Aktualności
29.11.2022

I Spotkanie Literaturoznawców na UWM

25 listopada na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie odbyło się I Spotkanie Literaturoznawców. Swoje aktualne badania i projekty realizowane na uczelni zaprezentowało 26 literaturoznawców i literaturoznawczyń z Instytutu Literaturoznawstwa.

 

Instytut Literaturoznawstwa Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie powstał trzy lata temu. Pracują w nim badacze literatury polskiej, angielskiej, germańskiej czy rosyjskiej. "Celem spotkania jest wzajemne poznanie się. Chodziło o to, żebyśmy rozpoznali swoje pola badawcze - żeby stworzyć płaszczyznę do budowania zespołów badawczych" - tłumaczy prof. Zbigniew Chojnowski, dyrektor Instytutu. "Drugim celem naszego spotkania jest odpowiedź na pytanie: jaka jest kondycja humanistyki. Chcemy przede wszystkim rozmawiać i ujawniać wyniki swoich badań. Co więcej, każdy z referentów ujawnił swoją pasję. Pandemia i katastrofa za wschodnią granicą nie zamurowała nas, nie zanegowała naszej wiary w wartości humanistyczne, w człowieka. Więc myślę, że to pierwsze spotkanie literaturoznawcze jest początkiem tradycji. Abyśmy mogli rozmawiać, zastanowić się nad swoją dotychczasową karierą naukową - tym, cośmy osiągnęli i jakie mamy plany badawcze."

Prof. Chojnowski podkreśla, że zaprezentowane w piątek 25 listopada badania 26 pracowników Instytutu Literaturoznawstwa utwierdziły go w przekonaniu, że dyscyplina naukowa literaturoznawstwo na UWM zasłużyła na ocenę B+ przyznaną w ostatniej ocenie ewaluacyjnej. "A być może kategorię A! Bo w ministerstwie czeka na odpowiedź nasze odwołanie. Są prowadzone badania regionalistyczne, interdyscyplinarne, są badania komparatystyczne. Na spotkaniu ujawniła się siła naszego środowiska, która polega na tym, że badamy  literaturę polską, ukraińską, białoruską, rosyjską, niemiecką, austriacją, brytyjską, amerykańską, litewską. Sam się zdumiałem!""

Z prof. Zbigniewem Chojnowskim spotkał się Piotr Szauer. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy!

Spotkanie 25 listopada zakończyła uroczysta kolacja w restauracji Tafla w Kortowie. W planie są coroczne sympozja tego cyklu. "Być może drugie, a na pewno już kolejne spotkanie, będzie ściągało literaturoznawców z innych ośrodków. Chciałbym też, żeby byli z nami doktoranci i także pisarze z naszego regionu" - mówi prof. Chojnowski.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: