Wolbach - 45 lat na scenie

  Ryszard Wolbach koncertem w Galerii Sowa świętował 45-lecie swojej działalności estradowej. Wykorzystaliśmy tę okazję by porozmawiać z współtwórcą takich grup jak Babsztyl czy Harlem. Marta Wróblewska pytała go także o solową drogę i najbliższe plany. Posłuchajcie!

 • Przebudzenie Agi Gruczek

  Aga Gruczek to pianistka, kompozytorka i liderka grupy, w której skład wchodzą także: kontrabasista Michał Aftyka i perkusista Kacper Majewski. Za młodym zespołem pierwsze sukcesy i wyróżnienia na konkursach jazzowych. Niebawem ma ukazać się jego debiutancka płyta "Awakening".

 • Czesław Mozil: Jestem nerdem i gram na akordeonie. Bycie innym jest ok!

  "Słowo ideologia, było często używane w sferze publicznej, przez ludzi, którzy nie mają zielonego pojęcia, co to znaczy. I to mnie prowokowało. Więc stwierdziłem, że mogę stworzyć swoją... ideologię Mozila" - mówił w studiu Radia UWM FM Czesław Mozil. O nowym albumie i planach rozmawiał z nim Piotr Szauer.

 • Nadwrażliwy sceniczny łobuz zaprzyjaźniony ze śmiercią

  Wielu pytało, czy to nie żart... Niektórzy do teraz nie mogą w to uwierzyć. Ale śmierć Jacka Szymkiewicza - nawiązując do jego własnych słów - powinna nam przypomnieć, że to jedynie etap. Choć nie chcemy o niej rozmawiać, boimy się jej... ona przychodzi. Jednym odbiera, innym daje spokój.

 • Izabela Szafrańska nagrała płytę w Olsztynie

  Izabela Szafrańska pod koniec marca wydała swoją drugą płytę. "Żydowska Ulica/Jewish Street" to zbiór piosenek, które towarzyszą jej już od dziesięciu lat. Do zarejestrowania ich w studiu wokalistkę zachęcił... Piotr Sołoducha - lider grupy Enej. Posłuchajcie, jak powstawał album.

 • Alameda, czyli organiczna muzyka elektroniczna

  "Nigdy nie czułem się komfortowo, z tym co dotychczas robiłem jako Alameda 5" - przyznał przed koncertem w Olsztynie Jakub Ziołek. Michał Napiórkowski pytał go także o wydaną w lutym nową płytę formacji - "Spectra, Vol.1" oraz nowe formy muzycznej kreacji. Posłuchajcie!

 • Poparzeni Kawą Trzy zagrali w Olsztynie

  8 kwietnia w olsztyńskiej Kuźni Społecznej wystąpiła grupa Poparzeni Kawą Trzy. Żaneta Kulawczyk po koncercie spotkała się z Romanem Osicą i Krzysztofem Zasadą. I zapytała o wrażenia z ostatnich spotkań z publicznością, reakcję grających dziennikarzy na wydarzenia w Ukrainie oraz najbliższe plany zespołu.

 • Paweł "Drak" Grzegorczyk w audycji Gramy Swoje

  Grupa Hunter zaprezentowała nową wersję utworu "Kiedy umieram". Paweł "Drak" Grzegorczyk zaśpiewał go w języku ukraińskim. Wokalista był gościem audycji Gramy Swoje. Opowiadał o powrocie zespołu na scenę, planowanych koncertach i pracy nad... dwiema płytami - akustyczną i elektryczną.

 • Pablopavo: Nie jestem najweselszym autorem piosenek

  Pod koniec marca ukazała się nowa płyta Pablopavo i Ludzików - "Mozaika". Kilka dni później zespół wystąpił w olsztyńskim Browarze Warmia. Przed koncertem z Pawłem Sołtysem spotkał się Michał Napiórkowski. Pytał m.in. o pracę nad piosenkami, które nie są zbyt optymistyczne. Co miało na to wpływ?

 • Dezerter o "botoksowym dyktatorze" i faszyzmie w Polsce

  Działająca od czterech dekad grupa Dezerter po dłuższej przerwie znów zagrała koncert w Olsztynie. Z perkusistą i autorem tekstów kultowej kapeli Krzysztofem Grabowskim spotkał się Michał Napiórkowski. Pytał m.in. o reakcję na wydarzenia za naszą wschodnią granicą i jubileuszową trasę.

 • Romantycy Lekkich Obyczajów w jubileuszowej trasie

  Romantycy Lekkich Obyczajów świętują dziesięciolecie swojej debiutanckiej płyty "Lejdis&Dżentelmenels". Zagrali już m.in. w Warszawie, Gdańsku i Łodzi a przed olsztyńskim koncertem odwiedzili nas w studiu Radia UWM FM. Z Adamem Millerem i Damianem Lange rozmawiał Piotr Szauer. Posłuchajcie!

 • Mariusz Lubomski: Świat dziękuje mi, a ja się w tym staram znaleźć

  Prawie 14 lat czekaliśmy na kolejny studyjny album Mariusza Lubomskiego. 25 marca ukazała się płyta "Sęk You" z piosenkami skomponowanymi do tekstów Sławomira Wolskiego. O 40-letniej współpracy z tym tekściarzem i nowym materiale wokalista opowiadał na antenie Radia UWM FM. Posłuchajcie!

 • Łukasz Jędrys z kolejną ważną nagrodą

  Olsztyński wokalista i autor piosenek Łukasz Jędrys zdobył Grand Prix konkursu XXIV Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Słowa "…czy to jest kochanie?" w Elblągu. To kolejne ważne wyróżnienie w jego bogatym już artystycznym CV. O swoich planach opowiadał w studiu Radia UWM FM. Rozmawiał z nim Piotr Szauer.

 • Doktor King: trzy płyty w drodze

  Doktor King - czyli Łukasz Budziak - w ubiegłym roku świętował 20-lecie obecności na scenie. Po wydaniu szóstego solowego albumu 'VIking" nie zwolnił tempa. Obecnie pracuje (co najmniej) nad trzema krążkami. O czym opowiedział Michałowi Napiórkowskiemu w studiu Radia UWM FM. Posłuchajcie!

 • Fajrant o Dezerterze i pracy nad nową płytą

  "To będzie dla mnie coś niesamowitego. Będąc młodszym, słuchając płyt Dezertera, miałem takie małe marzenie: zagrać przed nimi. Jak widać, marzenia się spełniają" - powiedział Paweł Brzuszek. Perkusista olsztyńskiej grupy Fajrant wraz z wokalistą i gitarzystą Adamem Borkułakiem odwiedzili nas tuż przed...

 • Mateusz Nagórski i Miłosz Wośko o swojej współpracy

  Mateusz Nagórski i Miłosz Wośko zaprezentowali w Olsztynie program z piosenkami Jacka Kaczmarskiego. Wspólnie nagrali dotąd dwa albumy: "Mój Zodiak" oraz "Jacek Kaczmarski o Wolności". O tych płytach, ale też kolejnych planach opowiadali w studiu Radia UWM FM. Posłuchajcie!

 • Joanna Kondrat o Niebieskich Koncertach i Niebieskiej Płycie

  Przed "Niebieskim Koncertem Przeciwko Wojnie" w audycji Gramy swoje gościliśmy pochodzącą z Bartoszyc wokalistkę i autorkę - Joannę Kondrat. Przedpremierowo słuchaliśmy także jej "Niebieskiej Płyty". Zysk ze sprzedaży tego koncertowego albumu zostanie przekazany na cel wzmocnienia jednostek...

Przyjaciele - stań się jednym z nich: