Aktualności
06.12.2022

Komputerowa, ale eko - kolejna wyjątkowa choinka stanęła w Bibliotece UWM

Waży ponad tonę. Mierzy ponad 3 metry. Pracownicy Biblioteki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie zbudowali ją z 200 starych komputerów przeznaczonych do recyclingu. Mowa oczywiście o kolejnej wyjątkowej "choince", którą podziwiać można już w Kortowie.

 

To niezwykła kortowska tradycja. Pracownicy Biblioteki Uniwersyteckiej rozpoczęli ją w 2011 roku. "Zaczęliśmy od choinki z książek. Mieliśmy też choinkę z kart katalogowych, szuflad katalogowych, płyt CD, z dyskietek. Była też choinka jubileuszowa a w międzyczasie także taka troszeczkę niekanoniczna - naturalna, ale z dekupażowymi bombkami. Poprzednią zbudowaliśmy z butelek plastikowych - z głębokim przesłaniem ekologicznym" - przypomina Maciej Rynarzewski z Sekcji Promocji BU.

Tegoroczne wyjątkowe drzewko powstało z 200 przeznaczonych do utylizacji i recyclingu starych komputerów. "Postanowiliśmy dać im kolejne życie, po to, żeby przysłużyły się społeczności akademickiej. Mamy nadzieję, że się spodoba. A poza tym cały czas realizujemy naszą misję - zero weste. Nie lubimy niczego marnować, wyrzucać. Te komputery mają zatem jeszcze misję do spełnienia.."

Warto też dodać, że tegoroczna choinka nie zużywa energii. "Nie świeci. Więc sama w sobie jest swego rodzaju manifestem. Nie chcemy marnować prądu - to szczególnie w tym roku nam przyświeca" - dodaje jeden z autorów projektu.

Z Maciejem Rynarzewskim spotkał się Piotr Szauer. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy!

Tegoroczną choinkę podziwiać będzie można do końca stycznia. Przypominamy, że Biblioteka Uniwersytecka otwarta jest w godzinach 8:00-20:00 (od poniedziałku do soboty).

Przyjaciele - stań się jednym z nich: