Aktualności
25.11.2022

Kolejne ekspozycje olsztyńskiej delegatury IPN do obejrzenia w Kortowie

Z okazji 100. rocznicy powstania Związku Polaków w Niemczech Instytut Pamięci Narodowej przygotował specjalną wystawę, którą do 30 listopada oglądać można przy Centrum Konferencyjnym Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Natomiast w grudniu na Wydziale Humanistycznym pojawi się ekspozycja upamiętniająca ofiary stanu wojennego.

Foto: Instytut Pamięci Narodowej Delegatura w Olsztynie

W piątek 25 listopada przed budynkiem Centrum Konferencyjnego Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie oficjalne zaprezentowano najnowszą wystawę przygotowaną przez oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku pt. "Jesteśmy Polakami. Związek Polaków w Niemczech". Przybliża ona historię i działalność Związku w setną rocznicę jego powstania - odnosząc się zarówno do struktur centralnych ZPwN, jak również do szeregów szczebla lokalnego ("dzielnicowego").

"Mija 100 lat od powołania Związku Polaków w Niemczech - 3 grudnia 1922 roku. Jest to szczególnie istotne dla naszego regionu, bowiem jedna z czterech (a następnie pięciu) dzielnic Związku obejmowała właśnie tereny Warmii, Mazur i Powiśla" - tłumaczy dr Krzysztof Kierski z olsztyńskiej delegatury IPN. "Staraliśmy się na tej wystawie zaprezentować strukturę ZPwN, ludzi, działalności, najważniejsze elementy wydarzeniowe jak i rocznicowe. Dużą uwagę skupiliśmy też na znaku Związku. To Rodło - skrótu od: rodzina i godło."

Ekspozycję można obejrzeć w Kortowie do 30 listopada. W kolejnych miesiącach będzie pojawiała się w innych miastach regionu. Ma też trafić do Berlina.

Olsztyńska delegatura Instytutu Pamięci Narodowej podpisała kilka miesięcy temu partnerską umowę z Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. Stąd systematycznie w Kortowie pojawiać będą się także kolejne wystawy. "13 grudnia na terenie Wydziału Humanistycznego będzie zaprezentowana wystawa poświęcona wszystkim kolejnym dniom stanu wojennego - po to, aby młodzieży akademickiej przybliżyć to, co dla nich jest często prehistorią" - zdradza dr hab. Karol Sacewicz, naczelnik olsztyńskiej delegatury IPN i wykładowca z Instytutu Historii UWM. "To wydarzenia, które miały istotny wpływ na dzisiejsze losy państwa polskiego.

Otwarciu wystawy towarzyszyć będzie także wydarzenie muzyczne - koncert pieśni dekady buntu, bardów Solidarności.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: