Aktualności
17.01.2023

Konkurs Literacki O Trzcinę Kortowa - XII edycja

Instytut Literaturoznawstwa Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie zaprasza uczniów szkół średnich z regionu oraz studentów do udziału w dwunastej edycji Konkursu Literackiego o Trzcinę Kortowa. Wiersze nadsyłać można do 3 lutego. A laureatów poznamy podczas obchodów Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego.

Swoje wiersze do konkursu nadsyłać mogą  studenci Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie oraz uczniowie szkół licealnych i techników z województwa warmińsko-mazurskiego. Wybór tematu i formy utworu poetyckiego należy do uczestnika lub uczestniczki. Nieprzekraczalny termin nadsyłania kompletu 3 tekstów pocztą elektroniczną (trzcina.kortowa@uwm.edu.pl) upływa 3 lutego 2023 roku.

"Formuła jest otwarta. Nie ograniczamy tematyki i poetyki. Ale taki wiersz przesłany na konkurs powinien być naprawdę dobry" - podkreśla pomysłodawca konkursu oraz jeden z jurorów prof. Zbigniew Chojnowski. I dodaje: "Najważniejsze jest to, żeby w wierszu być sobą i swoim językiem objawić jurorom jakąś ciekawą sprawę czy doświadczenie - coś, co może poruszyć. Tematów jest mnóstwo! Ostatnio jest moda na rymowanie. Ja przestrzegam jednak przed tym! Apeluję o to, żeby po prostu przesyłać te teksty, które uważa się za dobre i godne pokazania. To szlachetna rywalizacja i proszę mi wierzyć, że dla większości uczestników był to istotny punkt w ich młodym życiorysie. Warto spróbować przygody ze słowem!"

Wyniki dwunastej edycji konkursu poznamy 21 lutego podczas obchodów Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego na Wydziale Humanistycznym UWM w Olsztynie.  Zwycięskie wiersze zostaną opublikowane w "Wiadomościach Uniwersyteckich" oraz piśmie „VariArt”. Laureaci i wyróżnieni otrzymają także nagrody książkowe.

Z prof. Zbigniewem Chojnowskim spotkał się Piotr Szauer. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy!

Szczegółowy regulamin konkursu dostępny jest na stronie Instytutu Literaturoznawstwa UWM w Olsztynie.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: